Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dermatologia

Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która mogłaby się wydawać bardzo wąska, ale to tylko pozory.

mycie twarzy
15.10.2023 17:37 Rano lepiej nie myć twarzy – prawda czy fałsz?

Influencerki w mediach społecznościowych doradzają, by rano nie myć twarzy, jeśli ma się podrażnioną i suchą skórę. Jako argument podają, że poranne mycie twarzy zmywa warstwę lipidową skóry i powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Jednak czy mają rację? 

paznokcie
27.09.2023 13:50 Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową! Te kolory paznokci to sygnały ostrzegawcze

Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają różowy kolor i są przezroczyste. Jednak gdy zaczynają zmieniać kolor, kształt i stają się mniej twarde, to są to jasne sygnały, że z kondycją organizmu nie jest jest najlepiej. O czym może informować nas wygląd paznokci? O opinię poprosiliśmy psychodietetyczkę. 

świąd skóry
31.07.2023 14:35 Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób

Gdy myślimy o świądzie skóry, pierwszym skojarzeniem zazwyczaj są choroby dermatologiczne. Jednak to tylko jedna z możliwych przyczyn. Powodów jest więcej. Świąd skóry to także objaw groźnych chorób np. wątroby i nerek. 

przyrządy kosmetyczne
22.07.2023 14:37 Te 4 narzędzia kosmetyczne mogą być przyczyną tragedii. Często znajdują się na nich bakterie!

Przyczyną trądziku i wypadania włosów nie zawsze są zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą czy niedokrwistość. Okazuje się, że powód występowania tych dolegliwości może być prozaiczny i jest to np. korzystanie z brudnych narzędzi kosmetycznych. Które przybory kosmetyczne mogą przyczynić się do powstawania trądziku i powodować wypadanie włosów?

włosy
04.04.2023 16:16 Płukanka z octu zamiast drogich odżywek do włosów? Efekt jest zaskakujący

Suche, matowe, łamliwe i trudne do rozczesania włosy? Przetłuszczająca się skóra głowy? Z pomocą przychodzi ocet jabłkowy! Metoda naszych babć sposobem na piękne i lśniące włosy! 

skóra
21.03.2023 08:53 Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę?

Starzenie się to proces nieodwracalny, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Możemy jednak go spowolnić i dłużej zachować młody wygląd oraz lepsze samopoczucie. Aby to zrobić, powinniśmy zrezygnować ze szkodliwych nawyków i zadbać o prawidłową dietę. 

Zdrowie i samopoczucie
19.03.2022 01:32 Zdrowy wygląd i dobre samopoczucie w sezonie jesienno-zimowym

Podstawowym problemem sezonu jesienno-zimowego jest zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Stajemy się też bardziej podatni na stres, zachorowania, wahania nastroju. Drugim problemem są nagłe zmiany temperatur. Niskie temperatury i zimny wiatr pogarszają wygląd naszej skóry, dlatego w tym okresie szczególnie musimy zadbać o jej pielęgnację.

atopowe zapalenie skóry
19.03.2022 01:27 Hubert Godziątkowski: Chorzy na atopowe zapalenie skóry to.. potencjalni samobójcy!

- Ci chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, rezygnują z pracy, nie wychodzą z domu, bo się wstydzą. Są stygmatyzowani, gdyż choroba ta jest uważana za zakaźną, choć AZS nie można się zarazić – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. – Wielu z nich cierpi na depresję, ma myśli samobójcze. Sądząc po telefonach, jakie przychodzą do nas od pacjentów i ich rodzin, to potencjalni samobójcy, którzy, oprócz leczenia ukierunkowanego na to schorzenie, bezwzględnie wymagają wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.Chorzy na łagodniejsze postacie AZS mogą być leczeni objawowo i takie leczenie jest w miarę skuteczne. Ciężej chorzy, które na takie leczenie nie odpowiadają, od lipca ub. roku mogą być leczeni pierwszym lekiem biologicznym, dedykowanym takim właśnie przypadkom. W większości krajów europejskim chorzy mają do niego dostęp, u nas jeszcze nie.- To nie byłaby duża grupa pacjentów, od 250 do 500 chorych dorosłych, bo dla nich w pierwszej kolejności pozytywną opinię wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – mówi prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – lek, jak wykazały badania, jest skuteczny i sprawia, że chorzy mogą normalnie funkcjonować, wracać do swoich poprzednich aktywności.Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wystosowało do Ministra Zdrowia apel z prośbą o „pochylenie się” nad chorymi na AZS, podkreślając, że każdy kolejny dzień czekania na taką szansę to dodatkowy, ale możliwy do uniknięcia ból.