Pacjenci.pl Zdrowie Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę
canva

Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę

13 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Barszcz Sosnowskiego rośnie na polach i łąkach w lipcu. Mimo iż wygląda niepozornie, to efektem bliskiego kontaktu z rośliną jest poważne poparzenie. Jednak objawy poparzenia nie zawsze będą oczywiste, o czym wiele osób wciąż nie wie. Zwracamy uwagę na nieoczywiste skutki bliskiego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. I polecamy, by dokładnie się z nimi zapoznać!

Barszcz Sosnowskiego to największa z zielonych roślin w Europie

Barszcz Sosnowskiego z wyglądu przypomina koper, lecz jest od niego wyższy – najwyższe okazy mierzą nawet 4 metry a mniejsze ok 1 metr. Roślina rośnie szybko i kiełkuje nawet w kilka dni. Często można ją znaleźć na łąkach i przy drogach, lecz również nad brzegami jezior, rzek i coraz częściej w lasach olchowych. Ma proste łodygi i pierzaste liście.

Projekt bez nazwy - 2023-07-13T140835.906.png

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy
Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Poparzenie barszczem Sosnowskiego ma też objawy, o których często się nie mówi

Na barszcz Sosnowskiego powinniśmy uważać szczególnie w upalne dni. Oparzenia II i III stopnia po zetknięciu z rośliną powstają, gdy pojawia się reakcja fototoksyczna, którą powoduje promieniowanie słoneczne. Poparzenie tego rodzaju łatwo pomylić z poparzeniem termicznym – w obydwu przypadkach pierwszymi objawami są przeważnie pieczenie skóry i jej zaczerwienienie.  Mogą pojawić się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Objawy poparzenia pojawiają się od 30 do 120 minut po kontakcie z rośliną, lecz mogą się nasilić w ciągu doby. Warto jednak wiedzieć, że poparzeniu mogą towarzyszyć również nietypowe objawy, szczególnie gdy poszkodowany wdychał olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego. Są to:
• ból głowy,
• nudności,
• duszności,
• zapalenie spojówek,
• ból gardła,
• kaszel,
• martwica skóry.

Gdy doszło do poparzenia barszczem Sosnowskiego – jak zareagować?

Poparzonego miejsca na ciele nie wystarczy posmarować maścią na oparzenia. Gdy skóra dotknie rośliny, lecz poparzenia się jeszcze nie pojawiły, należy przemyć ja dużą ilością letniej wody z dodatkiem mydła. Skóry nie należy wystawiać na światło słoneczne co najmniej przez 2 dni. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. W międzyczasie pomocne bywa stosowanie preparatów z wapniem.

Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć
Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko