Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.05.2024 07:53

Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

podolog mg Katarzyna Kamińska, stopy, lato
Fot. mgr Katarzyna Kamińska: archiwum prywatne. Tło: Canva / Guillermo Spelucin

Zbliża się lato, a co za tym idzie, czas wyciągnąć z szafy sandały. Tylko co, jeśli Twoje paznokcie u stóp nie wyglądają najlepiej? Nie panikuj, jest jeszcze czas, aby coś z tym zrobić. Należy jednak zacząć już teraz. 

Co robić, aby cieszyć się mocnymi i zadbanymi paznokciami? Zapytaliśmy podologa mgr Katarzynę Kamińską, właścicielkę gabinetu FootMed w Warszawie. 

Jak dbać o higienę stóp?

Do mycia stóp wystarczy woda z mydłem. Dobrze sprawdzi się tradycyjne szare mydło, które posiada właściwości antybakteryjne. Bardzo ważne jest to, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć przestrzenie międzypalcowe, żeby nie dopuścić do rozwoju grzybicy. Nie zapominajmy też o nawilżaniu skóry stóp. 

- Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu. Należy pamiętać o uważnym suszeniu przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli. Pozostawianie tych miejsc wilgotnych może być przyczyną występowania grzybicy międzypalcowej - wyjaśniła w rozmowie z Pacjentami mgr Katarzyna Kamińska, podolog, właścicielka gabinetu FootMed w Warszawie. 

Nie zaleca się stosowania popularnych ostatnio skarpetek złuszczających, gdyż mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Często produkty tego typu zawierają silne substancje złuszczające, które niosą ryzyko poparzenia chemicznego delikatnej skóry stóp. Ponadto, przy długotrwałym stosowaniu skarpetki złuszczające będą działać na odwrót, prowadząc do jeszcze większego pogrubienia naskórka.

- Powinniśmy ich unikać. Skarpetki te nasączone są bardzo silnymi kwasami. O ile mogłyby pomóc w przypadku dużych zrogowaceń (choć jest to sprawa dyskusyjna), nie sprawdzają się przy zdrowej skórze. Tak silnie sprzężone kwasy mogą spowodować poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp – wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska.

 

- W dodatku będą pobudzać naszą skórę do jeszcze większej produkcji martwego naskórka i po pewnym czasie używania takich skarpetek skóra będzie narastać i stanie się jeszcze grubsza – dodała mgr Katarzyna Kamińska.

mycie stóp
Fot. Canva / mycie stóp
Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny lifting. Ta maść odejmie ci lat i wygładzi zmarszczki Dlaczego wycofano termometry rtęciowe? Krąży na ten temat wiele mitów

Jak zadbać o paznokcie u stóp?

Warto zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat na bazie naturalnych olejków i wcierać go w okolice paznokci, wykonując masaż. Pomoże to nie tylko przyspieszyć porost paznokci, ale także będzie mieć pozytywny wpływ na wygląd nowej płytki. Ponadto, olejki nawilżą skórki, co sprawi, że będą mniej odstające. 

- Paznokieć sam w sobie jest martwy i niemożliwa jest jego regeneracja. Warto jednak wcierać olejki w okolice macierzy paznokcia, wykonując masaż, co zwiększy jej ukrwienie. Przyspieszy to porost i sprawi, że płytka nowo rosnącego paznokcia będzie lepszej jakości - wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska.

 

- Dodatkowo, wcieranie olejku w okolice wałów paznokciowych nawilży skórki, dzięki czemu będą mniej wysuszone i odstające. Zapewni to bardziej estetyczny wygląd paznokci - dodała mgr Katarzyna Kamińska.

Szukając odpowiedniego preparatu do paznokci, warto wybrać ten, który w swoim składzie będzie zawierał olejek z drzewa herbacianego. Jest to naturalna substancja pozyskiwana z liści drzewa herbacianego rosnącego w Australii, wykazująca działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

- Najlepiej stosować preparaty specjalistyczne, które są przeznaczone do paznokci. Zawierają one olejki w odpowiednich proporcjach, często z dodatkiem olejku herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Nie zaleca się jednak jego stosowania w formie nierozcieńczonej, ponieważ w zbyt wysokich stężeniach będzie działać wysuszająco - wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska. 

Olejki, które warto stosować na paznokcie

Olejek rycynowy - ma właściwości natłuszczające, wzmacniające, zmiękczające i regenerujące. 

Olejek arganowy - posiada właściwości nawilżające, wygładzające, regenerujące i wzmacniające. 

Olejek jojoba - wykazuje właściwości natłuszczające, zmiękczające, regenerujące i przeciwzapalne.

Olejek migdałowy - ma właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące. 

Olejek z drzewa herbacianego (stosować w formie rozcieńczonej) - posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Przeczytaj też: 

Większość z nas przez całe życie źle obcina paznokcie. To może prowadzić do przykrych konsekwencji

Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko

Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne

Polecane