Pacjenci.pl Choroby Anna Kalczyńska zmaga się z bólem. Wyznała, na co choruje od lat
Pawel Wodzynski/East News

Anna Kalczyńska zmaga się z bólem. Wyznała, na co choruje od lat

4 marca 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Dziennikarka Anna Kalczyńska, dziennikarka, przez lata najbardziej rozpoznawalna jako prowadząca “Dzień Dobry TVN" od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi. Jednak dopiero niedawno poznała diagnozę, o której powiedziała swoim fanom. Dolegliwości bólowe wywołane tymi samymi przyczyną doskwierają aż połowie Polaków. Co dolega Annie Kalczyńskiej?

Zdrowotne problemy Anny Kalczyńskiej

Anna Kalczyńska była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd telewizji TVN. Popularność zyskała dzięki występom w znanym programie śniadaniowym. Mimo iż jej współpraca z TVN się zakończyła, dziennikarka wciąż utrzymuje bliski kontakt z widzami i za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się różnymi refleksjami i momentami z życia. Niedawno po powrocie z podróży do Wietnamu ujawniła, z jaką dolegliwością zdrowotną się zmaga:

„W walce o pion nie jestem sama. Od lat, kiedy zdiagnozowano u mnie dyskopatię, jestem pod opieką dr Adriana Rymarczyka. [...] ciągle ratuje mnie z bólowych opresji - napisała dziennikarka na Instastory.

Nietypowy ból, który wywołuje nowotwór. Bardzo łatwo go zbagatelizować
Nietypowy ból, który wywołuje nowotwór. Bardzo łatwo go zbagatelizować

Dyskopatia Anny Kalczyńskiej

Anna Kalczyńska wyznała, że ból kręgosłupa towarzyszy jej na co dzień. Wbrew obiegowej opinii dyskopatia nie jest wyłącznie dolegliwością osób w podeszłym wieku – chorymi są coraz częściej młodzi ludzie, którzy dużo pracują przy biurku i jednocześnie zaniedbują aktywność fizyczną.

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, elementu oddzielającego kręgi kręgosłupa. Krążek międzykręgowy, nazywany również dyskiem, składa się z jądra miażdżystego, otoczonego pierścieniem włóknistym.

To właśnie on i dwa sąsiadujące kręgi tworzą segment ruchowy kręgosłupa. Jednak z powodu przeciążeń i wieku krążki międzykręgowe tracą swoją elastycznośc – następstwem tego jest ich uszkodzenie, powodujące przemieszczenie się jądra miażdżystego. Następstwem tego jest powstanie przepukliny.

Przyczyny i objawy dyskopatii

Charakterystycznym objawem dyskopatii lędźwiowej jest tępy ból w dole pleców, promieniujący w kierunku kolan. Charakterystycznymi symptomami są również:

  • drętwienie kończyn,
  • zaburzenia czucia,
  • niedowład niektórych grup mięśni,
  • skrzywienie kręgosłupa (nie u każdego),
  • napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Problemy z kręgosłupem ma co najmniej 50% Polaków. Dyskopatia to jedno z częściej występujących schorzeń. Przyczyn choroby może być wiele – niektórzy mają predyspozycje genetyczne, jednak jej rozwój często powodują czynniki zewnętrzne takie jak:

  • wady postawy,
  • siedzący tryb życia,
  • niewłaściwa technika podnoszenia ciężarów,
  • wyczerpująca praca fizyczna,
  • kontuzje i urazy kręgosłupa.
  • Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii

W większości przypadków wystarczy leczenie zachowawcze – pacjentom podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzące ból. Ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia. Chory powinien również wyeliminować czynniki ryzyka, pozbyć się zbędnych kilogramów i ćwiczyć. Pomocny może okazać się również masaż.

źródło: Pomponik.pl (news dot. Anny Kalczyńskiej), fizjoterapeuci.org

Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Fizjoterapeuta radzi, na co zwrócić uwagę
Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko