Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Prof. Aleksander Sieroń: Medycyna bez fizyki już nie istnieje
fot. Świat Lekarza

Prof. Aleksander Sieroń: Medycyna bez fizyki już nie istnieje

19 marca 2022
Autor tekstu: Bożena Stasiak

- Medycyna kliniczna bez nauk podstawowych, w tym fizyki, nie istnieje. Lub ma się źle. Jeśli starać się zrozumieć funkcjonowanie organizmu ludzkiego, to oczywistym jest, że bez poznania zasad fizyki, chemii czy biochemii, nawet przy średniej wiedzy z zakresu tych nauk podstawowych, w wielu przypadkach niemożliwe byłoby postawienie prawidłowej diagnozy, a potem podjęcie prawidłowej decyzji o terapii. Dlatego „dwufakultetowcy”, czyli ci, którzy ukończyli nie tylko medycynę, ale również inne kierunki, są w cenie.

- Pan jest absolwentem Wydziału Lekarskiego SUM i Wydziału Elektrycznego na Politechnice Śląskiej, lekarzem o pięciu specjalizacjach. Zapewne to przyczyniło się do stworzenie tylu wynalazków, wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu…A jednym z nich jest Laserobaria S, światowo nagrodzona i dowartościowana na brukselskich targach „Brussels Innova”…

- Działanie tego urządzenia, będącego jakby miniaturyzacją komory hiperbarycznej,  polega na wykorzystaniu tlenu o podwyższonym ciśnieniu oraz ozonu do leczenia ran, owrzodzeń. Wykorzystuje także do leczenia w trakcie zabiegu zmienne pola magnetyczne i ledoterapię. Jest szansą m. in. dla chorych na cukrzycę, oddalając ryzyko amputacji stopy.

- Jeśli chodzi o szersze stosowanie fizyki w medycynie, to wystarczy spojrzeć na takie urządzenia jak elektrokardiograf, ultrasonograf, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, które zresztą są tak jak EKG, nawet przez ostatnie 100 lat udoskonalane. Dziś trudno sobie wyobrazić prowadzenie diagnostyki czy terapii bez ich wykorzystywania, w tym w kardiologii, angiologii czy w onkologii, szczególnie w przypadku poszukiwania przerzutów nowotworowych. Np. supernowoczesny rezonans magnetyczny pozwala na wykrycie zmiany o średnicy mniejszej niż 1 mm, co kiedyś było nie do pomyślenia.

- Zmiany takich zjawisk fizycznych jak rozpraszanie, odbicie i absorpcja fal świetlnych są podstawą do optycznej analizy tkanek, umożliwiają precyzyjne określenie marginesu tkanki zdrowej i patologicznej. Medycyna fotodynamiczna, metody fluorescencyjne pozwalają na zdiagnozowanie stanu przednowotworowego, wczesnych postaci raka, ocenę zmian i monitorowanie przebiegu choroby nowotworowej.

Ale to nie wszystko. Metody wykorzystujące zjawiska fizyczne, np. tzw. rezonans sensoryczny mózgu, pozwalają na określenie, czy pacjent jest zadowolony, czy wzburzony, a nawet, czy jest zakochany. Pozwalają wręcz wejść do strefy psyche, umożliwiając ocenę stanu psychicznego pacjenta i jego emocje. Tak więc medycyna od momentu, gdy przestała być tylko sztuką bez fizyki, dziś nie mogłaby istnieć.

O fizyce w medycynie można mówić i mówić, jest bowiem podstawą rozwoju wielu nowoczesnych form diagnostyki i terapii.

undefined

Obserwuj nas w
autor
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja