Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Depresja

Depresja

Depresja – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny?

Depresja, a w zasadzie zaburzenia depresyjne, to jedna z najpopularniejszych we współczesnym świecie grup zaburzeń psychicznych. Ze względu na powszechność tej choroby, jest ona uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wedle szacunków, w Polsce osób chorych na depresję jest aż 1,2 miliona osób. 

Pomimo wielu lat badań i edukacji, depresja nadal bywa chorobą marginalizowaną, krąży wokół niej wiele szkodliwych mitów, a powadze depresji umniejsza się. Chorym często zarzuca się przesadę, a także sugeruje, by „wzięli się w garść”, co tylko pogarsza ich stan. Niezwykle rzadko możliwe jest wyjście z depresji bez pomocy psychologa (psychoterapia) lub środków farmakologicznych zapisywanych przez psychiatrę.

W środowisku naukowym nie ma jednomyślności co do przyczyn powstawania depresji. Najczęściej omawiany jest model biologiczny, model psychodynamiczny, a także model poznawczo-behawioralny. Depresja może mieć swój początek w traumatycznych wydarzeniach z życia chorego, czy być odpowiedzią na długotrwałe pozostawanie w poczuciu bezradności i osamotnienia. Nader często depresja występuje wespół z innymi chorobami natury psychicznej, takimi jak zaburzenia lękowe czy nerwica.

Jak rozpoznać depresję? Objawy

Objawy depresji mogą na pierwszy rzut oka wydawać się oczywiste, choć ich wystąpienie wcale nie musi na nią wskazywać. Podstawowym kryterium pozwalającym na potwierdzenie depresji jest długotrwałość pozostawania w uciążliwym stanie.

Pozostałe kryteria oceny depresji zostały ujęte w klasyfikacji ICD-10. Zalicza się do nich przede wszystkim obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i niezdolność do odczuwania radości, utrata energii i wzmożona męczliwość – dla potwierdzenia depresji musi wystąpić przynajmniej jeden z tych objawów. Dodatkowo wystąpić muszą przynajmniej dwa spośród następujących: osłabienie koncentracji, poczucie winy, niska samoocena, pesymizm, zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), zmniejszony apetyt, a nawet samookaleczenia i myśli lub próby samobójcze.

Bardziej szczegółowo objawy depresji opisuje klasyfikacja DSM-5, sporządzona przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Najpopularniejszym z testów diagnostycznych (psychometrycznych) pozwalających na potwierdzenie zaburzeń depresyjnych u pacjenta jest Inwentarz depresji Becka (skala depresji Becka).

Leczenie depresji – psycholog czy psychiatra?

Leczeniem depresji zajmuje się zarówno psycholog, jak i psychiatra. Zwykle terapia polega na połączeniu obu dziedzin, a więc psychoterapii prowadzonej przez psychologa, oraz zażywania środków farmaceutycznych zapisanych przez psychiatrę. Większość pacjentów dochodzi do pełnej sprawności psychicznej w ciągu 2 do 6 tygodni.

Wśród innych metod leczenia depresji, uznawanych przez współczesne środowisko medyczne, wymienia się także elektrowstrząsy i fototerapię.

Pokaż więcej

dieta śródziemnomorska, depresja
04.03.2024 18:32 Szczęście Greków i Włochów kryje się w jedzeniu. Oto jak działa dieta śródziemnomorska

To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych. Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.

Henio pamiętniki z wakacji
01.03.2024 17:20 "Mięsnego jeża" znała cała Polska. Tragiczna historia bohatera "Pamiętników z wakacji"

„Mięsny jeż mięsny jeż, ty go zjesz, ty go zjesz” - nuciła niegdyś cała Polska. Odcinek „Pamiętników z wakacji” z udziałem serialowego Henia był hitem, a grający tę sympatyczną postać Piotr Wańko z dnia na dzień stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Niestety, po latach emisji „Mięsnego jeża” wyszły na jaw smutne kulisy jego sławy. Żarty z serialowego Henia skończyły się ogromną tragedią młodego mężczyzny. 

smutna dziewczyna
29.02.2024 14:27 To się dzieje z twoim organizmem, kiedy nie wychodzisz z domu. Skutki są opłakane

Żyjemy w czasach, gdzie życie toczy się głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wiele osób, nawet dni weekendowych nie spędza na świeżym powietrzu, wybierając kanapę i telewizor. Niestety, zbyt długie przebywanie w domu odbija się szerokim echem na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. 

L-4, przychodnia lekarska
14.02.2024 17:41 Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

zmęczenie
10.02.2024 18:38 Niedobór tej witaminy mylimy z osłabieniem. Wyczerpuje się szybko

Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja.  Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.  

Katarzyna Bosacka fot. YouTube Świat Gwiazd, tło: canva
31.01.2024 14:42 Katarzyna Bosacka wyznała, jak poradziła sobie z kryzysem po rozstaniu. Poprosiła o pomoc psychiatrę

Jakiś czas temu Katarzyna Bosacka bardzo schudła i zaskoczyła fanów nową figurą. Dziennikarka przyznała, że straciła 15 kg, jednak nie był to efekt diety, a jadłowstrętu w reakcji na stres związany z życiem osobistym. Obecnie dziennikarka jest w znacznie lepszej kondycji psychicznej i jak przyznała, było to możliwe dzięki pomocy psychiatry. To ważne przesłanie dla wszystkich, aby nie bać się szukać pomocy, kiedy przeżywamy kryzys psychiczny. 

trądzik
24.01.2024 13:36 Choroba skóry to także choroba duszy. Wpływ schorzeń dermatologicznych na stan psychiczny pacjentów

Schorzenia skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny pacjentów. Powodują ogromny stres, wstyd i zażenowanie, a ponadto przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Co gorsza, u wielu chorych pojawiają się myśli samobójcze, a część z nich skutecznie odbiera sobie życie. Badacze Cotteril i Cunliffe przeprowadzili analizę, w której wyodrębnili choroby dermatologiczne o największym ryzyku depresji i samobójstwa.  

Kobieta z dzieckiem w samochodzie
21.01.2024 21:02 "Wszystko prócz dziecka było mi obojętne". [List do redakcji Pacjenci.pl]

Jestem żoną i mamą. Wychowałam się w kochającym domu, mam oboje rodziców. Jestem szczęśliwą i zdrową 30 latką, pracuję. Dziś mam dla kogo żyć. Na studiach byłam całkiem inną osobą. Tkwiłam też w trudnym związku ponad 4 lata, potem też rozstanie... - tak zaczyna się list od naszej Czytelniczki, która prawdopodobnie boryka się z depresją, ale nie znajduje zrozumienia u męża, a wręcz obwinia się o to, że jest egoistką, bo w rodzinie jest osoba, która jest w dużo gorszej kondycji psychicznej.Autorka opisała swoją trudną sytuację życiową, twierdząc przy tym  “(…)nie mam prawa mówić o spadku nastroju, czy o nieradzeniu sobie w "gorsze dni". Trzeba wziąć się w garść i iść do przodu.”  Jako redakcja Pacjenci.pl jesteśmy pewni, że zarówno Autorka listu, jak i każdy z nas ma prawo mówić o spadku nastroju i, że z czymś sobie z nie radzi. I to nie jest egoizm. Oznaką siły nie jest “zaciskanie zębów” i próba przetrwania trudnego czasu, lecz zwrócenie się po pomoc do kompetentnych osób. Przeczytajcie wspomniany list w całości, publikujemy go poniżej. 

Dr hab.n.med. Sławomir Murawiec
20.01.2024 16:03 Uzależniają, otumaniają i się od nich tyje? Ekspert o mitach na temat leków psychotropowych

Na temat leczenia psychiatrycznego i leków stosowanych w depresji czy zaburzeniach lękowych wciąż funkcjonuje wiele szkodliwych mitów: że uzależniają, otumaniają, uniemożliwiają życie seksualne i że się od nich tyje. Ile w tym prawdy? Tłumaczy psychiatra dr. n. med. Sławomir Murawiec w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

Olga Bończyk
16.01.2024 16:21 Dziś Olga Bończyk jest szczęśliwą singielką. Jej małżeństwo rozpadło się przez chorobę męża

Olga Bończyk kończy dziś 56 lat. Aktorka od dłuższego czasu wiedzie życie singielki i jak przyznaje, bardzo jej to odpowiada. Gwiazda ma za sobą dwa nieudane małżeństwa. Pierwsze z nich zakończyło się po siedmiu latach, a do jego rozpadu przyczyniły się problemy zdrowotne Jacka Bończyka. Z jaką chorobą zmagał się aktor?

 Jakub Tarasewicz fot. PAP/Albert Zawada, tło: canva
16.01.2024 12:46 Trzy dni leżał w łóżku na mrozie w centrum Warszawy. Protest 24-latka w słusznej sprawie

Niecodzienny widok w centrum Warszawy. Jakub Tarasewicz przez trzy dni leżał w łóżku na mrozie na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób 24-latek chciał zwrócić uwagę na problem finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce. 

depresja
15.01.2024 18:38 Dziś przypada Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego czujemy się gorzej?

Czwarty poniedziałek stycznia określany jest mianem najsmutniejszego dnia w roku. Tak na podstawie badań ustalił dr Cliff Arnall z Cardiff University, który nazwał ten dzień Blue Monday. Nazwa się przyjęła się szalenie dobrze. Dziś dla jednych jest to prawda absolutna, dla innych to miejska legenda. Kto ma racje? O opinię poprosiliśmy Katarzyną Kucewicz, psycholożkę, psychoterapeutkę i seksuolożkę. 

medyczna marihuana
30.12.2023 11:31 Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

smutek w święta
22.12.2023 15:01 Depresja świąteczna - skąd się bierze? Kiedy święta nie cieszą...

Choć okres świąteczny kojarzy się ze szczęściem i radością, nie każdy przeżywa ten czas optymistycznie. W okresie świąt u wielu osób pojawia się uczucie smutku, przygnębienia i osamotnienia. Co może być przyczyną stanów depresyjnych w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym? 

para - kłótnia
12.12.2023 19:25 "Chciałam odejść. Byłam rozjechana psychicznie. Mój mąż ma ADHD"

Nikt nie opisuje, jak wygląda życie w związku z osobą z ADHD z punktu widzenia osoby neuronormatywnej. Skupiamy się zrozumieniu osób z ADHD, a przecież po drugiej stronie jesteśmy my - ludzie, którzy nie mają tego problemu i nie chcą zatracić siebie, a tak właśnie się dzieje – napisała Marta, której partner ma ADHD. Są parą pięć lat.- Studiowaliśmy na jednym roku - w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mi, poukładanej i zorganizowanej, Wojtek zaimponował spontanicznością i przebojowością - wspomina Marta.Na portalu Pacjenci.pl przez tydzień codziennie będziemy publikować listy, które przyszły do nas po tekście „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD”. A także komentarze psychiatrów. By edukować, czym jest ADHD dorosłych i tłumaczyć, dlaczego sama terapia to za mało, a leki są ważne – bez nich trudno się „ogarnąć”. Oto kolejny list.

szpital
04.12.2023 16:10 Szpital przestał przyjmować chorych. Czy pójdą za nim kolejne?

1 grudnia Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformował, że wstrzymuje przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Powodem decyzji jest "krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów".  

depresja
02.12.2023 19:19 Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju choruje na nią ok. 1,2 mln osób. Skąd się bierze depresja? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.  

Małgorzata Potocka
30.11.2023 19:10 Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii

Bez wątpienia Małgorzatę Potocką można zaliczyć do najpopularniejszych polskich aktorek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niczego jej brakuje – jest utalentowana, sławna i piękna. Jednak życie aktorki nie było usłane różami. W jednej z rozmów aktorka opowiedziała o chorobie, z którą się mierzyła. Z roku na rok coraz więcej osób również ma ten problem. 

samotność
27.11.2023 01:11 Samotność prowadzi do konkretnej choroby. Polski naukowiec już wie, jakiej

Może być źródłem cierpienia, prowadzącym do rozwoju chorób. Interniści powinni pytać o samopoczucie psychiczne pacjenta – mówi dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zbadał wpływ samotności na fizjologię człowieka. O jaką chorobę konkretnie chodzi?Definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny – mówi dr Łukasz Okruszek, socjolog  z Instytutu Psychologii PAN w rozmowie z PAP. Naukowiec z PAN w warunkach laboratoryjnych "wywołał sztuczną samotność" u 129 osób. A potem sprawdził, jak zmieniają się parametry fizjologiczne człowieka. Bo tego aspektu psychologia społeczna nie bada. Za tę przełomową pracę dostał Nagrodę Naukową "Tygodnika Polityka".

Nastolatka w depresji
05.11.2023 16:37 Objawy depresji, których nie kojarzymy z tą chorobą. Nie przegapmy u siebie i bliskich

Smutek, zniechęcenie czy brak motywacji do działania są typowymi objawami depresji, które zna prawdopodobnie większość z nas. Jednak objawów depresji jest więcej i często mogą wskazywać na nią symptomy, z pozoru z nią niezwiązane. Co to za objawy? 

żałoba
01.11.2023 14:48 Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić? 

Helping Hand
20.10.2023 19:32 Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem

Kondycja psychiczna ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i jakości życia. Zdrowie psychiczne jest także ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracownika. Pracownicy cierpiący na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy na wypalenie zawodowe, mogą mieć trudności z koncentracją, produktywnością i współpracą z innymi. O depresji i wypaleniu zawodowym rozmawiamy z Aleksandrą Tokarewicz - ekspertką ds. rozwiązań wsparcia psychologicznego, członkinią zarządu Helping Hand.

David Beckham
12.10.2023 16:10 Polska psycholożka Katarzyna Kucewicz o Davidzie Beckhamie

David Beckham jest bohaterem serialu, który właśnie oglądają Polacy. Pokazuje piłkarza jako gwiazdę show biznesu i rodzinnego faceta hodujący pszczoły. Ale jest mocny wątek, gdy kibice odwrócili się od idola. Grozili śmiercią, porwaniem dzieci. O tym, jak Becks radził sobie z hejtem, pytamy psychologa Katarzynę Kucewicz. Słynny piłkarz, gwiazda i mąż innej gwiazdy – Victrii „Posh Space” Adams ze Spice Girls. Po tym, gdy dostał czerwoną kartkę na mundialu w 1998 roku, za niewinny (sam sfaulowany zawodnik drużyny Brazylijczyków o tym mówił) faul, stał się wrogiem publicznym numer jeden nie tylko w Manchesterze, w którym grał w klubie, ale i w całej Wielkiej Brytanii. Zmagał się z hejtem ponad rok i przypłacił to depresją. 

Lekarze rodzinni widzą pogorszenie stanu psychicznego pacjentów
11.10.2023 20:20 Lekarze o stanie psychicznym pacjentów. Sondaż Centrum Terapii Dialog

Wojna w Ukrainie, inflacja, przeciążenie pracą, media społecznościowe, brak bliskich, siedzący tryb życia – lekarze wymieniają przyczyny naszego fatalnego stanu psychicznego. Jakie są jeszcze? Poznaj wyniki sondażu, jaki wśród lekarzy POZ w całej Polsce przeprowadziło Centrum Terapii Dialog. To świeży raport – zrobiony zaledwie dwa tygodnie temu.  W związku z regularnymi doniesieniami medialnymi o zwiększającej się liczbie pacjentów z problemami natury psychicznej, Centrum Terapii Dialog postanowiło zapytać lekarzy POZ: „Czy Twoim zdaniem w ostatnich kilku latach liczba pacjentów w POZ wymagających leczenia u psychiatry znacznie się zwiększyła?”. Prawie wszyscy lekarze rodzinni i to w całej Polsce odpowiedziało, że tak. - Mam nadzieję, że również w gabinetach lekarzy POZ przybywa pacjentów właśnie dlatego, że w Polsce zmniejsza się stygmatyzacja osób leczących się psychiatrycznie – mówi dr. hab. n. med Marek Jarema, psychiatra z Centrum Terapii Dialog. Bo aż 94,2 proc. badanych lekarzy przyznało, że obserwuje znaczny wzrost liczby pacjentów, którzy zgłaszają dolegliwości psychiczne. Tylko 3,9 proc. lekarzy biorących udział w badaniu orzekło, że nie zauważyło wzrostu liczby pacjentów wymagających leczenia u psychiatry.

depresja
10.10.2023 15:16 Gwiazda "365 dni" szczerze o "dwubiegunówce". Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Michele Morrone, włoski aktor i piosenkarz, znany z głównej roli w filmie “365 dni” - ekranizacji bestsellerowej powieści Blanki Lipińskiej, wyznał że zmaga się z chorobą psychiczną. Ma CHAD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową. Ma ją dwa procent Polaków – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oficjalnie, bo wielu jest niezdiagnozowanych. Co to jest CHAD? O komentarz poprosiliśmy psychiatrę. 

None
05.10.2023 19:08 Pacjent będzie legitymował lekarza? Kolejne absurdy w polskiej ochronie zdrowia

Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę.  Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może. 

None
05.10.2023 17:26 Kevin Spacey trafił do szpitala z objawami zawału. Objawy często są nietypowe

Aktor popularnego „ House of Cards” - Kevin spędził noc w barze w Uzbekistanie z grupą filmowców. Był niewyspany, gdy nazajutrz rano poszedł zwiedzić Muzeum Afrasiyab w Samarkandzie. „Oglądając malowidła nagle poczułem, jak całe moje lewe ramię drętwieje na około osiem sekund. Życie jest kruche. Dbajmy o siebie – wspominał stojąc przed tłumem, gdy już po udzieleniu pomocy w szpitalu przemawiał przemawiając podczas ceremonii zamknięcia 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Taszkencie. Informację o problemach zdrowotnych aktora podał wczoraj „Los Angeles Times”. Aktor nie powiedział publicznie, co tak naprawdę dolegało jego sercu. Kevin Space ma 64 lata, ale zawał serca, dotyka coraz młodszych. Zawał może dopaść także tego, kto nigdy wcześniej nie skarżył się na problemy z sercem. Często pierwsze objawy są nietypowe, szczególnie u kobiet. Przypominamy fragmenty rozmowy Joanny Kamińskiej z Pacjenci.pl z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

depresja
03.10.2023 16:17 Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków

Emerytowany lekarz popełnił samobójstwo. Jak wykazało śledztwo, możliwą przyczyną tragedii jest depresja spowodowana przyjmowaniem antybiotyku cyprofloksacyny. Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i wyrobów medycznych wystosował oficjalne zalecenie dla lekarzy. 

  • 1
  • 2