Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę
Daria  Siemion
Daria Siemion 01.04.2025 14:58

Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę

zajady
Fot. Shutterstock / Ksenia Guzeeva

Traktujemy je jako problem wyłącznie natury estetycznej, tymczasem mogą one świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Za zajadami mogą bowiem stać poważne choroby, takie jak np. cukrzyca. Na co zwrócić uwagę i kiedy powinniśmy iść z zajadami do lekarza? Zostańcie z nami.

Czym właściwie są zajady?

Zajady są stanem zapalnym występującym w kącikach ust, czyli w miejscu połączenia warg. Mogą występować zarówno z jednej strony, jak i z obu. Charakteryzują się zaczerwieniem (rumieniem) i pęknięciami, które mogą krwawić. Skóra staje się złuszczona i zgrubiona, miejscami pojawiają się strupki i owrzodzenia. Typowym objawem zajadów jest ból, pieczenie oraz świąd.

Zajady bardzo często bywają mylone z opryszczką wargową, tzw. “zimnem”. Różnica polega m.in. na tym, że opryszczka występuje jednostronnie, a jej objawem są drobne pęcherze. Za jej rozwój odpowiada wirus herpes simplex (HSV). Z kolei za rozwój zajadów odpowiadają inne czynniki.

zajady
Zajady mogą występować obustronnie  Fot. Shutterstock / HenadziPechan
Spalisz 20 razy więcej kalorii. To najskuteczniejszy sposób na odchudzanie Niszczy pelikany lepiej niż skalpel. 10 minut dziennie i masz smukłe ramiona

Przyczyny zajadów:

chrapanie
Spanie z otwartymi ustami sprzyja zajadom Fot. Shutterstock / koumaru

Zajady – jakie choroby?

Za zajadami czasami może stać poważne schorzenie, jak np. celiakia, niedoczynność tarczycy czy choroby jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Częste zajady mogą świadczyć też o problemach z odpornością, których powodem może być np. zakażenie wirusem HIV lub nowotwór. Ponadto skłonność do zajadów może świadczyć o cukrzycy. Czytaj także: Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Jeżeli zajady pojawiają się rzadko i samoczynnie mijają, nie ma powodów do obaw, ale jeżeli pojawią się często i trudno je wyleczyć, warto udać się na konsultację do lekarza, by ocenił stan skóry i znalazł przyczynę nawracających zajadów.

Leczenie celowane nie jest możliwe bez badań molekularnych. Czy apele środowiska będą wysłuchane przez Ministerstwo Zdrowia?
Badania genetyczne
badania genetyczne
Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne.  Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest  "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa. 
Czytaj dalej
Jak rozpoznać zawał serca? Pierwsze objawy mogą pojawić się w jamie ustnej
Objawy zawału
ból zeba-Canva
Choroby układu krążenia, takie jak niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego oraz udary mózgu, stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Co gorsza, w najbliższych dniach należy spodziewać się wzrostu liczby zawałów. Wszystko z powodu weekendowej zmiany czasu.
Czytaj dalej