Pacjenci.pl > Żywienie > 5 najcenniejszych właściwości zielonej herbaty
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.04.2023 13:50

5 najcenniejszych właściwości zielonej herbaty

zielona herbata
canva.com

Zielona herbata znana jest najzdrowszy napój świata. To cenne źródło przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które chronią organizm przed poważnymi chorobami. Dlaczego warto pić zieloną herbatę? 

Co zawiera zielona herbata?

Zielona herbata to bogactwo cennych składników. Znajdziemy w niej między innymi: 

  • witaminy: A, B1, B2, B5, C, E, K, P, PP
  • związki mineralne: wapń, magnez, żelazo, sód, potas, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod
  • garbniki
  • taniny
  • flawonoidy
  • aminokwasy
  • olejki eteryczne

Projekt bez tytułu - 2023-04-01T192008.675.png

Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety? Trądzik różowaty znany jako "trądzik dorosłych". Jak się objawia?

Działa pobudzająco i odmładzająco

Działa pobudzająco

Zielona herbata, dzięki dużej zawartości teiny działa pobudzająco i stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Teina to organiczny związek chemiczny, należący tej samej grupy substancji co kofeina - alkaloidów purynowych. Zielona herbata niweluje uczucie zmęczenia i senności oraz poprawia koncentrację i pamięć. Po jej spożyciu zwiększa się wydajność psychiczna i fizyczna organizmu. Ma także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Ponadto pobudza wydzielanie żółci, pomaga neutralizować nadkwaśność i wspomaga metabolizm. 

Działa odmładzająco 

Zielona herbata dzięki zawartości dużej ilości antyoksydantów wykorzystywana jest jako składnik kosmetyczny. Kosmetyki z zieloną herbatą mają działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Ponadto wyciągi z zielonej herbaty są wykorzystywane w pielęgnacji skór problematycznych ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Chroni przed chorobami

Zmniejsza ryzyko nowotworów

Zielona herbata jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią DNA przed negatywnym wpływem substancji kancerogennych. Badania potwierdzają ich szczególną rolę w ochronie skóry przez promieniowaniem UV i rakiem skóry.  Wykazano też, że zielona herbata zmniejsza ryzyko występowania raka prostaty, raka piersi i 

Zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera

Badania wykazały, że zielona herbata może chronić mózg przed demencją. Wykazano, że polifenole obecne w zielonej herbacie wiążą się z toksycznymi składnikami związanymi z rozwojem choroby Alzheimera i przeobrażają je w nieszkodliwe związki. 

Chroni przed chorobami układ krążenia

Zielona herbata ze względu na swoje właściwości polecana jest w profilaktyce chorób układu krążenia. Związki polifenolowe zawarte w zielonej herbacie przeciwdziałają powstawaniu blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych oraz zmniejszają lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Dzięki temu spożywanie zielonej herbaty pomaga zapobiegać takim schorzeniom jak miażdżyca, nadciśnienie i choroba wieńcowej, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. 

Polecane