Pacjenci.pl Zdrowie Dla kogo bezpłatna cytologia? Zmiany od 1 listopada
canva.com

Dla kogo bezpłatna cytologia? Zmiany od 1 listopada

30 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

1 listopada wchodzą w życie zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Poszerzona zostaje grupa kobiet, które mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Na NFZ cytologia refundowana była dotąd dla pań w wieku 25-59 lat. Teraz granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia, więc badanie to będzie dostępne 5 lat dłużej.

Bezpłatna cytologia dla szerszej grupy kobiet

Dotąd cytologię bez skierowania w ramach NFZ mogły wykonywać panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 ostatnich lat nie robiły tego badania. Jak przekazała minister zdrowia Katarzyna Sójka, od listopada do bezpłatnej cytologii będą uprawnione kobiety w wieku od 25 do 64 lat. To bardzo ważne, choć nie wystarczające - na raka szyjki macicy można zachorować w każdym wieku.

Profilaktyczną cytologię finansowaną przez NFZ można wykonywać raz na 3 lata. Jeśli jednak występują czynniki ryzyka, takie jak m.in. zakażenie HPV, zakażenie HIV  i przyjmowanie leków immunosupresyjnych, badanie to można powtórzyć po roku.

Projekt bez nazwy - 2023-10-30T191913.362.png

Jak można zarazić się wirusem HPV? Czy można zarazić się na basenie?
Michael Douglas miał nowotwór. Winny wirus. Wiesz, jak łatwo się zarazić?

Cytologia ratuje życie!

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet na całym świecie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), co roku wykrywany jest u ponad 500 tysięcy kobiet, z czego około 300 tysięcy umiera. W Polsce notuje się jeden z najniższych w Europie odsetek 5-letnich przeżyć, który jest miarą wyleczalności raka szyjki macicy. Celem programu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie liczby kobiet w Polsce, które chorują i umierają na ten nowotwór.

Wyleczalność raka szyjki macicy zależy głównie od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania, dlatego kluczową rolę odgrywają tu badania diagnostyczne. Przy wczesnym wykryciu zmian nowotworowych, szanse na wyleczenie wynoszą 99%. Niestety za późno wykryty i nieleczony rak szyjki macicy często prowadzi do śmierci.

Patologiczne zmiany w komórkach szyjki macicy można wykryć na bardzo wczesnym etapie i nie dopuścić do rozwoju nowotworu. Badaniem wykorzystywanym w diagnostyce raka szyjki macicy jest cytologia. Lekarz delikatnie zeskrobuje małą próbkę komórek z szyjki macicy, a następnie próbka ta zostaje wysłana do laboratorium w celu przebadania na obecnośćnieprawidłowych komórek. Badanie pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma jeszcze żadnych objawów.

Zachorować może każda kobieta, niezależnie od wieku

Mimo że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem, w ostatnich latach obserwowany jest wzrost zachorowalności na ten nowotwór wśród młodszych pacjentek, już poniżej 30 roku życia.

Zachorować może każda kobieta, niezależnie od wieku, dlatego wszystkie panie po 25 r. ż. powinny regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennymi typami HPV. Podaje się, że wirus ten odpowiada za około 80% przypadków zachorowań.

Do pozostałych czynników ryzyka należą:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
  • wielodzietność,
  • palenie tytoniu.
Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
Znajomość tych objawów raka szyjki macicy może uratować Ci życie! Obowiązkowa wiedza dla każdego
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko