Pacjenci.pl Zdrowie Co powinny zawierać skuteczne kosmetyki przeciwzmarszczkowe? Przedstawiamy najważniejsze składniki
canva.com

Co powinny zawierać skuteczne kosmetyki przeciwzmarszczkowe? Przedstawiamy najważniejsze składniki

5 kwietnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Nie wszystkie jednak zawierają kluczowe składniki odmładzające, przez co ich skuteczność jest znikoma. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszym kremie czy serum, aby wiedzieć, jaki kosmetyk wybrać.

Kwas hialuronowy, koenzym Q10 i peptydy

Kwas hialuronowy

To składnik tkanki łącznej, naturalnie występujący w skórze. Wiążę wodę w skórze, pomagając utrzymać jędrność i nawilżenie tkanek. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, a sytuację tą dodatkowo pogarszają niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów i niewłaściwa dieta. Kwas hialuronowy to popularna substancja w kosmetykach nawilżających i regenerujących. Efekt jego działania potęguje obecność witaminy C.

Koenzym Q10

To antyoksydant, który wspiera produkcję kolagenu w skórze. Występuje naturalnie w naszym organizmie, jednak wraz z wiekiem jego ilość maleje. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych na okolice oczu.

Peptydy

Są to łańcuchy aminokwasów budujące białka. Wykazują działanie regenerujące, regulujące gojenie się ran i przyspieszające cykl odnowy naskórkowej. Stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz zapobiegają degradacji kolagenu.

Projekt bez tytułu - 2023-03-28T004126.118.png

Dieta przeciwzapalna - Co jeść, a czego unikać w codziennym jadłospisie?
Codzienne nawyki, które powodują powstawanie zmarszczek

Witaminy, retinoidy i niacynamid

Witaminy A, C i E

Są to silne antyoksydanty, które chronią przed atakiem wolnych rodników powodujących uszkodzenia DNA, kolagenu i elastyny. Regenerują komórki, stymulują produkcję kolagenu, a także rozjaśniają przebarwienia. Witaminy C i E wzajemnie wzmacniają swoje właściwości i razem działają efektywniej.

Retinoidy (retinol, palmitynian retinylu)

Retinol to pochodna witaminy A, kluczowa w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Pogrubia warstwę naskórka, wzmaga produkcję kolagenu i elastyny oraz zapobiega niszczeniu włókien kolagenowych. Retinoidy przyspieszają cykl przemiany i odnowę komórek. Poprawią cyrkulację krwi i pobudzają powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Wykazują korzystne działanie na skórę tłustą i trądzikową poprzez obkurczanie gruczołów łojowych i zmniejszanie wydzielania sebum.

Niacynamid (witamina B3)

Witamina B3 zwiększa produkcję kolagenu, a także rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wykazuje działanie przeciwazapalne i regulujące produkcję sebum, dlatego zalecana jest przy cerze tłustej i trądzikowej.

Kwasy AHA i BHA

Kwasy AHA

Są to substancje złuszczające, które usuwają z powierzchni skóry martwe komórki i tym samym redukują drobne linie, przebarwienia i blizny potrądzikowe. Ponadto wiążą wilgoć i wzmagają produkcję kolagenu. Dzięki nim inne składniki kosmetyków mogą wnikać głębiej i szybciej w skórę, działając efektywniej. Pamiętajmy, aby kwasy AHA wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od najniższych stężeń i początkowo stosując je raz na kilka dni. Skóra potrzebuje czasu, aby się do nich przyzwyczaić i na początku może reagować podrażnieniem. Do kwasów AHA zaliczamy m.in. kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas winowy.

Kwasy BHA

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne są polecane przy cerze tłustej i trądzikowej. Posiadają także zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach i penetracji w głąb skóry, dzięki czemu skutecznie odblokowują pory. Popularnym kwasem BHA jest kwas salicylowy.

Izoflawonoidy, zielona herbata i komórki macierzyste

Izoflawonoidy

Roślinne estrogeny pochodzące z soi wykazują działanie podobne do żeńskich hormonów. Potrafią łączyć się z receptorami estrogenowymi w skórze, zapobiegając ścieńczeniu skóry i utracie elastyczności. Ponadto zwalczają wolne rodniki i wzmagają produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu.

Zielona herbata

Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zawarte w niej polifenole to substancje o silnych właściwościach regenerujących i odmładzających. Według badań, zielona herbata redukuje zniszczenia posłoneczne, a także chroni skórę przed nowotworami.

Roślinne komórki macierzyste

Posiadają silne właściwości odbudowujące skórę. Zwiększają jej elastyczność i nawilżenie, wygładzając zmarszczki. Ponadto wykazują działanie regulujące produkcję sebum i zmniejszają widoczność porów. Są także skuteczne w rozjaśnianiu przebarwień i redukcji blizn potrądzikowych.

Piśmiennictwo:

Harold Lancer, MD, Fellow of the American Academy of Dermatology, 2014, Wydanie polskie 2014 by Galaktyka sp. z o.o. „Skóra pełna blasku. Przełomowa metoda anti-aging”

Taki wygląd paznokci powinien cię zaniepokoić. Podolog radzi, kiedy lepiej nie czekać z wizytą
Jakie są objawy niedoboru cynku? Częste infekcje, problemy skórne i depresja to niektóre z nich
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja