Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy gluten jest szkodliwy dla każdego? Cała prawda o glutenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 14.03.2023 12:48

Czy gluten jest szkodliwy dla każdego? Cała prawda o glutenie

gluten
canva.com

Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa. Postrzegana jest jako zdrowsza od diety tradycyjnej, dlatego coraz częściej stosują ją osoby zdrowe bez wskazań medycznych. Czy słusznie?

Co to jest gluten i gdzie występuje?

Gluten to mieszanina białek znajdujących się w zbożach, takich jak m.in. pszenica, żyto i jęczmień. Znajdziemy go w produktach zbożowych, ale nie tylko. Gluten obecny jest także w żywności typu: makarony, niektóre kasze, ciasta, ciastka, słone przekąski, kawa zbożowa, niektóre alkohole, wędliny, parówki, kostki bulionowe, wyroby garmażeryjne, jogurty, sosy, marynaty, warzywa w puszce, czekolada. Może nawet występować w niektórych lekach i suplementach. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-13T232755.398.png

Jak powinna wyglądać dieta przy zespole jelita drażliwego? Na pewne produkty lepiej uważać Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

Czy gluten jest szkodliwy dla każdego?

Gluten nie jest szkodliwy dla wszystkich. Jeśli nie mamy wskazań medycznych, nie musimy eliminować go z naszego jadłospisu. Pamiętajmy, że mitem jest pogląd, iż dieta bezglutenowa to dobra metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chudnięcie to głównie efekt redukcji ilości produktów w jadłospisie, a nie rezygnacji z samego glutenu. Warto podkreślić, że żywność bezglutenowa jest droższa, a jej kaloryczność wcale nie jest niższa od kaloryczności produktów tradycyjnych. 

Pełnoziarniste produkty ze zbóż glutenowych są zdrowe i pożądane w naszej diecie. Są bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak m.in. błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, selen, cynk i żelazo. Nie należy bez potrzeby rezygnować z żywności, która zawiera gluten. Dieta bezglutenowa, która jest nieumiejętnie stosowana może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Jeśli jednak mimo braku wskazań medycznych chcemy ją wprowadzić, warto uprzednio skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Kto powinien unikać glutenu?

Istnieją pewne schorzenia, które wymagają całkowitej eliminacji glutenu z jadłospisu. Należą do nich m.in. celiakia, czyli genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. 

Dietę bezglutenową zaleca się także pacjentom leczącym się na takie choroby, jak m.in. Hashimoto, zespół jelita drażliwego, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów. Należy podkreślić, że schorzenia te często współistnieją z celiakią, dlatego przed wdrożeniem diety bezglutenowej należy wykonać diagnostykę w kierunki celiakii. 

Polecane