Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nosisz takie majtki? Możesz mieć problemy intymne!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 14.10.2023 16:57

Nosisz takie majtki? Możesz mieć problemy intymne!

majtki na sznurku
canva.com

Infekcje intymne to częsty problem kobiet w każdym wieku. Ich przyczyny mogą być różne, a jedną z nich jest noszenie nieodpowiedniej bielizny. Jakich majtek lepiej się wystrzegać? 


 

Te majtki są najgorsze!

Nieodpowiednia bielizna może sprzyjać infekcjom intymnym. Specjaliści odradzają noszenie zbyt ciasnych i skąpych majtek, takich jak stringi. Oprócz tego, że mogą powodować podrażnienia, utrudniają utrzymanie higieny miejsc intymnych. 

Ze stringami sprawa wygląda następująco - jeżeli pójdziemy się wypróżnić do toalety i nie mamy możliwości, aby po skończonej toalecie się podmyć, drobnoustroje/zabrudzenia mogą się przemieścić po stringach w górę i dostać do pochwy, czy też cewki moczowej.(...)” - powiedziała położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-14T164952.636.png

Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Istotny jest jeden czynnik Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw

Jakie majtki są najlepsze?

Zdecydowanie lepszym wyborem są klasyczne figi czy bokserki. Tego typu bielizna zapewnia komfort higieniczny, zmniejsza ryzyko podrażnień i infekcji. 

Przy wyborze majtek, należy także zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Te z dominacją sztucznych tkanin nie sprzyjają zdrowiu miejsc intymnych. Należy wybierać bieliznę wykonaną z bawełny - to materiał naturalny, oddychający i przyjazny dla skóry. 

Uwaga na wkładki higieniczne!

Wkładki higieniczne mają zapewnić kobietom uczucie czystości i komfortu, pomagając utrzymać higienę okolic intymnych i bielizny. Okazuje się jednak, że ich codzienne stosowanie może przynieść wiele szkody. Zbyt częste noszenie wkładek może powodować podrażnienia w miejscach intymnych, zwiększoną produkcję wydzieliny oraz infekcje. 

Wkładki higieniczne, są dobrym rozwiązaniem, ale w niewielu sytuacjach. Mogą spełnić swoją funkcję na początku miesiączki, kiedy obserwujemy lekkie plamienie. Wtedy tradycyjna podpaska może okazać się zbyt duża i niewygodna, a wkładka idealnie wpasuje się i wchłonie lekkie plamienie. Natomiast codzienne noszenie wkładek może podrażniać nasze ciało, zwiększając tym samym wydzielinę z pochwy. Dlatego jeżeli nosimy wkładki ze względu na obfitą wydzielinę, to efekt może być zupełnie odwrotny i może się ona produkować w zwiększonej ilości. Powstaje błędne koło." - powiedziała położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas. 

Polecane