Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.07.2023 12:07

Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru

szklanka piwa
canva

Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają!
W lecie chętniej sięgamy po napoje chłodzące. Jednym z ulubionych trunków Polaków, gdy słońce mocniej przygrzewa, jest zimne piwo. Kufel piwa to także sposób na relaks, szczególnie w okresie urlopu. Jednak czy napój ten rzeczywiście chłodzi organizm i go nawadnia?

Picie piwa podczas upalnych dni bywa niebezpieczne

Upalny dzień bez szklaneczki zimnego piwa? Dla wielu Polaków napój ten jest nieodłącznym atrybutem – szczególnie między czerwcem a wrześniem. Gaszenie pragnienia w upalny dzień piwem, szczególnie gdy pijemy go w nadmiarze, jest poważnym błędem.

Picie alkoholu latem powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa potliwość i może spowodować przegrzanie organizmu. Osoby pijące nadmierną ilość piwa w ciepłe dni są bardziej narażone na udar słoneczny, udar mózgu i poparzenia słoneczne.

Alkohol działa też moczopędnie i powoduje odwodnienie organizmu. Konsekwencjami tego są bóle i zawroty głowy i omdlenia. W skrajnych przypadkach odwodnienie bywa przyczyną śmierci.

Projekt bez nazwy (91).png

Toksyczne uszkodzenie wątroby - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Czym są zawroty głowy?

Czym zastąpić piwo w upalny dzień?

Eksperci z brytyjskiego portalu Drinkaware.co.uk zalecają, by zastąpić piwo jego bezalkoholowym odpowiednikiem lub przynajmniej wybierać to z mniejszą zawartością alkoholu.

Piwo bezalkoholowe, potocznie nazywane „zerówka”, w swoim składzie zawiera niewielkie stężenie alkoholu. Co ciekawe, dostarcza także potas, fosfor i magnez. Warto jednak wybierać piwa bezalkoholowe bez cukru, konserwantów i składników chemicznych.

Picie piwa z niską zawartością alkoholu również może mieć wiele zalet – ma mniej kalorii i na imprezie można wypić go więcej.

Energetyki – Polacy kochają je również!

Oprócz piwa Polacy uwielbiają napoje energetyczne, które mimo to są zmorą dla organizmu. Zawarte w nich kofeina i tauryna pobudzają do działania, lecz wypłukują potas.

Tak jak alkohol działają też moczopędnie i utrudniają wchłanianie cukrów – tym samym nie nawadniają organizmu.

Wypijane w nadmiarze napoje energetyczne w upalny dzień mogą przyczynić się do powstania udaru mózgu.

Polecane