Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Choć ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia, choroba ta dotyka coraz więcej kobiet w młodszym wieku. Rak piersi jest w dużym procencie uleczalny, jednak warunkiem powodzenia terapii jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium rozwoju.Każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom diagnostycznym w postaci mammografii i USG. Ważnym elementem wczesnego wykrywania raka piersi jest także samobadanie piersi. Jak je wykonywać? Pytamy mgr Aleksandrę Przekwas, położną, seksuologa i terapeutkę uroginekologiczną.
Kobiece miejsca intymne są delikatną częścią ciała i wymagają szczególnej pielęgnacji. Każdego dnia narażone są na różne czynniki drażniące i infekcje, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o higienę i równowagę flory bakteryjnej tych obszarów. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo produktów do higieny intymnej. Co sprawdzi się najlepiej? Zapytaliśmy mgr Aleksandrę Przekwas, położną, terapeutkę uroginekologiczną i seksuolożkę. Odpowiedź nieco nas zaskoczyła.
Wiele kobiet traktuje noszenie wkładek higienicznych jako element codziennej higieny. Okazuje się jednak, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku i sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych.Dlaczego nadmierne stosowanie wkładek higienicznych może być szkodliwe dla zdrowia? Wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas, położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog.
Odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego jest problemem dużej liczby kobiet. Wiele z nich przypuszcza, że powodem jest zbyt duży rozmiar członka partnera. Czy to może być przyczyną tego rodzaju dyskomfortu? O pomoc poprosiliśmy specjalistę - seksuolożkę i położną, mgr. Aleksandrą Przekwas.
Infekcje intymne to częsty problem kobiet w każdym wieku. Ich przyczyny mogą być różne, a jedną z nich jest noszenie nieodpowiedniej bielizny. Jakich majtek lepiej się wystrzegać?
Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.
Wiele kobiet boryka się z nawracającymi infekcjami intymnymi, które spowodowane są różnymi czynnikami zaburzającymi naturalną równowagę mikroflory pochwy i osłabiającymi odporność organizmu. Najczęściej występujące infekcje intymne to grzybica pochwy i zakażenie bakteryjne. Jak je odróżnić? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Prawidłowa higiena intymna to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia. Nieodpowiednia pielęgnacja okolic intymnych może prowadzić do wielu problemów, takich jak infekcje. Jak dbać o higienę intymną na co dzień i podczas miesiączki? Tłumaczy położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas.
Kobiety cenią tampony przede wszystkim za to, że zapobiegają uczuciu wilgoci i dyskomfortu związanego z podpaskami, zapewniając większą swobodę oraz wygodę podczas miesiączki. Wiele kobiet boi się jednak po nie sięgać, ponieważ wokół tamponów narosło wiele mitów twierdzących, że są groźne dla zdrowia. Czy rzeczywiście stosowanie tamponów jest niezdrowe? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Stringi cieszą się zarówno dużą sympatią, jak i niechęcią wśród kobiet. Ich zaletą jest to, że dodają seksapilu i nie odznaczają się pod ubraniem. Nie dla każdej użytkowniczki są jednak wygodne, a wiele pań obawia się ich noszenia w obawie przed konsekwencjami zdrowotnymi. Czy stringi rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów do higieny intymnej, aby zapewnić kobietom jak największy komfort podczas miesiączki i jednocześnie zadbać o środowisko. Ostatnio dużą popularnością cieszą się majtki menstruacyjne. Czy rzeczywiście są dobrą alternatywą dla podpasek i tamponów? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Dyspaerunia to dysfunkcja seksualna. Jednym z charakterystycznych jej objawów jest występowanie bólu w okolicy krocza podczas współżycia – symptomy występują niekiedy także przed stosunkiem. Jakie rozpoznać dyspaerunię i jakie są jej objawy? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam ekspertka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, położoną i seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.
Stres wkrada się do każdej sfery naszego życia – również do sypialni. Z jego powodu upojne chwile sam na sam potrafią zamienić się coś nieprzyjemnego, powodować ból fizyczny i skutecznie zniechęcić do bliskości. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, co zrobić, gdy z powodu stresu stosunek seksualny zaczyna powodować ból. Ekspertka wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą seksuolożką i położną mgr Aleksandrą Przekwas.
Jego nazwa może kojarzyć się z dildo, gadżetem erotycznym o fallicznym kształcie. Jednak dilator jest narzędziem pomagającym w leczeniu dolegliwości dotyczących stref intymnych. Stosuje się go jako środek łagodzący ból. Czym jest dilator i kiedy korzystanie z niego będzie pomocne? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położną, seksuolożką mgr. Aleksandrą Przekwas.
Stres wpływa na życie seksualne – i większość z nas wie to intuicyjnie. Niemniej istnieją również dowody naukowe potwierdzające, że przewlekły stres jest przyczyną zaburzeń seksualnych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jak konkretnie stres wpływa na jakość życia seksualnego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położoną, seksuolożką mgr. Aleksandrą Przekwas.
Odczuwa go wiele Polek. Ból podczas stosunku to dolegliwość skutecznie zniechęcająca do seksu i utrudniająca osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Zazwyczaj to objaw schorzenia spowodowanego zakażeniem lub stanu zapalnego. Co konkretnie sygnalizuje tego rodzaju ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położną, seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.