Pacjenci.pl

canva.com

Czy gluten jest szkodliwy dla każdego? Cała prawda o glutenie

14 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa. Postrzegana jest jako zdrowsza od diety tradycyjnej, dlatego coraz częściej stosują ją osoby zdrowe bez wskazań medycznych. Czy słusznie?

Co to jest gluten i gdzie występuje?

Gluten to mieszanina białek znajdujących się w zbożach, takich jak m.in. pszenica, żyto i jęczmień. Znajdziemy go w produktach zbożowych, ale nie tylko. Gluten obecny jest także w żywności typu: makarony, niektóre kasze, ciasta, ciastka, słone przekąski, kawa zbożowa, niektóre alkohole, wędliny, parówki, kostki bulionowe, wyroby garmażeryjne, jogurty, sosy, marynaty, warzywa w puszce, czekolada. Może nawet występować w niektórych lekach i suplementach. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-13T232755.398.png

dieta

Jak powinna wyglądać dieta przy zespole jelita drażliwego? Na pewne produkty lepiej uważać

CZYTAJ DALEJ
hemoroidy

Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

CZYTAJ DALEJ

Czy gluten jest szkodliwy dla każdego?

Gluten nie jest szkodliwy dla wszystkich. Jeśli nie mamy wskazań medycznych, nie musimy eliminować go z naszego jadłospisu. Pamiętajmy, że mitem jest pogląd, iż dieta bezglutenowa to dobra metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chudnięcie to głównie efekt redukcji ilości produktów w jadłospisie, a nie rezygnacji z samego glutenu. Warto podkreślić, że żywność bezglutenowa jest droższa, a jej kaloryczność wcale nie jest niższa od kaloryczności produktów tradycyjnych. 

Pełnoziarniste produkty ze zbóż glutenowych są zdrowe i pożądane w naszej diecie. Są bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak m.in. błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, selen, cynk i żelazo. Nie należy bez potrzeby rezygnować z żywności, która zawiera gluten. Dieta bezglutenowa, która jest nieumiejętnie stosowana może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Jeśli jednak mimo braku wskazań medycznych chcemy ją wprowadzić, warto uprzednio skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Kto powinien unikać glutenu?

Istnieją pewne schorzenia, które wymagają całkowitej eliminacji glutenu z jadłospisu. Należą do nich m.in. celiakia, czyli genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. 

Dietę bezglutenową zaleca się także pacjentom leczącym się na takie choroby, jak m.in. Hashimoto, zespół jelita drażliwego, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów. Należy podkreślić, że schorzenia te często współistnieją z celiakią, dlatego przed wdrożeniem diety bezglutenowej należy wykonać diagnostykę w kierunki celiakii. 

brzuch

Zespół jelita drażliwego a dieta - jak się odżywiać?

CZYTAJ DALEJ
dieta

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

dieta - pacjencijelita

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]