Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.11.2023 14:48

Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

żałoba
canva.com

Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić?

 

Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA)  dodało do podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych nowe zaburzenie - zespół przewlekłej żałoby.  

Przewlekła żałoba to stan utrzymujący się dłużej niż rok po śmierci kogoś bliskiego, a osoby nią dotknięte mają trudności z akceptacją utraty i dostosowaniem się do nowej rzeczywistości.  

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), istnieją objawy, które mogą świadczyć o przewlekłej żałobie. Są to między innymi:

  • uczucie wewnętrznej pustki,
  • silny ból emocjonalny,
  • samotność,
  • izolowanie się od świata zewnętrznego, 
  • utrata zainteresowań, 
  • utrata sensu życia lub części własnej osobowości w związku z odejściem ukochanej osoby,
  • zaprzeczanie lub wypieranie faktu, że bliska osoba nie żyje.

Projekt bez nazwy - 2023-11-01T141931.072.png

Pogrzeb Matthew Perry. Prawdopodobna przyczyna śmierci? Alkohol i narkotyki wykluczone Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Według niektórych specjalistów, zbyt medyczne podejście do żałoby i pochopne wdrożenie terapii przeciwdepresyjnej może być niekorzystne dla pacjenta.

Żałoba często stanowi niezbędny element radzenia sobie ze stratą ukochanej osoby i jest normalną reakcją na śmierć kogoś bliskiego. Część osób może wymagać leczenia, jednak w wielu przypadkach interwencja jest niepotrzebna. 

Jeśli żałoba znacznie się przedłuża lub przechodzi w typowe zaburzenie depresyjne, utrudniając codzienne funkcjonowanie, wówczas może być niezbędne wdrożenie psychoterapii i leków. 

„Żałoba trwająca około roku jest uznawana w psychologii i psychiatrii za normę. Jeśli jednak się przedłuża, warto się temu przyjrzeć i skorzystać z pomocy.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Kryzys psychiczny - gdzie szukać pomocy?

Jeśli obserwujesz u siebie objawy kryzysu psychicznego, możesz zadzwonić do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Telefon jest czynny 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta.

Numer telefonu: 800 70 2222

Adres strony internetowej Centrum: Strona główna - Centrum Wsparcia

To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się odebraniem sobie życia.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może doprowadzić do śmierci.Czym jest i jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze i jak wygląda u dzieci i nastolatków? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 
Czytaj dalej
Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
lek
Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, trudno wskazać porę roku, w której nie odnotowano by nowych zachorowań spowodowanych przez wirusy. Jednak jesień to wciąż sezon, o którym możemy powiedzieć, że był i jest wyjątkowo niebezpieczny. W tym roku prawdopodobnie czekają nas kolejne infekcje spowodowane nie tylko przez koronawirusa ale i wirusy RSV i grypy. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Jak się przygotować na jesienne infekcje?
Czytaj dalej
Polecane