Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ochroń swój PESEL w aplikacji mObywatel. Od 17 listopada pacjenci mają taką możliwość
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.11.2023 18:38

Ochroń swój PESEL w aplikacji mObywatel. Od 17 listopada pacjenci mają taką możliwość

mobywatel
Shutterstock.com

Coraz częściej możemy usłyszeć o kradzieży danych personalnych. Przestępcy kradną także tożsamość medyczną. Jednak można się przed tym obronić i zastrzec numer PESEL. Od 17 listopada 2023 r jest to możliwe również za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Tłumaczymy, jak to zrobić i uniknąć przykrej sytuacji.

Czym jest kradzież tożsamości medycznej?

Stwierdza się ją, gdy dochodzi do wykorzystania informacji identyfikujących związanych ze zdrowiem innej osoby, bez jej zgody. Obejmować może to dane osobowe, numer ewidencyjny, dokumentację medyczną i informacje o ubezpieczeniu czy adres zamieszkania. Oszust może użyć tych danych, by skorzystać z refundowanych usług medycznych. Może za ich pomocą zakupić leki czy złożyć fałszywe roszczenia ubezpieczeniowe. Co więcej, może tych danych użyć również do wielu innych oszustw związanych z tożsamością.

Pacjent, któremu skradziono tożsamość medyczną, może mieć sporo problemów. Konsekwencją bywa zatrzymanie prawidłowego leczenia. Traci również na tym ośrodek zdrowia – pacjenci często tracą do niego zaufanie. Ponadto kradzież tego rodzaju naraża także publiczną służbę zdrowia na koszty.


 Projekt bez nazwy - 2023-11-19T183110.592.png

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić? E-recepta online, kiedy i komu może pomóc telemedycyna?

Jak zastrzec numer PESEL?

Czynność nie jest skomplikowana. Numer PESEL można zastrzec osobiście – w tym celu należy udać się do urzędu pocztowego, urzędu miasta (gminy) albo banku i złożyć wniosek, który znajduje się na stronie internetowej instytucji. Wniosek dostarczyć może również urzędnik. Zastrzeżenie numeru PESEL zostanie potwierdzone pisemnie.

Numer PESEL można zastrzec także za pośrednictwem ePUAP (Elektronicznej Platforym Usług Administracji Publicznej).

Od 17 listopada 2023 r. numer PESEL można zastrzec również za pomocą aplikacji mObywatel. Aby to zrobić:

  1. Włącz aplikację mObywatel,
  2. Wybierz zakładkę „Twoje dane”,
  3. Wybierz obszar „Rejestr zastrzeżeń PESEL”,
  4. Kliknij przełącznik „Zastrzeż PESEL”,
  5. Potwierdź decyzję.

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel można też cofnąć na określony czas lub bezterminowo. Gdy data minie, PESEL znów zostanie zastrzeżony. Dzięki aplikacji można także sprawdzić, kto i kiedy sprawdzał PESEL – wystarczy wybrać zakładkę „Kto sprawdzał Twój PESEL”, znajdującą się w sekcji „Historia”.

PESEL może zastrzec każda pełnoletnia osoba, która go posiada. Za zastrzeżenie nie trzeba płacić.


 

Jak nie dopuścić do kradzieży tożsamości medycznej?

  • Zadbaj, by zawiera aktualne dane

Jeśli podczas tworzenia identyfikatora pacjenta użyjemy nie w pełni poprawnych danych, trudniej będzie je ochronić.

  • Chroń swoją dokumentację

Placówki medyczne do niedawna dokumentowały karty pacjentów w wersjach fizycznych. Pojawienie się rozwój portali dla pacjentów sprawiły, że coraz więcej kart zaczęto wydawać w wersji cyfrowej. Hakerzy mogą jednak zaatakować również portal tego rodzaju.

  • Weryfikacja tożsamości pacjenta

Ochrona danych w dużej mierze zależy też od placówki medycznej. Osoby pracujące w recepcji, dzięki analizie danych, mogą łatwo sprawdzić wiarygodność pacjenta – służą do tego zestawy danych i narzędzia do weryfikacji tożsamości.

Każdy tego rodzaju incydent powinno się zawsze niezwłocznie zgłosić organom ścigania.

Polecane