Dermatologia jest dziedziną medycyny, która mogłaby się wydawać bardzo wąska, ale to tylko pozory.
Im zimniej na zewnątrz, tym cieplej się ubieramy. W pomieszczeniach z kolei pracują grzejniki, wysuszają powietrze. To nie są dobre warunki dla naszej skóry, która staje się przesuszona, zaczyna swędzieć. Mogłoby się wydawać, że to błahostka, ale w przypadku wielu osób to duży problem. Notoryczne uczucie dyskomfortu potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienność. W dodatku, gdy objawy się nasilają, zaczynamy zastanawiać się, czy przyczyną nie jest alergia, lub może coś poważniejszego, co wymaga interwencji lekarza.
Na tę przypadłość uskarża się prawie co druga osoba. Zwłaszcza panie, które golą nogi, po chwili obserwują, jak ich skóra pokrywa się czerwonymi kropkami. W dodatku często zmiany te utrzymują się dłużej. Np. na ramionach, a czasem też na twarzy, „gęsia skórka” występuje niezależnie od golenia i innych zabiegów.Dlaczego tak się dzieje? Czy można coś poradzić na te nieestetyczne krostki? Warto wiedzieć, że rogowacenie okołomieszkowe da się opanować, choć wymaga to pewnej dyscypliny.
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest jedną z popularniejszych chorób skórnych. Objawy choroby najczęściej występują w okolicach skóry głowy, twarzy czy mostka. Przebieg choroby może nasilać się w czasie intensywnego stresu czy podczas chłodniejszych pór roku. Wszelkie mity o ŁZS rozwiewa w wywiadzie z nami dermatolog dr hab. med. Julia Nowowiejska z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.Łojotokowe zapalenie skóry jest również jedną z najczęstszych chorób skórnych. Statystyki są różne, jednak większość wskazuje, iż z łojotokowym zapaleniem skóry może zmagać się 1 – 5 % populacji ogólnej. Najbardziej narażone są osoby, które borykają się z problemem obniżonej odporności. Co ciekawe, ŁZS występuje nieco częściej u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Łojotokowe zapalenie skóry może również być obecne u niemowląt czy u dzieci.
Zadbane, estetyczne paznokcie, wiele mówią o człowieku i o jego charakterze, np. o tym, czy lubi porządek i ład w życiu, czy jest schludny, lub czy nie przykłada uwagi do niektórych szczegółów. Ale z paznokci można wyczytać także stan zdrowia danej osoby. Wiele zmian w ich strukturze i wyglądzie może świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład – rozwarstwiające się paznokcie, takie, które z łatwością odchodzą od palca, mogą być objawem choroby tarczycy. Ale nie tylko.
Rybia łuska arlekinowa to genetyczna choroba skóry, która dotyka głównie noworodki. Całe ciało chorego pokryte jest zrogowaciałym naskórkiem, który przypomina łuskę. Pękanie i rozszczepianie się skóry powoduje ból i utrudnia normalne funkcjonowanie.Zespół arlekina nie jest w pełni uleczalny i wymaga leczenia miejscowego. Konieczne jest ciągłe monitorowanie pacjenta i stanu jego skóry oraz stosowanie ochrony, by nie doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Jakie są przyczyny tej choroby i co powinni robić rodzice, których dziecko dotknęła ta choroba?
Coraz więcej mówi się o tym, jak słońce wpływa na skórę i te zdjęcia to pokazują w idealny sposób. Mówią więcej niż tysiąc słów i niejedna książka. Oto, co stanie się z Twoją skórą, jeśli nie będziesz używać kremu z filtrem. To naprawdę robi różnicę!
Z wrastającymi włoskami można albo się pogodzić albo z nimi walczyć. To drugie rozwiązanie rekomenduje lekarka w trakcie specjalizacji z dermatologii lek. med. Anna Żurawska, która prowadzi na Instagramie popularne konto @ania_dermatologicznie. Oto, co radzi kobietom w sprawie wrastających włosków.
Drogie kosmetyki są czasami tak samo skuteczne jak… ich tańsze odpowiedniki. A dziś prezentujemy wam prawdziwy hit - serum wygładzające zmarszczki z Biedronki, za mniej niż 20 zł. W jego składzie znajdziemy kwas hialuronowy, który świetnie nawilża skórę i spłyca zmarszczki.
Dzień Mamy to wyjątkowe święto, ale niemałych problemów może nastręczać kwestia zakupu prezentu dla mamy. Podpowiadamy wam, co wybrać z Rossmanna - najlepsze kremy na zmarszczki pod oczami. Nie oszukujmy się, każda kobieta wraz z upływem czasu będzie ich potrzebować.
Modne paznokcie na lato? Mamy dla was najlepsze propozycje paznokci, które teraz są na topie. Klasyczny french odchodzi do lamusa, ustępuje bowiem ozdobom, brokatom i kolorom. Latem można zaszaleć i wyróżnić się z tłumu pięknymi paznokciami.
Wiosna za pasem, a wraz z nią maj – jeden z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych miesięcy w roku. I takie też są majowe trendy, jeśli chodzi o paznokcie – pełne kolorów! Ten manicure będzie najmodniejszy w maju 2024 roku – energetyczny i odważny, jak nasze wiosenne plany.
Wraz z upływem czasu na skóra traci jędrność, pojawiają się też pierwsze zmarszczki. Aby zmniejszyć ich widoczność można sięgnąć nie tylko po kremy, lecz także po olejki, które działają przeciwzmarszczkowo, nawilżają skórę, przywracają jej jędrność. Jednym z takich cudownych specyfików jest olejek z opuncji figowej.
Obwisła skóra ramion, czyli tzw. “pelikany”, to problem estetyczny widoczny zwłaszcza latem, kiedy chcemy odsłonić ramiona. Przyczyn utraty wiotkości skóry jest wiele, w tym także wiek czy nadmiar tkanki tłuszczowej. Na szczęście są kosmetyki ujędrniające, które mogą pomóc uporać się z przykrym problemem.
Zmarszczki pod oczami to twoja zmora? Jest na nie prosty i tani sposób. Zanim zaczniesz testować drogie apteczne kosmetyki czy zabieg botoksu, wypróbuj maść z grosze. Jej zastosowanie przynosi niemalże natychmiastowe efekty. O czym mowa? O wazelinie!
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być podstawowym elementem pielęgnacji skóry i to przez cały rok. Ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV zapobiega także starzeniu się skóry i pojawianiu się zmarszczek. W ofercie dostępne są kosmetyki, które mają działanie podwójne - są świetnym podkładem lub fluidem, a dodatkowo wykazują ochronę przeciwsłoneczną.
Jest wiele chorób, które można poznać po dłoniach. Należy do nich np. zapalenie wielomięśniowe, którego objawem mogą być tzw. "ręce mechanika". Po czym je poznać? O jakich innych chorobach mogą świadczyć takie dłonie?
Maść cynkowa znana jest od lat, ale nie każdy wie, jak szerokie ma zastosowanie. Można ją stosować na trądzik, stany zapalne skóry, opryszczkę, a także na odparzenia. Ten produkt kosztuje około 6 zł, dlatego warto zaopatrzyć się w niego już teraz.
Jest nazywany eliksirem młodości i rzeczywiście działa cuda. O czym mowa? To koenzym Q10 będący składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych. Mało kto wie, że można go kupić w skoncentrowanej formie. Można go także przyjmować w postaci suplementów diety.
By wygładzić zmarszczki, kobiety wydają fortunę na rozmaite kremy czy zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Tymczasem można spróbować wygładzić zmarszczki domowym sposobem, przez masaż twarzy.To technika, która polega na delikatnym uciskaniu, ale też manipulowaniu skórą twarzy oraz rozciąganiu. Dzięki masażowi można poprawić też krążenie krwi. Jak zrobić masaż wygładzający zmarszczki, bez wychodzenia z domu?
Kształt paznokci może wiele powiedzieć o stanie zdrowia organizmu. Kiedy obserwujemy odstępstwa od normy - zielone lub białe plamki lub to, że paznokcie rosną do góry, należy zastanowić się nad możliwą przyczyną, która nie zawsze wynika z niewłaściwej pielęgnacji lub urazu.
Czyrak jest zmianą skórną powodującą ból z powodu zapalenia mieszka włosowego, wywoływaną przez bakterie gronkowca złocistego. Może występować pojedynczo lub w grupie. Czyraki skórne, nazywane także ropniem lub furunkułem, występują na skórze w postaci czerwonej lub fioletowej grudki z białą główką z wydzieliną ropną. Jak rozpoznać czyrak? Jak go leczyć? Czy domowe metody wystarczą, czy wskazana jest wizyta u lekarza?
Lakiery hybrydowy zna każda z nas - długo się trzyma na paznokciach, nie ściera się, nie blaknie, nie odpryskuje. Chciałoby się powiedzieć - same zalety. Niestety coraz powszechniejsze jest uczulenie na hybrydę. Łatwo je rozpoznać, pierwszy objawem są swędzące paznokcie i opuchnięte wały paznokciowe. Kiedy uczulenie się pojawi z hybrydy trzeba zrezygnować. Na jak długo? Czasami już na zawsze - na szczęście są alternatywne metody, dzięki którym można cieszyć się pięknymi paznokciami.
Na tę przypadłość cierpi ponad milion Polaków. Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia, że może ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Chodzi o chorobę dermatologiczną, która wbrew pozorom dotyka nie tylko skórę.Istnieje długa lista chorób uprawniających do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności – taki dokument uprawnia do wielu ulg i przywilejów, np. do płacenia niższych podatków. Jedną z takich chorób jest dermatoza, którą łatwo rozpoznać po zmianach skórnych wywołanych rogowaceniem naskórka. O jakim schorzeniu mowa?
Influencerki w mediach społecznościowych doradzają, by rano nie myć twarzy, jeśli ma się podrażnioną i suchą skórę. Jako argument podają, że poranne mycie twarzy zmywa warstwę lipidową skóry i powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Jednak czy mają rację?
Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają różowy kolor i są przezroczyste. Jednak gdy zaczynają zmieniać kolor, kształt i stają się mniej twarde, to są to jasne sygnały, że z kondycją organizmu nie jest jest najlepiej. O czym może informować nas wygląd paznokci? O opinię poprosiliśmy psychodietetyczkę.
Gdy myślimy o świądzie skóry, pierwszym skojarzeniem zazwyczaj są choroby dermatologiczne. Jednak to tylko jedna z możliwych przyczyn. Powodów jest więcej. Świąd skóry to także objaw groźnych chorób np. wątroby i nerek.
Przyczyną trądziku i wypadania włosów nie zawsze są zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą czy niedokrwistość. Okazuje się, że powód występowania tych dolegliwości może być prozaiczny i jest to np. korzystanie z brudnych narzędzi kosmetycznych. Które przybory kosmetyczne mogą przyczynić się do powstawania trądziku i powodować wypadanie włosów?
Suche, matowe, łamliwe i trudne do rozczesania włosy? Przetłuszczająca się skóra głowy? Z pomocą przychodzi ocet jabłkowy! Metoda naszych babć sposobem na piękne i lśniące włosy!