Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych 3 produktów nie jedz na pusty żołądek. Jelita będą cierpieć
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.01.2024 11:36

Tych 3 produktów nie jedz na pusty żołądek. Jelita będą cierpieć

śniadanie
canva

Na przebieg dnia znaczny wpływ ma to, co zjemy na śniadanie. Od tego posiłku zależeć w dużej mierze będzie nasze samopoczucie. Jest kilka produktów, które nie powinny znajdować się w porannym menu. W przeciwnym wypadku odbije się to na jelita, a skutkiem może być ból brzucha, a nawet poważniejsze dolegliwości. 

 

Surowe warzywa

Warzywa są najzdrowszą grupą produktów. Spożywanie ich zaleca się także podczas śniadania. Jednak również i one mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie – spożywanie dużej ilości warzyw na czczo zwiększy wydzielanie soków żołądkowych. Będzie to utrudnieniem w szczególności dla seniorów i osób mających skłonności do wzdęć, z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Mogą też szkodzić osobom z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jednym z takich warzyw jest np. pomidor,  zawierający dużą ilość kwasu taninowego, zwiększającego kwasowość żołądka i sprzyjającego wzdęciom i wrzodom.  

Nie zmienia to faktu, że porcja warzyw do śniadania powinna być zdrowym standardem. Zaleca się jednak, by nie były jego podstawą a dodatkiem.

Projekt bez nazwy - 2024-01-24T195617.730.png

Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić? Zgaga to nie jedyny objaw nadkwasoty. Przeczytaj, jeśli masz problem z żołądkiem

Pikantne potrawy

Pikantne potrawy stymulują wydzielanie soków żołądkowych. Następstwem może być podrażnienie błony śluzowej i przełyku u osób z chorobą refluksową. Doprowadzić to może do bólu brzucha, wymiotów i zgagi. W szczególności szkodzące są bardzo pikantne dania z dodatkiem pieprzu, chili, imbiru i kurkumy.

O tym, by szczególnie uważać na podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, powinny wiedzieć osoby mające wrzody żołądka. I choć pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów żołądka, to może wzmagać dolegliwości tego rodzaju. 

Jacek Kowerzanow, gastroenterolog, zapytany o produkty, których powinna unikać osoba z wrzodami żołądka, powiedział: „Powinniśmy unikać przede wszystkim potraw tłustych, bardzo mocno przyprawionych oraz smażonych, które zalegają w żołądku. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe po kawie, mocnej herbacie, a szczególnie po napojach wysokoprocentowych".

Kawa

Kawa nie tylko pobudza organizm. Dostarcza również antyoksydantów i poprawia koncentrację. Picie kawy na czczo to popularny zwyczaj, lecz oceniając go z perspektywy zdrowia, można uznać go za szkodliwy. W kawie zawarte są substancje podrażniające błonę śluzową przewodu pokarmowego – szczególnie szkodliwa jest mocna czarna kawa.

Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami. Jeśli zaś pijemy na pusty żołądek kawę z mlekiem, będzie to traktowane przez nasz organizm jako oddzielny posiłek. Mleko zawiera laktozę, a laktoza to cukier, zatem kawa z mlekiem wypita bez posiłku spowoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie duży wyskok cukru i bardzo szybki jego spadek. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób przy insulinooporności i cukrzycy typu drugiego lub pierwszego”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Polecane