Pacjenci.pl

canva.com

Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji

21 Lutego 2023

Autor tekstu:

Redakcja Pacjenci.pl

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Wbrew opinii większości, nie są nieprawidłowymi częściami naszego ciała. Ma je każdy z nas, zazwyczaj w ilości trzech sztuk, a ich funkcja jest bardzo istotna. 

Hemoroidy same w sobie nie są chorobą

Hemoroidy doszczelniają odbyt i są odpowiedzialne za około 15% skurczu zwieraczowego, co umożliwia prawidłowe utrzymywanie stolca. Mogą jednak ulec przerostowi, powodując rozwój choroby hemoroidalnej, potocznej zwanej hemoroidami. „Najprawdopodobniej w wyniku naszego specyficznego trybu życia, hemoroidy często ulegają dysfunkcji. Ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, skutkiem czego zaczynają powodować dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Projekt bez tytułu - 2023-02-20T163620.628.png

IBS

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
wrzody

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

CZYTAJ DALEJ

Nawet 80% społeczeństwa będzie mieć objawy choroby hemoroidalnej

Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które, w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Najczęstszą przyczyną choroby hemoroidalnej są zaparcia, do których dochodzi głównie w wyniku niskiej podaży błonnika w diecie. Jest to ogromny problem dietetyczny naszych czasów, gdzie królują produkty wysokobiałkowe i wysokocukrowe, o śladowej ilości błonnika.

Choroba hemoroidalna może być także skutkiem biegunek, siedzącego trybu życia, a także uprawiania sportów siłowych. Typowe objawy choroby hemoroidalnej to m.in. świąd odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, uczucie ciała obcego w odbycie, pojawienie się krwi (głównie o jasnej barwie), a także wypadanie splotów hemoroidalnych (zazwyczaj po wypróżnieniu). Choroba hemoroidalna zazwyczaj kojarzona jest z bólem, co tak naprawdę nie jest jej cechą charakterystyczną.

Lekarze niechętnie usuwają hemoroidy, ponieważ są bardziej przydatne niż myślimy

Wczesne objawy choroby hemoroidalnej leczymy głównie poprzez zmianę stylu życia. „Należy zapobiegać zaparciom i długim wypróżnieniom, unikać długiego siedzenia, a także zmniejszyć podaż substancji spożywczych czy używek, które zwiększają nasilenie choroby (m.in. alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, soki owocowe). Warto też zadbać o zwiększenie aktywności ruchowej, o wysoką podaż błonnika w diecie, a także o lepsze nawodnienie organizmu”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

W bardziej zaawansowanym stadium choroby musimy wdrożyć inne, specjalistyczne metody. Obecnie mamy wiele metod leczenia hemoroidów. Należą do nich m.in. farmakoterapia, skleroterapia, hemoroidoplastyka laserowa i gumkowanie. Operacyjne usunięcie hemoroidów to ostateczność w przypadku, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana i leczenie nie przynosi efektów.

Lekarze niechętnie usuwają hemoroidy, ponieważ pacjent traci sploty hemoroidalne, które w pewnym momencie jego życia mogą okazać się jeszcze bardziej przydatne niż dotychczas. „Przebyte porody, okołoporodowe urazy krocza, czy menopauza mogą prowadzić do niewydolności zwieraczy i nietrzymania stolca. Niemniej jednak, w bardzo zaawansowanym stadium choroby, hemoroidy nie pełnią już swojej funkcji i należy je usunąć.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

hemoroidy

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
SIBO

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

hemoroidychoroba hemoroidalnaproktolog

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Redakcja Pacjenci.pl

redakca pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]