Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wycofano z aptek powszechnie używany lek na opryszczkę. Wykryto w nim zanieczyszczenia!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.08.2023 16:34

Wycofano z aptek powszechnie używany lek na opryszczkę. Wykryto w nim zanieczyszczenia!

opryszczka
canva

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię leku przeciwwirusowego stosowanego m.in. do leczenia zakażeń wirusem opryszczki. Decyzja ma ma zostać zrealizowana natychmiastowo. Powodem są widoczne gołym okiem zanieczyszczenia cząstkami.

Wycofano zanieczyszczoną serię Acicloviru Jelfa

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał protokół badań Narodowego Instytutu Leków dla Acicloviru Jelfa, leku przeciwwirusowego stosowanego zarówno w formie tabletek, jak i maści. Skutkiem tego jest wycofanie jednej serii leku. Jej parametry to:

  • Aciclovir Jelfa (Aciclovirum), proszek do sporządzania roztworu do infuzji,
  • 250mg, opakowanie: 5 fiolek proszku,
  • numer GTIN: 05909990405213,
  • numer serii: 111121,
  • data ważności: 30.11.2024,
  • podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia


 Projekt bez nazwy - 2023-08-21T154958.933.png

Wirus HIV - wywiad z ekspertem. Objawy, jak można się zarazić, szczepionka, HIV a AIDS Opryszczka narządów płciowych – przyczyny i leczenie.

Dlaczego wycofano Aciclovir Jelfa?

W protokole stwierdzono, że badana próbka nie spełnia norm Farmakopei Europejskiej – dotyczyło to parametru „zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym”. W leku wykryto cząstki nieznanego pochodzenia. Oznacza to, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

W komunikacie GIF przypomniane zostało, że organy Inspekcji Farmaceutycznej wycofują z obrotu produkty lecznicze w razie podejrzenia lub stwierdzenia, że dany produkt nie spełnia ustalonych wymagań jakościowych lub, że został sfałszowany.

 

Aciclovir Jelfa – co to za lek?

Aciclovir Jelfa jest lekiem przeciwwirusowym, zawierającym acyklowir. Służy do leczenia zakażeń opryszczkowych skóry i błon śluzowych. Stosowany jest również w przypadku nawrotu zakażenia u osób z zaburzonym funkcjonowaniem systemu immunologicznego. Preparat stosowany jest także podczas leczenia zakażeń wirusem ospy wietrznej i półpaśca.

Aciclovir Jelfa stosowano tylko podczas leczenia szpitalnego.

Tagi: opryszczka