Od lat nie było tak źle. Od początku roku wirus atakuje w sposób bezwzględny. Wybito już 3,5 mln zwierząt. Ostatnie ognisko wykryto we wsi Chełmce.Co jeszcze bardziej niepokojące, ptasią grypą, bo o niej mowa, zarazić może się także człowiek. Główny Inspektorat Sanitarny podał objawy, jakie towarzyszą zakażeniu.
Najpierw Niemcy, teraz Węgry. Ledwo zniesiono kontrole na granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami, już musimy ponownie bronić się przed pryszczycą. Teraz zagrożenie wykryto na Węgrzech. Polska wprowadza embargo na mięso.
W gminie Raciąż na Mazowszu wykryto ognisko groźnej choroby, znanej jako choroba Newcastle. Choroba ta znajduje się na liście chorób zwalczanych w Unii Europejskiej, co oznacza, że konieczne są restrykcje. Schorzenie zagraża przede wszystkim zwierzętom, ale i ludziom.
Mniej więcej połowa właścicieli psów deklaruje, że śpi razem z pupilem każdej nocy. Ich entuzjazm ma moc porównywalną do oburzenia, jakie wyrażają przeciwnicy takiego rozwiązania. Dzielenie łóżka z czworonożnym pupilem to bardzo powszechny zwyczaj. Ale czy zdrowy?Eksperci już wiedzą, że spanie w łóżku z psem jest… dobre albo potencjalnie niedobre, w zależności od tego, co badamy. Obecność zwierzęcia w pościeli może budzić zastrzeżenia w kontekście higieny. Jednocześnie są do wody na to, że ma zbawienny wpływ na psychikę i zdrowie serca.
To „znaczące zagrożenie dla zdrowia publicznego” – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Wirus w ciągu kilku godzin doprowadził do śmierci 50 osób. W większości przypadków wystarczyły zaledwie dwie doby od wystąpienia pierwszych objawów do zgonu. Sytuacja jest dramatyczna.
Owsiki i wszy to pasożyty, które atakują nasze dzieci zdecydowanie najczęściej. Owsica dotyka ok. 40% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jeszcze więcej dzieci przynosi z tych placówek wszy. Chociaż te parazytozy są uciążliwe i nieleczone mogą być niebezpieczne, w praktyce stosunkowo łatwo je rozpoznać i zwalczyć. Dużo większe zagrożenie stanowią dla dzieci glisty.Wysoki standard higieny w Polsce sprawia, że zakażenia glistą ludzką są rzadkie. Teoretycznie jeszcze rzadsze powinny być infestacje glistą psią i kocią, jednak i takie przypadki się zdarzają. A ich konsekwencje mogą być opłakane. Glisty w organizmie człowieka wywołują trudną do wykrycia, uciążliwą w leczeniu i niezwykle groźną toksokarozę.
W Polsce wykryto już 19 ognisk groźnej choroby. Jeśli się rozprzestrzeni, straty będą sięgać milionów złotych. I chociaż dotyka głównie ptaki, wywołuje również objawy u ludzi. Jak ją rozpoznać i gdzie wprowadzono pierwsze restrykcje?
Wokół posiadania w domu kota, w którym mieszka kobieta w ciąży narodziło się wiele mitów. Zapoznając się z niektórymi z nich, nietrudno wykreować w głowie najbardziej pesymistyczne scenariusze i przysporzyć sobie wiele stresu i obaw. Jak naprawdę wygląda sytuacja z toksoplazmą i czy mruczki rzeczywiście są najbardziej prawdopodobnym źródłem, z którego można się nią zarazić?
Wiele właścicieli psów nie wyobraża sobie, by nie wpuścić pupila do łóżka. Są przekonani, że spanie z czworonogiem wpływa pozytywnie na ich nastrój i zacieśnia ich relację. Jednak jak na to zaparują się lekarze? Zdanie specjalistów nie spodoba się wszystkim miłośnikom zwierząt.
Pod koniec marca zaczynają wybudzać się ślimaki. Opuszczają swoje kryjówki i ku niezadowoleniu wielu ogrodników wychodzą na żer. W okresie wiosenno – letnim ślimaki stają się prawdziwą plagą w polskich ogrodach. Oprócz tego, że są szkodnikami, mogą też przenosić groźne pasożyty.Ślimaki produkują gęsty, lepki śluz, który pozwala im się poszurać i żerować na roślinach. W śluzie mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby, a także pasożyty, do których należą niebezpieczne nicienie płucne.
Zmarła dziewczynka zarażona paramyksowirusem gołębim typu 1. To piąta ofiara choroby, którą zarazić można się poprzez kontakt z odchodami zakażonego gołębia lub skażonym przez wirus pyłem przenoszonym przez wiatr. Czy wirus stanowi zagrożenie dla wszystkich ludzi?