Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę
Barszcz Sosnowskiego rośnie na polach i łąkach w lipcu. Mimo iż wygląda niepozornie, to efektem bliskiego kontaktu z rośliną jest poważne poparzenie. Jednak objawy poparzenia nie zawsze będą oczywiste, o czym wiele osób wciąż nie wie. Zwracamy uwagę na nieoczywiste skutki bliskiego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. I polecamy, by dokładnie się z nimi zapoznać!
Barszcz Sosnowskiego to największa z zielonych roślin w Europie
Barszcz Sosnowskiego z wyglądu przypomina koper, lecz jest od niego wyższy – najwyższe okazy mierzą nawet 4 metry a mniejsze ok 1 metr. Roślina rośnie szybko i kiełkuje nawet w kilka dni. Często można ją znaleźć na łąkach i przy drogach, lecz również nad brzegami jezior, rzek i coraz częściej w lasach olchowych. Ma proste łodygi i pierzaste liście.
Poparzenie barszczem Sosnowskiego ma też objawy, o których często się nie mówi
Na barszcz Sosnowskiego powinniśmy uważać szczególnie w upalne dni. Oparzenia II i III stopnia po zetknięciu z rośliną powstają, gdy pojawia się reakcja fototoksyczna, którą powoduje promieniowanie słoneczne. Poparzenie tego rodzaju łatwo pomylić z poparzeniem termicznym – w obydwu przypadkach pierwszymi objawami są przeważnie pieczenie skóry i jej zaczerwienienie. Mogą pojawić się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym.
Objawy poparzenia pojawiają się od 30 do 120 minut po kontakcie z rośliną, lecz mogą się nasilić w ciągu doby.
Warto jednak wiedzieć, że poparzeniu mogą towarzyszyć również nietypowe objawy, szczególnie gdy poszkodowany wdychał olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego. Są to:
• ból głowy,
• nudności,
• duszności,
• zapalenie spojówek,
• ból gardła,
• kaszel,
• martwica skóry.
Gdy doszło do poparzenia barszczem Sosnowskiego – jak zareagować?
Poparzonego miejsca na ciele nie wystarczy posmarować maścią na oparzenia. Gdy skóra dotknie rośliny, lecz poparzenia się jeszcze nie pojawiły, należy przemyć ja dużą ilością letniej wody z dodatkiem mydła. Skóry nie należy wystawiać na światło słoneczne co najmniej przez 2 dni. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. W międzyczasie pomocne bywa stosowanie preparatów z wapniem.