Pacjenci.pl Zdrowie Wybory parlamentarne 2023 – pacjenci mogą głosować w szpitalu
canva.com

Wybory parlamentarne 2023 – pacjenci mogą głosować w szpitalu

4 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Osoby hospitalizowane w czasie wyborów będą mieć możliwość głosowania w zakładzie leczniczym. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO) opracowała specjalny poradnik, jak to zrobić.

Co zrobić, aby zagłosować w szpitalu?

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się 15 października (niedziela) w godzinach 7.00-21.00. Hospitalizowani pacjenci posiadający czynne prawo wyborcze mogą głosować w szpitalu.

Wszyscy jesteśmy lub będziemy pacjentami. Sytuacja w systemie opieki zdrowotnej w Polsce wymaga zmian, a przede wszystkim poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych. Dlatego namawiamy wyborców, by wzięli udział w głosowaniu 15 października 2023 roku” – mówi Dorota Korycińska, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Osoby, które trafią do szpitala najpóźniej dzień przed wyborami, zostaną wpisane do spisów wyborczych, a wykreślone automatycznie z obwodów, w których są zameldowane. W dniu wyborów nie będzie to możliwe, ponieważ Komisja nie ma możliwości zweryfikowania, czy dana osoba nie oddała już głosu.

Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów (15 października), będą mogły zagłosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy bądź miasta, najpóźniej do 12 października 2023 roku. Dokument musi zostać sporządzony na piśmie i podpisany własnoręcznie. Zaświadczenie można odebrać za pokwitowaniem – osobiście bądź przez osobę do tego upoważnioną. W tym drugim przypadku, należy uprzednio dołączyć do wniosku upoważnienie z własnoręcznym podpisem.

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T185246.524.png

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika

Obywatele powyżej 60. roku życia oraz mający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno zostać zgłoszone do wójta gminy, w której dana osoba jest wpisana do rejestru wyborców, najpóźniej w 9 dniu przed datą wyborów.

Warunek utworzenia obwodu głosowania w szpitalu

Aby mogło się odbyć głosowanie w szpitalu, musi przebywać w nim co najmniej 15 osób z czynnym prawem wyborczym. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, komisarz nie utworzy w zakładzie leczniczym odrębnego obwodu głosowania.

Dyrektor rzeszowskiej placówki przeprasza za niestosowne zachowanie. Skarga pielęgniarek do Komisji Etyki Lekarskiej NIL
Nowy wykaz chorób objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Na liście 14 pozycji
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja