Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te objawy raka powinien zauważyć stomatolog. Nawet podczas rutynowej kontroli
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.02.2024 09:00

Te objawy raka powinien zauważyć stomatolog. Nawet podczas rutynowej kontroli

stomatolog
canva

Wczesne wykrycie raka jest kluczowe, by móc wyleczyć pacjenta onkologicznego. Jednak pewne symptomy nowotworu najszybciej dostrzeże stomatolog. Raczej niewielu z nas kojarzy ich z procesem diagnostycznym akurat nowotworów. Jest to błąd. Podczas rutynowej kontroli stomatolog może dojrzeć wczesne symptomy np. raka jamy ustnej. Dowiedz się, czym są. 

Rutynowa kontrola stomatologiczna może ocalić życie.

Wczesne wykrycie nowotworów daje aż 95% szans na wyleczenie. Dlatego też powinno się dużo mówić się o pierwszych ich symptomach raka, w tym i raka jamy ustnej.  Na jakie objawy powinniśmy więc być wyczuleni?

Wymienić należy wszelkie, niegojące się owrzodzenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (na policzkach, wargach, dziąsłach, podniebieniu czy języku lub w gardle), ból i pieczenie, problemy z przełykaniem, wydzielaniem śliny, fonacją (przewlekła chrypka) niepokojące przebarwienia (zmiana koloru). To, co może także zobaczyć stomatolog w trakcie rutynowej kontroli to na przykład niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, zmiany rozrostowe (rozpulchnienia, wygórowania, guzowatość) powiększone węzły chłonne, zmieniony kształt i konsystencja struktur tkankowych np. dziąseł, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, zmiana koloru przebarwień”. – powiedziała dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej

Jak wygląda delirium alkoholowe? Lekarz opowiada w podcaście:

Czujność powinna wzmóc także jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa – konieczne w tym przypadku bywa badanie laryngologiczne. Kolejnym etapem procesu diagnostycznego, jeśli objawy się potwierdzą, jest wizyta u onkologa.

Projekt bez nazwy - 2024-02-01T205000.003.png

Czy palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju próchnicy? Stomatolog nie pozostawia wątpliwości Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia

Przyczyny nowotworów głowy i szyi

Dwa główne czynniki sprzyjające powstawaniu tego rodzaju nowotworów są palenie papierosów i alkohol. Ryzyko zachorowania rośnie wielokrotnie, gdy dana osoba pali papierosy i pije alkohol. Innymi przyczynami są również: zanieczyszczenie powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV, infekcje wirusowe. Istotną rolę w rozwoju raka jamy ustnej może odegrać wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Posłuchaj tego podcastu, jeśli jesteś w związku z narcyzem:

„Około 90 procent chorych na nowotwory głowy i szyi przyznaje w wywiadzie, że pali tytoń, fajki lub cygara. Ryzyko raka gardła środkowego i krtani wzrasta dziesięciokrotnie w przypadku osób palących”. – powiedziała dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej

Pacjent.gov.pl, serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, podaje, że co roku nowotwory głowy i szyi diagnozowane są u 11 tys. osób. Najczęściej wśród pacjentów po 45. roku życia – 5 razy częściej są to mężczyźni niż kobiety. Liczba chorych rośnie co roku.

Dentysta może dostrzec nawet dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Podczas wizyty u stomatologa możemy dowiedzieć się nie tylko, w jakiej kondycji jest uzębienie.

Zdarza nam się zauważać niepokojące zmiany na skórze twarzy czy wargach oraz w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (zmiana konsystencji, koloru, kształtu). W przypadku stałych pacjentów, których widujemy regularnie, zmiana może pojawić się między jedną a drugą wizytą. Sugestię, by bliżej przyjrzeć się zmianie, pacjent powinien potraktować priorytetowo” – podkreśla dr Laskus.

W Polsce znów wzrosła liczba prób samobójczych:

Dentysta, nawet podczas zwykłej rozmowy z pacjentem, jest w stanie dostrzec  np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

Gdy pytam o dietę, by ocenić ją pod kątem ryzyka chorób jamy ustnej, może się okazać, że pacjent unika niektórych produktów lub posiłków w określonej konsystencji z powodu np. dyskomfortu w żołądku czy jelitach, trudności z przełykaniem. To sygnały alarmowe, wymagające diagnostyki”. – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Laskus.

Polecane