Święta zbliżają się wielkimi krokami. Nie dla wszystkich będą jednak tak samo magiczne. Dla dzieci, które straciły najbliższych, będą bardzo trudnym czasem. Jak pomóc dziecku, które straciło bliska osobę, przeżyć święta i gdzie szukać pomocy, gdy jako dorośli nie dajemy sobie z tym rady?Straty bliskiej osoby nie da się uniknąć. Jako dorośli doskonale wiemy, jak trudne jest to przeżycie. Co jednak, gdy ze śmiercią i pustką po ukochanej osobie musi zmierzyć się dziecko? Jak wesprzeć dziecko w żałobie? W rozmowie z portalem Pacjenci.pl dobrą radą posłuży Joanna Sass-Gust, psycholożka i psychoterapeutka dzieci w Fundacji Słonie na Balkonie.
Utrata dziecka jest bolesnym doświadczeniem, które odbija się na życiu rodziców i całej rodziny. Jak sobie poradzić ze stratą? Gdzie szukać pomocy i wsparcia psychologicznego w tak trudnym momencie?
Doświadczenie śmierci osoby bliskiej jest niezwykle trudne, podobnie, gdy mamy wrażenie, że jej obecność nadal nam towarzyszy. Czy to w ogóle możliwe? Czy zmarli mogą przychodzić do nas, żeby nam coś przekazać? Teoretycznie dowodów naukowych nie ma żadnych, natomiast ksiądz egzorcysta przekonuje, że są pewne okoliczności, w których może dojść do kontaktu z osobą zmarłą. W okresie żałoby jesteśmy w trudnym stanie psychicznym, mamy różne uczucia, od żalu po złość - jesteśmy także bardzo zmęczeni i zniechęceni. Być może taki “kontakt” jest tylko wytworem naszej wyobraźni…
Utrata bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie. Wiele osób pozostaje bardzo długo w żałobie, co więcej - większość z nas jest przekonana, że żałoba powinna trwać rok. Skąd wziął się ten rok? Kościół wcale nie narzuca takiego okresu żałoby.
Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić?