Pacjenci.pl Zdrowie Charakterystyczne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać
canva.com

Charakterystyczne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

24 lutego 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z najczęściej występujących chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. „W tej chwili uważa się, że ok. 6% - 10% populacji przynajmniej raz w życiu będzie miało rozpoznaną chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Skąd się biorą wrzody żołądka i dwunastnicy?

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej jest infekcja Helicobacter pylori, bakterią odpowiadającą za stan zapalny błony śluzowej. „W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą.” -mówi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Choroba wrzodowa związana jest także z naszym stylem życia i może być spowodowana przez takie czynniki jak m.in. spożywanie wysokoprocentowych alkoholi, palenie tytoniu, nadużywanie leków przeciwzapalnych, przewlekły stres.

Projekt bez tytułu - 2023-02-24T190622.727.png

Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać
Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji

Jak rozpoznać wrzody żołądka i dwunastnicy? Jakie są objawy pęknięcia wrzodu?

Głównym objawem wrzodów trawiennych jest ból o charakterze piekącym bądź gniotącym, o zmiennym natężeniu. Najczęściej zlokalizowany jest w nadbrzuszu. W zależności, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy z wrzodami dwunastnicy, pokarm może ból nasilać lub łagodzić. „W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Pęknięcie wrzodu trawiennego to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga szybkiej interwencji medycznej. Objawami alarmowymi są krwiste wymioty bądź wymioty o wyglądzie fusów do kawy . Zaniepokoić powinien nas także smolisty lub krwisty stolec. „Sama perforacja objawia się najczęściej ostrym, przeszywającym bólem, nazywanym bólem sztyletowym. W przypadku krwawienia, wskazany jest pilny zabieg endoskopowy, tamujący to krwawienie. Natomiast w przypadku perforacji, konieczny jest zabieg operacyjny w trybie pilnym.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy?

W diagnostyce wrzodów trawiennych stosuje się głównie endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopię. Badanie to umożliwia rozpoznanie choroby wrzodowej, a także zlokalizowanie wrzodu. Podczas gastroskopii możemy także pobrać wycinki do badania mikroskopowego, w przypadku kiedy podejrzewa się chorobę nowotworową. Możliwe jest także wykonanie tzw. testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori.

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko