Ze statystyk wynika, że liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju stale rośnie. Ma na to wpływ wiele czynników, ale jednym z nich jest to, że nie badamy się tak często, jak trzeba, a także bagatelizujemy różne objawy, które organizm nam wysyła.Wiele wczesnych objawów nowotworów może być oczywiście myląca, ale jest kilka takich, które powinny szybko sprawić, by zapaliła nam się, tak zwana, czerwona lampka. Mówi o nich onkolog.
4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Globalna inicjatywa ma na celu podnoszenie świadomości na temat chorób nowotworowych, promowanie działań profilaktycznych oraz wsparcie osób dotkniętych rakiem. To dzień, który łączy ludzi na całym świecie w walce z jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny.Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Rocznie diagnozuje się ich miliony, a liczba zachorowań stale rośnie. Jednocześnie postęp w medycynie, rozwój diagnostyki i nowych terapii pozwalają na coraz skuteczniejsze leczenie wielu rodzajów raka, zwłaszcza gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium.
Test ciążowy dla mężczyzny? Brzmi jak żart, ale żartem nie jest. Test ciążowy może być istotnym testem diagnostycznym również w przypadku płci męskiej. Choć niewielu panów zdaje sobie z tego sprawę, ten prosty test może wykryć raka jądra.Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o hormon beta-HCG. Jego obecność w moczu to potwierdzenie ciąży, ale jest on produkowany również przez pewne rodzaje nowotworów, w tym właśnie raka jądra.
Księżna Kate przerwała milczenie i podzieliła się najnowszymi informacjami na temat swojej walki z rakiem. W szczerym oświadczeniu wyznała, na jakim jest etapie. Jak obecnie czuje się żona księcia Williama? Oto najnowsze szczegóły prosto z Wielkiej Brytanii.
Od stycznia 2025 roku Polskę czeka prawdziwa rewolucja w publicznej służbie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pacjenci onkologiczni w naszym kraju będą mieli dostęp do rewolucyjnych, mało inwazyjnych zabiegów onkologii interwencyjnej w ramach państwowych świadczeń. To efekt wieloletnich starań specjalistów, który daje chorym na raka szansę na skorzystanie z alternatywy dla klasycznych metod leczenia. To dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów onkologicznych w Polsce.
Niedrożność nosa, wydzielina czy krwawienie z jednego przewodu nosowego są często charakterystycznym objawem zapalenia zatok, lub nawet infekcji o charakterze przeziębieniowym. Zwykle takie problemy zrzucamy na alergię, przebywanie w suchych pomieszczeniach i tym podobne przyczyny. A powód, dla którego doskwiera nam niedrożność nosa, może być znaczenie poważniejszy. Tak objawia się bowiem nowotwór nosa i zatok przynosowych.
Śmierć młodego człowieka, szczególnie gdy dotyczy kogoś, kto miał jeszcze całe życie przed sobą, zawsze wywołuje ogromny żal i smutek. Niestety, takie tragedie zdarzają się, a historia młodego piłkarza, Oscara Fairsa, jest tego przykładem.
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Najprościej jednak zrezygnować z nawyków, które rujnują nasze zdrowie i "zapraszają" nowotwór "do środka".
Rak żołądka często rozwija się bezobjawowo, co czyni go jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Jakie symptomy mogą budzić niepokój i kiedy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy o to specjalistkę onkologii klinicznej, lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.
Kilka miesięcy temu mediami wstrząsnęła wiadomość o chorobie króla Karola III. Jak się okazało, brytyjski monarcha cierpi na nowotwór. Nie powiedziano jednak, na jaki. Spekulacje na ten temat ciągle trwają. Kilka dni pojawił się nowy wątek.
Rak gardła kojarzy się z paleniem papierosów i rzeczywiście, najbardziej narażeni na niego są mężczyźni po 40. roku życia, którzy są nałogowymi palaczami, a poza tym regularnie sięgają po wysokoprocentowe napoje. Jednak na ten nowotwór mogą także zachorować osoby dużo młodsze i niepalące.A jak objawia się rak gardła? Np. przewlekłą chrypką, kaszlem czy trudnościami w przełykaniu. Ale oznak, że coś może być na rzeczy, jest o wiele więcej, a w dodatku niektóre są pozornie w ogóle niezwiązane z gardłem. Warto mieć tego świadomość.
Bezpieczny sposób usuwania zębów u pacjentów, u których ze względów zdrowotnych nie powinno się tego robić. Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych poddawanych leczeniu.Na pomoc pacjentom, u których ekstrakcja zębów była niemożliwa przyszli lekarze z londyńskiej kliniki Guy’s and St Thomas. Z badaniach wynika, że opracowany przez nich protokół postępowania sprawdził się już u 46 pacjentów.
Profesor Richard Scolyer, światowej sławy onkolog zajmujący się rakiem skóry, nie przypuszczał, że sam będzie musiał zmierzyć się ze śmiertelną diagnozą. W maju 2023 roku, podczas pobytu w Polsce, doznał napadu drgawek, po którym badanie MRI ujawniło guz w płacie skroniowym. Postanowił podjąć się eksperymentalnej terapii opartej na badaniach, które sam prowadził. Decyzja wiązała się z ogromnym ryzykiem, ale dała mu nadzieję na dłuższe życie. Czy ten odważny krok otworzy nowe możliwości w leczeniu raka?
Po zakończeniu leczenia onkologicznego wielu pacjentów chce bardzo szybko wrócić do aktywności fizycznej. Jak wyjaśnia lekarz Łukasz Wohadlo, pacjenci po zakończeniu leczenia chcą wykonywać aktywności, lgną do nich. część z nich przed chorobą była bardzo aktywna, lecz nowotwór spowodował, że zabrakło sił oraz czasu na dawkę ruchu.Zdaniem lekarza, organizm, który doświadczył leczenia onkologicznego, jest bardzo osłabiony. Pacjenci wyraźnie odczuwają osłabienie siły mięśniowej, ale też zaburzenia koordynacji oraz równowagi, znacznie mniejszą wytrzymałość oraz brak kondycji. Lekarz Wohadlo wyjaśnia, w jaki sposób powinien przebiegać powrót do aktywności fizycznej?
Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w krajach wysokorozwiniętych. Niestety są wśród nich takie, które zabijają zdecydowanie częściej niż inne. Oto lista najbardziej zabójczych nowotworów XXI wieku.Lista powstała na podstawie opracowania The Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER), The National Program of Cancer Registries. Uwzględnia 3 najbardziej zabójcze nowotwory, jednak nie taki, które są częste i w związki z tym zabijają najczęściej, ale takie, które mają najniższy wskaźnik 5-letnich przeżyć. Oto one.
Człowiekowi zagraża kilkaset rodzajów nowotworów. Ich objawy zależą od lokalizacji, typu i stadium rozwoju. Zdarza się, że ich obecność powoduje ból – doświadcza go nawet 60 proc. chorych. Onkolog w rozmowie z Pacjentami apeluje, aby go nie ignorować i w razie wystąpienia odwiedzić lekarza. W ten sposób może uratować sobie życie. Zwraca też uwagę, jak bolą poszczególne nowotwory.
Nowotwory mogą powodować przerzuty, czyli pojawiać się w innych miejscach, niż pierwotnie. Jedne z nich są szczególnie niebezpieczne. W swoich mediach społecznościowych opowiedział o nich dr n. med. Łukasz Wohadlo, chirurg onkologiczny z Oddział Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej Szpitala św. Rafała w Krakowie.Dr n. med. Łukasz Wohadło prowadzi na Instagramie profil, który @chirurg_onkolog, który śledzi prawie 1,5 tys. osób. Lekarz opowiada tam o swojej pracy i rozwiewa wiele wątpliwości na temat nowotworów – ich przyczyn, objawów, leczenia i rokowań. Oto co miał do powiedzenia na temat najgorzej rokujących przerzutów.
Każdy z nas żyje w inny sposób, ale na końcu drogi wszyscy spotykamy się w tym samym momencie, kiedy to zamykamy oczy i wydajemy ostatnie tchnienie. Co wtedy mówimy? Jakie są najczęstsze zdanie wypowiadane przed śmiercią? W swojej książce nagrodzonej Pulitzerem zbadał to znany onkolog Siddhartha Mukherjee.
Minister zdrowia ogłosiła ważne zmiany dla pacjentów. Lada chwila wejdzie w życie nowa lista darmowych leków. Dotyczy 8 terapii onkologicznych oraz 23 nieonkologicznych. Rozszerzenie refundacji obejmuje także leki ginekologiczne, oraz program dofinansowania in vitro oraz duże ułatwienia dla diabetyków. Np. obniżono dolną granicę wieku dla dzieci kwalifikujących się do finansowania insuliny Levemir - z 6. do 1. roku życia.
Nowotwór u dziecka – te słowa brzmią przerażająco dla każdego rodzica, niemniej choroba się zdarza. Dzieci mogą chorować zarówno na raka płuc, jak i wątroby. Występują u nich również inne nowotwory. O tym, jak się objawiają i jak je rozpoznać, nim będzie za późno, w rozmowie z Pacjentami opowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?
Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 99% możliwy do wyleczenia. Dowodzi to, jak ważną rolę odgrywa znajomość pierwszych objawów choroby i dlaczego aż tak ważne, jest ich wczesne rozpoznanie.Znając pierwsze symptomy nowotworu macicy, można wcześniej rozpocząć leczenie. Jednak świadomość zdrowotna Polaków, również w tym przypadku, jest wciąż na niskim poziomie. To powinno się zmienić. Dziś wskazujemy, na objawy raka szyjki macicy, które przerażająco łatwo pomylić z objawami innych chorób.
Księżna Walii Kate Middleton poinformowała, że wykryto u niej chorobę nowotworową. W oświadczeniu wyemitowanym przez telewizję BBC przekazała również, że jest na wczesnym etapie tego rodzaju leczenia.
Ten nowotwór występuje rzadko. Tyle statystyka. Jednak lekarze obserwują coraz więcej zachorowań. W dodatku już nie tylko wśród kobiet w średnim wieku, ale i młodszych. Problemem jest też, że często diagnozowany jest późno, bo jego objawy mylone są w pierwszym etapie z banalną infekcją.Ten nowotwór stanowi kilka procent wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w kobiecych narządach płciowych. Chorują na niego głównie kobiety po 60. roku życia. Szczyt zapadalności na raka sromu przypada między 65. a 75. rokiem życia. Ale to tylko statystyczne dane, czyli teoria. Praktyka bywa inna. Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej chorują także młodsze kobiety.
Wczesne wykrycie raka jest kluczowe, by móc wyleczyć pacjenta onkologicznego. Jednak pewne symptomy nowotworu najszybciej dostrzeże stomatolog. Raczej niewielu z nas kojarzy ich z procesem diagnostycznym akurat nowotworów. Jest to błąd. Podczas rutynowej kontroli stomatolog może dojrzeć wczesne symptomy np. raka jamy ustnej. Dowiedz się, czym są.
Objawy nowotworów kojarzą się nam głównie z utratą wagi, problemami z wypróżnianiem czy obecnością guzów. Jednak rak może mieć też objawy skórne m.in. świąd. Okazuje się, że aż 36,9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem. Zmianom tym może też towarzyszyć ból. A to nie wszystko - skórnych objawów raka jest więcej.
Odczuwanie bólu brzuchu po spożyciu jest stosunkowo często występującą dolegliwością. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich są wrzody żołądka i dwunastnicy, określane jako choroba wrzodowa. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Co ją powoduje? Jak rozpoznać, że ból brzucha jest symptomem wrzodów? Symptomem których jeszcze chorób może być ból brzucha? O opinię poprosiliśmy onkologa klinicznego.
Pierwsze sygnały nowotworu na pierwszy rzut oka często wydają się niegroźne. Niekiedy choremu wydaje się, że pogorszający się stan zdrowia jest spowodowany tylko chwilowym osłabieniem, stresem, niezdrową dieta. A rak bywa podstępny. Potrafi się kamuflować. Jaką ma taktykę? O podpowiedzi poprosiliśmy doktor Olge Urbanowską - Domańską, onkologa i gastroenterologa.