Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.09.2023 13:50

Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze

paznokcie, choroba
fot. Denys Poliakov/Shutterstock.com

Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają różowy kolor i są przezroczyste. Jednak gdy zaczynają zmieniać kolor, kształt i stają się mniej twarde, to są to jasne sygnały, że z kondycją organizmu nie jest jest najlepiej. O czym może informować nas wygląd paznokci? O opinię poprosiliśmy psychodietetyczkę. 

Kondycję organizmu zobaczysz po wyglądzie paznokci

Zmiana wyglądu paznokci jest częstym objawem niedoborów magnezu, krzemu i wapnia. Niekiedy jej przyczyną jest nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki poszczególnych witamin.

  • niedobór biotyny – powoduje, że paznokcie stają się kruche i rozdwajające,
  • niedobór witaminy A, kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 – powoduje, że paznokcie łatwiej  się łamią,
  • niedobór białka – powoduje, że paznokieć staje się mniej twardy,
  • niedobór żelaza – powoduje, że paznokieć przybiera wklęsły kształt i staje się zdeformowany,
  • niedobór miedzi – powoduje, że na paznokciu pojawiają się niebieskie smugi/przebarwienia.

Po wyglądzie paznokcia można niekiedy rozpoznać chorobę nowotworową. Jeśli płytka staje się żółta lub brązowa, pogrubiona i kruszy się, mimo iż nie doznaliśmy urazu, to może być to objaw zmian nowotworowych. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-27T112827.042.png

Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy

Jak zapobiegać problemom z paznokciami?

Przede wszystkim należy stosować urozmaiconą dietę. Zniszczone, łamliwe paznokcie odzwierciedlają, w jakiej kondycji jest organizm. Mimo to trzeba też wiedzieć, że wygląd paznokci może zależeć też od tego, czy dana osoba ma choroby krążenia, wątroby, tarczycy lub schorzenia autoimmunologiczne. Gdy wygląd paznokci zaczyna być nieestetyczny, warto zacząć od wprowadzenia zmian w codziennej diecie. Jeśli to nie pomoże, pomocne mogą okazać się zabiegi pielęgnacyjne i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Stosowanie się do tych zasad również sprawi, że paznokcie będą w lepszej kondycji:

  • chroń ręce przed detergentami,
  • chroń paznokcie przed zbyt długim kontaktem z gorącą wodą,
  • po umyciu dłoni wetrzyj w niej krem nawilżający i odżywczy.

Suplementy na paznokcie – czy warto je stosować?

Suplementy powinno się stosować dopiero wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możemy dostarczyć organizmowi danego składnika odżywczego z dietą. Wiele osób jednak zażywa suplementy wręcz profilaktycznie lub zamiennie do odpowiednio zbilansowanej diety – i jest to błąd.

Do codziennej suplementacji warto włączyć magnez, będący budulcem każdej komórki w organizmie. Ludzki organizm na co dzień zużywa go w ogromnych ilościach, więc by mógł się prawidłowo regenerować potrzebuje dużo magnezu. Magnez można suplementowować nawet wtedy, gdy wyniki badań nie wskazują, że brakuje go w organizmie.

„Podstawa to zdrowa dieta, ruch i odpowiednia ilość wody. Suplementy mają służyć jako element wspomagający zdrowy styl życia, ale w żadnym wypadku go nie zastąpią. Na włosy, skórę i paznokcie mogę polecić witaminę E. Bardzo fajnie będą się sprawdzać suplementy witamina A + E. Dla zachowania urody, warto także pamiętać o witaminie C, jednak najlepszym jej źródłem będą naturalne produkty spożywcze, m.in. natka pietruszki, papryka, porzeczki czy cytrusy”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.