Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju próchnicy? Stomatolog nie pozostawia wątpliwości
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.07.2023 13:47

Czy palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju próchnicy? Stomatolog nie pozostawia wątpliwości

palenie tytoniu
canva.com

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm i nie jest także obojętne na stan naszej jamy ustnej. Palacze borykają się z nieestetycznym osadem i nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak nie są to ich jedyne problemy stomatologiczne. Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy? Mamy odpowiedź stomatologa lek. Bartosza Zimnocha. 

Jaki wpływ na stan jamy ustnej ma palenie papierosów?

Pierwszym widocznym skutkiem nałogu palenia papierosów jest żółty nalot na zębach, spowodowany działaniem nikotyny i substancji smolistych. Dym papierosowy powoduje również ciemny osad na styku zębów i w okolicach przyzębia. Palenie papierosów wiąże się również z problemem zmniejszonego wydzielania śliny, co zwiększa ryzyko próchnicy zębów. Ślina zawiera związki o działaniu bakteriobójczym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym, dzięki czemu pełni funkcję ochroną. Ponadto pomaga w usuwaniu resztek jedzenia i innych osadów oraz wyrównuje poziom pH w jamie ustnej. Gdy zaczyna jej brakować, tworzy się zakwaszone środowisko sprzyjające rozwojowi próchnicy. 

Substancje z dymu tytoniowego powodują obniżanie się wydzielania śliny, która stanowi naturalną barierę obronną przed bakteriami i wirusami, negatywnie wpływającymi na całą jamę ustną, a bakterie powodują próchnicę.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-07T180440.222.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny „Błagam Was o pomoc. Mama chce żyć!” Pilny apel o pomoc dla Pani Ewy!

Jak osoby palące powinny dbać o higienę jamy ustnej?

Osoby palące powinny pamiętać o regularnym myciu zębów i płukaniu ust specjalnymi płynami lub żuciu gumy bez cukru, co pobudza produkcję śliny. Płyn odświeżający nie tylko zniweluje nieprzyjemny zapach z ust, ale także zmniejszy ilość bakterii zamieszkujących jamę ustną, co ograniczy tworzenie się płytki nazębnej. 

W usuwaniu przebarwień pomagają specjalne pasty dla palaczy o właściwościach wybielających, które zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej, wspierają remineralizację szkliwa i chronią powierzchnię zębów przed wnikaniem trudnych do usunięcia przebarwień od tytoniu, kawy, herbaty czy innych silnie barwiących substancji. Niestety, palacze powinni mieć świadomość, że przy długotrwałej ekspozycji na działanie dymu papierowego, przebarwieniom ulegają również wypełnienia stomatologiczne, których nie da się wybielić.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu powierzchni języka, a szczególnie jego tylnej części. Gromadzi się tam nalot będący skupiskiem bakterii, resztek jedzenia oraz pozostałości po nikotynie. Na rynku dostępne są specjalne skrobaczki przeznaczone do higieny języka. 

Osoby palące powinny szczególnie zadbać o higienę przestrzeni międzyzębowych, gdyż w tych miejscach gromadzi się najwięcej płytki bakteryjnej. Niezwykle ważne jest ich regularne czyszczenie przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora.

Warto systematycznie wykonywać profesjonalne zabiegi higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, obejmujące usuwanie przebarwień i kamienia nazębnego. Nieusuwany regularnie kamień nazębny może powodować takie dolegliwości, jak między innymi: próchnica, bolesność i zaczerwienienie dziąseł, krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów oraz paradontozę. 

Regularne wizyty u stomatologa to podstawa!

Osoby palące powinny uważnie monitorować wnętrze swojej jamy ustnej i błony śluzowe. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian, takich jak owrzodzenia czy nadżerki, należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia leczenia i przeprowadzenia badań wykluczających nowotwory. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na szybsze wykrycie chorób zębów i jamy ustnej.