Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Depresja

Depresja

Depresja – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny?

Depresja, a w zasadzie zaburzenia depresyjne, to jedna z najpopularniejszych we współczesnym świecie grup zaburzeń psychicznych. Ze względu na powszechność tej choroby, jest ona uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wedle szacunków, w Polsce osób chorych na depresję jest aż 1,2 miliona osób. 

Pomimo wielu lat badań i edukacji, depresja nadal bywa chorobą marginalizowaną, krąży wokół niej wiele szkodliwych mitów, a powadze depresji umniejsza się. Chorym często zarzuca się przesadę, a także sugeruje, by „wzięli się w garść”, co tylko pogarsza ich stan. Niezwykle rzadko możliwe jest wyjście z depresji bez pomocy psychologa (psychoterapia) lub środków farmakologicznych zapisywanych przez psychiatrę.

W środowisku naukowym nie ma jednomyślności co do przyczyn powstawania depresji. Najczęściej omawiany jest model biologiczny, model psychodynamiczny, a także model poznawczo-behawioralny. Depresja może mieć swój początek w traumatycznych wydarzeniach z życia chorego, czy być odpowiedzią na długotrwałe pozostawanie w poczuciu bezradności i osamotnienia. Nader często depresja występuje wespół z innymi chorobami natury psychicznej, takimi jak zaburzenia lękowe czy nerwica.

Jak rozpoznać depresję? Objawy

Objawy depresji mogą na pierwszy rzut oka wydawać się oczywiste, choć ich wystąpienie wcale nie musi na nią wskazywać. Podstawowym kryterium pozwalającym na potwierdzenie depresji jest długotrwałość pozostawania w uciążliwym stanie.

Pozostałe kryteria oceny depresji zostały ujęte w klasyfikacji ICD-10. Zalicza się do nich przede wszystkim obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i niezdolność do odczuwania radości, utrata energii i wzmożona męczliwość – dla potwierdzenia depresji musi wystąpić przynajmniej jeden z tych objawów. Dodatkowo wystąpić muszą przynajmniej dwa spośród następujących: osłabienie koncentracji, poczucie winy, niska samoocena, pesymizm, zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), zmniejszony apetyt, a nawet samookaleczenia i myśli lub próby samobójcze.

Bardziej szczegółowo objawy depresji opisuje klasyfikacja DSM-5, sporządzona przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Najpopularniejszym z testów diagnostycznych (psychometrycznych) pozwalających na potwierdzenie zaburzeń depresyjnych u pacjenta jest Inwentarz depresji Becka (skala depresji Becka).

Leczenie depresji – psycholog czy psychiatra?

Leczeniem depresji zajmuje się zarówno psycholog, jak i psychiatra. Zwykle terapia polega na połączeniu obu dziedzin, a więc psychoterapii prowadzonej przez psychologa, oraz zażywania środków farmaceutycznych zapisanych przez psychiatrę. Większość pacjentów dochodzi do pełnej sprawności psychicznej w ciągu 2 do 6 tygodni.

Wśród innych metod leczenia depresji, uznawanych przez współczesne środowisko medyczne, wymienia się także elektrowstrząsy i fototerapię.

Pokaż więcej

Konrad Poprawa, piłkarz Śląska Wrocław
13.06.2024 11:40 Piłkarz Śląska Wrocław o walce z depresją. "Ryczałem, po prostu nie chciałem już żyć"

Konrad Poprawa to 26-letni piłkarz Śląska Wrocław. Kiedy zniknął na rok, wszyscy podejrzewali kontuzję, jednak powód jego niedyspozycji był inny.Depresja, zaburzenia lękowe – te choroby mogą dopaść każdego, niezależnie od zajęcia, wyglądu, statusu. Tego dowodzi historia Konrada Poprawy, przystojnego, dobrze zarabiającego, znakomitego piłkarza, który – jak sam mówi – został "zmieciony z planszy".

Marzena Kipiel-Sztuka
09.06.2024 12:01 Nie żyje Halinka Kiepska. Po długiej chorobie zmarła Marzena Kipiel-Sztuka

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła po ciężkiej chorobie. Smutne informacje przekazała jej koleżanka z planu, Renata Pałys. Najpierw podzieliła się w sieci informacją na ten temat, ale szybko ją usunęła. Z koleżanką Sztuki z planu skontaktowała się Plejada, która potwierdziła przykre informacje.

Niedobór tej witaminy ścina z nóg
08.06.2024 08:05 Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Zmęczenie, senność, rozkojarzenie - znasz te objawy? Na ogół podejrzewa się niedobór witaminy D, ale kiedy za oknem jest słońce, albo kiedy suplementujesz witaminę D nie ma mowy o jej niedoborach. Jeśli nadal jesteś zmęczona, osłabiona i zdekoncentrowana - to prawdopodobnie cierpisz na niedobory witaminy B12.

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 17:21 Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu. 

Zoraya Ter Beek
24.05.2024 07:09 Zdrowa fizycznie 29-latka z Holandii podda się eutanazji w maju. "Mój partner będzie ze mną do końca"

Zoraya Ter Beek ma 29 lat i jest fizycznie zdrowa. Jednak odczuwa ogromne cierpienie wynikające z chorób psychicznych, na które cierpi od dawna. Próbowała leczenia, terapii, ale nic nie przyniosło jej ukojenia. Lekarze są bezradni wobec jej dolegliwości, dlatego młoda kobieta, mimo kochających ją bliskich, zdecydowała się na eutanazję.

jarosław kret
23.05.2024 11:25 Jarosław Kret: „Miałem stany lękowe i depresję”

Zjeżdżałem z autostrady, widziałem, że z naprzeciwka nadjeżdża tir i myślałem: „wezmę, wjadę pod tego tira i będzie spokój”. A po chwili mówiłem sobie: „Przecież Franek jest. Nie mogę tego zrobić. Mam dziecko” – Jarosław Kret, znany prezenter pogody i autor książek podróżniczych wspomina swoją półtoraroczną depresję.– Zacząłem się zakopywać. A potem uciekać z domu. Mieszkałem wtedy z ówczesną partnerką, ale wyprowadziłem się do swojej „jaskini” – mieszkania, które miałem na Starówce. To brzmi przerażająco, ale tam też nie mogłem nocować, bo myślałem o tych trupach, które od czasu II wojny światowej są pod ziemią na Starym Mieście – wspomina Jarosław Kret w podcaście „Zdrowo przegadane” Pacjenci.pl na YouTube.Miał depresję, ale na początku maskowaną. Często się przeziębiał, źle spał, myślał, że ma problemy z sercem.– „Pan ma atak paniki, żaden zawał” – usłyszałem od lekarki, która mnie zbadała – wspomina tamten czas. Stany depresyjne dopadły Jarosława Kreta kilka razy w życiu. – Zwykle to były konsekwencje klęsk w życiu osobistym – mówi Jarek Kret.

psychiatra Opielak
23.05.2024 07:40 Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić

Choroby, niska emerytura, często samotność, pracy brak, ekscytujących przeżyć też. Jak tu będąc seniorem nie wpaść w depresję? – Tym bardziej że na te problemy nakładają się zmiany organiczne mózgu – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*, psychiatra.Polscy seniorzy nie zgłaszają lekarzom pierwszego kontaktu swojego smutku. Mówią o kłopotach ze snem, sercem, bólach głowy i brzucha. Nie mają pojęcia, że przyczyną tych problemów jest obniżony nastrój, a nawet depresja.- W dodatku depresja seniorów często mylona jest z demencją – mówi dr Grzegorz Opielak w podcaście Pacjenci.pl „Zdrowo przegadane” na YouTube. Jak pomóc samemu sobie będąc seniorem albo komuś w naszym otoczeniu?

Edward Mordake
22.05.2024 08:24 Miał drugą twarz, która szeptała. Ile prawdy jest w historii Edwarda Mordake`a?

Edward Mordake urodził się z “drugą twarzą”, która miała szeptać mu do ucha straszne rzeczy. Nie mógł z nią żyć, więc popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym błagał, żeby ją odciąć…  Ile jest prawdy w tej historii? Czy to możliwe z medycznego punktu widzenia?

Samobójstwo, zdrowie psychiczne
11.05.2024 20:13 To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane

Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Dane są niepokojące, tym bardziej że ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Po pandemii koronawirusa troje na czworo dzieci zgłaszało, że znacznie gorzej radzi sobie z emocjami, natomiast ok. 14 proc. polskich uczniów wymagało interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Tak złe zdrowie psychiczne nastolatków przełożyło się na 2139 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w ubiegłym roku.

Małgorzata Foremniak jako jurorka w "Mam talent"
08.05.2024 16:08 Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu

Depresja to choroba tak jak każda inna. Dotyka każdego, również bogatych, uwielbianych i pięknych. Oto 5 polskich gwiazd, które zdecydowały się opowiedzieć o swojej walce z chorobą. Niektóre “zawsze uśmiechnięte”, co dowodzi, jak pozory bywają mylące. 

starszy mężczyzna z pilotem
01.05.2024 11:44 „Mój tato jest wierzący – wierzy w telewizor”. Uzależnienie od telewizji to plaga wśród seniorów

„Wynoś się, po coś tu przyjechała? Nie jesteś już moją córką. Tusk ci w głowie namieszał! – wykrzykuje ojciec. Po chwili zastyga w fotelu wpatrzony w ekran. „Tato, uważaj na słowa, bo moja noga już tu nie postanie!” – straszy Dorota. Chce jej się płakać, gdy widzi, jak ojciec mierzy pilotem do telewizora, niczym pistoletem do tarczy i zwiększa głośność tak, że po chwili jej głos przegrywa z głosem, a właściwie to już z rykiem Danuty Holeckiej.Polski senior spędza przed telewizorem średnio sześć godzin dziennie. Co trzeci skarży się na objawy depresyjne wywołane przez samotność. Większość ankietowanych emerytów jako główny powód oglądania telewizji wymienia chęć poprawienia sobie nastroju*.

Depresja, praca
23.04.2024 16:33 Depresja Polaków kosztuje gospodarkę miliardy. Jakie są straty?

Na depresję choruje obecnie co najmniej cztery miliony Polaków. Choroba przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale również i zawodowe. Depresja pracownika prowadzi do znacznego spadku produktywności, ale też niekorzystnie odbija się na rynku pracy.Z danych NFZ wynika, że 1,5 mln osób wykupiło w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne. Co ważne, było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. Na pytanie, jakie straty generuje depresja pracownika, odpowiedziały wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.

Fot. mgr Anna Tulczyńska: archiwum prywatne. Tło: Canva / Getty Images
21.04.2024 15:26 Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy

Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

ból głowy
20.04.2024 18:38 Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go

COVID-19 może powodować poważne uszkodzenia organizmu. Wirus nie ogranicza się do zakażenia układu oddechowego, lecz wpływa także na układ nerwowy, układ krążenia i układ pokarmowy. Niektórzy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, nadal odczuwają objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca czy problemy trawienne. Lekarze alarmują, że tzw. long COVID stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w najbliższym czasie.

L4 od psychiatry
19.04.2024 11:55 To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować

Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić. 

Depresja, zdrowie psychiczne
11.04.2024 12:58 Pacjent dostał od lekarki niemoralną propozycję. "Wiedziała dokładnie, z jakim świństwem walczę"

Biotechnolog i popularyzator nauki, który prężnie działa na Instagramie, podzielił się bardzo intymnym wyznaniem w mediach społecznościowych. Gdy mężczyzna zmagał się z depresją, lekarka, do której chodził na konsultacje, zaproponowała mu… seks. Choć sytuacja miała miejsce trzy lata temu, mężczyzna opisał ją dopiero teraz. Biotechnolog zapowiedział, że nie planuje zamiatać sprawy pod dywan i ma zamiar zgłosić ją do odpowiednich instytucji.

zestresowana kobieta
11.04.2024 11:46 Rekordowa liczba L4 z tej przyczyny. Niepokojący trend w Polsce

Wojna w Ukrainie, inflacja, izolacja z powodu koronawirusa – wszystkie te rzeczy odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. W zeszłym roku psychiatrzy wystawili ponad milion zwolnień. Tak źle jak teraz nie było jeszcze nigdy.To, że Polacy chodzą do psychiatry i nie wstydzą się tego, to dobra wiadomość. Zła jest taka, że niekiedy docierają tam bardzo późno, kiedy kryzys lub zaburzenie jest już tak silne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W zeszłym roku w takiej lub podobnej sytuacji znalazło się co najmniej 1,4 miliona osób – a to tylko ci, którzy sięgnęli po pomoc.

smutna dziewczyna
10.04.2024 18:33 O tej przyczynie depresji mało kto słyszał. Psycholog wskazał nieoczywisty czynnik

Depresja bywa uwarunkowana biologicznie. Może powodować ją zaburzenie w produkcji neuroprzekaźników, np. serotoniny i noradrenaliny, ale nie tylko. Czynników ryzyka jest wiele. Psycholog wskazał jedną z przyczyn depresji, o której większość z nas nie ma pojęcia. 

Przyjmowanie suplementu
09.04.2024 14:02 Magnez na lęki i depresję? Uważaj na szarlatanów z reklam

Kto z nas nie widział reklamy, w której zdenerwowana pani łyka tabletkę z magnezem i świat nagle staje się piękny, a troski mijają? Niestety ten obraz jest mocno naciągany. Magnez jeszcze nie wyleczył nikogo z zaburzeń lękowych czy depresji, ale faktycznie są okoliczności, w których może pomóc.Niedobory magnezu mogą wiązać się z osłabieniem koncentracji i samopoczucia, a ich uzupełnienie, może poprawić nastrój i zmniejszyć poziom stresu. Nie oznacza to jednak, że spożywając magnez na potęgę, będziemy spokojni, racjonalni i szczęśliwi. Wręcz przeciwnie – jego nadmiar może zaszkodzić.

Zoraya Ter Beek
04.04.2024 21:06 28-latka podda się eutanazji w maju. Holenderka ma problemy psychiczne

Zoraya Ter Beek ma 28 lat. Mieszka w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna. Ponieważ kobieta zmaga się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi postanowiła zakończyć swoje życie. Jej decyzja została rozpatrzona pozytywnie, dlatego w maju będzie mogła odejść. Zoraya jest przekonana o tym, że nie może dalej “tak żyć”. 

Depresja, ChAD, choroba afektywna-dwubiegunowa
30.03.2024 00:02 Dr n. med. Aleksandra Lewandowska: "Zaczyna się od depresji, a to tylko wstęp"

Coraz głośniej mówimy o zdrowiu psychicznym, ale o chorobie afektywnej dwubiegunowej wciąż za mało. - Aż 80 proc. jej przypadków u dzieci i młodzieży zaczyna się od epizodu depresji i na początku taka diagnoza często jest stawiana - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowa ds. psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.30 marca, w rocznicę urodzin Vincenta van Gogha, pośmiertnie zdiagnozowanego jako osoba  cierpiąca na ChAD, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej.

dieta śródziemnomorska, depresja
04.03.2024 18:32 Szczęście Greków i Włochów kryje się w jedzeniu. Oto jak działa dieta śródziemnomorska

To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.

Henio pamiętniki z wakacji
01.03.2024 17:20 "Mięsnego jeża" znała cała Polska. Tragiczna historia bohatera "Pamiętników z wakacji"

„Mięsny jeż mięsny jeż, ty go zjesz, ty go zjesz” - nuciła niegdyś cała Polska. Odcinek „Pamiętników z wakacji” z udziałem serialowego Henia był hitem, a grający tę sympatyczną postać Piotr Wańko z dnia na dzień stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Niestety, po latach emisji „Mięsnego jeża” wyszły na jaw smutne kulisy jego sławy. Żarty z serialowego Henia skończyły się ogromną tragedią młodego mężczyzny. 

smutna dziewczyna
29.02.2024 14:27 To się dzieje z twoim organizmem, kiedy nie wychodzisz z domu. Skutki są opłakane

Żyjemy w czasach, gdzie życie toczy się głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wiele osób, nawet dni weekendowych nie spędza na świeżym powietrzu, wybierając kanapę i telewizor. Niestety, zbyt długie przebywanie w domu odbija się szerokim echem na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. 

L-4, przychodnia lekarska
14.02.2024 17:41 Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

zmęczenie
10.02.2024 18:38 Niedobór tej witaminy mylimy z osłabieniem. Wyczerpuje się szybko

Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja.  Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.  

Katarzyna Bosacka fot. YouTube Świat Gwiazd, tło: canva
31.01.2024 14:42 Katarzyna Bosacka wyznała, jak poradziła sobie z kryzysem po rozstaniu. Poprosiła o pomoc psychiatrę

Jakiś czas temu Katarzyna Bosacka bardzo schudła i zaskoczyła fanów nową figurą. Dziennikarka przyznała, że straciła 15 kg, jednak nie był to efekt diety, a jadłowstrętu w reakcji na stres związany z życiem osobistym. Obecnie dziennikarka jest w znacznie lepszej kondycji psychicznej i jak przyznała, było to możliwe dzięki pomocy psychiatry. To ważne przesłanie dla wszystkich, aby nie bać się szukać pomocy, kiedy przeżywamy kryzys psychiczny. 

trądzik
24.01.2024 13:36 Choroba skóry to także choroba duszy. Wpływ schorzeń dermatologicznych na stan psychiczny pacjentów

Schorzenia skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny pacjentów. Powodują ogromny stres, wstyd i zażenowanie, a ponadto przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Co gorsza, u wielu chorych pojawiają się myśli samobójcze, a część z nich skutecznie odbiera sobie życie. Badacze Cotteril i Cunliffe przeprowadzili analizę, w której wyodrębnili choroby dermatologiczne o największym ryzyku depresji i samobójstwa.