Pacjenci.pl Zdrowie Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy
canva.com

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

30 listopada 2022

10 faktów i mitów na temat próchnicy zębów. Czy próchnica jest zawsze widoczna? Czy zębów mlecznych nie trzeba leczyć? Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy picie coli może powodować erozję szkliwa zębów? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

1. Próchnica zębów jest zawsze widoczna – fakt czy mit?

To jest mit. Nawet my, lekarze podczas badania stomatologicznego nie jesteśmy w stanie zawsze stwierdzić, czy jest obecny ubytek próchnicowy. próchnica. Dlatego więc niezbędne są dodatkowe badania radiologiczne. Zalecam, aby nie czekać do momentu, w którym sami zauważymy czarną kropkę na zębie, tylko regularnie odwiedzać stomatologa.

Jak często chodzić do stomatologa?

Warto robić badanie stomatologiczne raz na pół roku.

2. Szczoteczka do zębów musi być twarda, aby była skuteczna – fakt czy mit?

To jest mit. Nawet bym powiedział, że twarda szczoteczka u większości pacjentów może być szkodliwa. Mianowicie to włosie jest zbyt agresywne, a w połączeniu z przesadnie mocnym szczotkowaniem, może doprowadzić do starcia się szkliwa bądź też do obniżenia się dziąseł, czyli recesji. U znacznej części pacjentów rekomendowana jest szczoteczka o twardości średniej. Miękkie są przeznaczone zwykle dla osób z problemami z dziąsłami. Najlepiej skonsultować się z higienistką stomatologiczną bądź lekarzem dentystą, którzy pomogą nam w doborze odpowiedniej dla nas szczoteczki. Warto podkreślić, żeby zębów nie szorować zbyt mocno.

3. Zębów mlecznych nie trzeba leczyć – fakt czy mit? To jest mit z wykrzyknikiem! Mianowicie zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe psują się i może dojść do stanów zapalnych, które miejscowo spowodują, że infekcja, która jest pod zębem mlecznym, zaburzy rozwój zęba stałego. W efekcie ząb stały po wyrośnięciu będzie o gorszej budowie. Organizm jest cały połączony, więc stan zapalny, który jest pod zębem może się rozsiewać na dalsze organy organizmu.

4. Próchnicą można się zarazić, np. przez pocałunek – fakt czy mit? Poniekąd jest to prawda, ponieważ próchnica jest chorobą, infekcją bakteryjną i jak najbardziej można się tymi bakteriami zakazić. Na rozwój próchnicy ma jednak wpływ kilka czynników, które muszą wystąpić równocześnie. Ryzyko zatem istnieje, ale jest niewielkie.

5. Picie coli może powodować erozję szkliwa zębów – fakt czy mit?

Tak, jest to fakt. Cola zarówno jak i inne napoje gazowane mają niskie pH, które powoduje, że szkliwo się rozpuszcza.

6. Palenie papierosów może prowadzić do próchnicy – fakt czy mit? Jest to fakt. Substancje z dymu tytoniowego powodują obniżanie się wydzielania śliny, która stanowi naturalną barierę obronną przed bakteriami i wirusami, negatywnie wpływającymi na całą jamę ustną. A tak jak wcześniej wspomniałem, bakterie powodują próchnicę.

7. Wybielanie zębów niszczy szkliwo – fakt czy mit? Po części jest to fakt. Głównie dotyczy to wybielających past do zębów, bazujących na działaniu abrazyjnym. W połączeniu ze zbyt mocnym szczotkowaniem mogą prowadzić do ścierania się szkliwa. Wybielanie nakładkowe bądź gabinetowe jest bezpiecznie i nie powoduje zaburzeń w strukturze szkliwa i zębiny. 8. Nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie – fakt czy mit? Jest to fakt. Tak jak wspomniałam w przypadku zębów mlecznych, kiedy stan zapalny powstanie pod zębem, może przechodzić na inne części naszych narządów. Pamiętajmy, że organizm to układ naczyń połączonych.

9. Zęby należy myć po każdym posiłku – fakt czy mit? Nie jest to w pełni wymagane. Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH.

10. Bez stosowania nici dentystycznych, mycie zębów nie jest wystarczająco skuteczne – fakt czy mit? Według badań w większości przypadków stosowanie dodatkowych instrumentów, np. nitki dentystycznej powoduje zmniejszenie próchnicy. Bywa tak, że płytka nazębna potrafi osadzać się w przestrzeniach międzyzębowych, które ciężko jest doczyścić szczoteczką. Można więc powiedzieć, że jest to fakt, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. Warto skonsultować z dentystą, żeby określił, czy w naszym przypadku wymagane jest regularne nitkowanie zębów.

Z Joanną Kamińską rozmawiał lekarz dentysta dr Bartosz Zimnoch. Ukończył studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Aktywnie uczestniczył w życiu organizacji studenckiej Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, w której współtworzył Międzynarodowe Konferencje Stomatologiczne. Stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez szkolenia zarówno w Polsce jak i za granicą. Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, stomatologia estetyczną, endodoncją oraz chirurgią stomatologiczną.

Obserwuj nas w
autor
Redakcja Pacjenci.pl

redakca pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko