Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.03.2024 18:15

Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów

ślimak bez skorupy
fot. canva / HABY

Pod koniec marca zaczynają wybudzać się ślimaki. Opuszczają swoje kryjówki i ku niezadowoleniu wielu ogrodników wychodzą na żer. W okresie wiosenno – letnim ślimaki stają się prawdziwą plagą w polskich ogrodach. Oprócz tego, że są szkodnikami, mogą też przenosić groźne pasożyty.

Ślimaki produkują gęsty, lepki śluz, który pozwala im się poszurać i żerować na roślinach. W śluzie mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby, a także pasożyty, do których należą niebezpieczne nicienie płucne.

Ślimaki mogą być nosicielami groźnych pasożytów

W Polsce ślimaki są niebezpieczne zwłaszcza dla zwierząt domowych, m.in. psów i kotów. Zarówno ślimaki w skorupkach, jak i te „gołe” pomrowy mogą zarazić je larwami nicieni płucnych, które wywołują groźne choroby powodujące m.in. uszkodzenie płuc, zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy neurologiczne, objawy pokarmowe, nietolerancję wysiłkową i wyniszczenie organizmu.

Zdziwisz się, co ujawnił lekarz:

Do zakażenia naszego pupila może dojść wskutek zjedzenia przez niego ślimaka, a także przez polizanie trawy czy przedmiotu, na którym znajduje się ślimaczy śluz. Dużym problemem jest to, że pomrowy często wchodzą do misek zwierząt domowych pozostawionych na zewnątrz. Warto zwrócić na to uwagę. Nie zapominajmy też o regularnym odrobaczaniu naszych pupili. Częstszego odrobaczania wymagają szczególnie koty wolno wychodzące i polujące. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-05T151316.533.png
fot. canva / Susan Southward
Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy Przesilenie wiosenne - jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić?

Czy ślimak może zarazić pasożytami człowieka?

Ślimaki mogą zarazić człowieka groźnymi pasożytami, które powodują schistosomatozę. Jest to niebezpieczna choroba wywoływana przez przywry z rodzaju Schistosoma. Pasożyty osiedlają się w naczyniach krwionośnych, gdzie odżywiają się krwią i składają jaja, wywołując zmiany chorobowe.

Objawy schistosomatozy bywają różne. Zależą głównie od gatunku pasożyta i nasilenia jego inwazji. Mogą to być między innymi:

 • świąd, 
 • rumień,
 • wysypka,
 • gorączka, 
 • dreszcze i poty, 
 • bóle mięśni i stawów,
 • nudności,
 • kaszel, 
 • ból brzucha, 
 • biegunka (często z krwią i śluzem), 
 • krwiomocz.

W ostatnim stadium inwazji pasożytów dochodzi do:

 • powiększenia wątroby i śledziony, 
 • marskości wątroby, 
 • wodobrzusza, 
 • żylaków przełyku.

Do zarażenia człowieka dochodzi najczęściej podczas kąpieli w zbiornikach wodnych, w których bytują pewne gatunki ślimaków.  

Zobacz też: Używasz pęsety do usuwania kleszczy? Przeczytaj słowa lekarki

W jakich krajach występuje schistosomatoza?

Na szczęście w Polsce nie jesteśmy zagrożeni schistosomatozą. Choroba ta występuje głównie na obszarach Afryki równikowej i południowo-wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego.

Jeśli chodzi o Europę, obecność ślimaka odpowiedzialnego za zarażanie ludzi przywrami z rodzaju Schistosoma, stwierdzono jak dotąd w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech (Sardynia), południowej Francji oraz na Korsyce (rzeka Cavu oraz kąpieliska rzek Solenzara, Osu i Tarcu). 

źródła: www.gov.pl, stoppasozytom.pl, dziennikpolski24.pl

Przeczytaj też:

Tymi pasożytami można się zarazić od psa i kota! Jakie są objawy zakażenia larwami?

Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach

Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy