Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Hpv

Hpv

HPV

Dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
30.04.2024 10:55 Wirus HPV - objawy zakażenia u mężczyzn i kobiet. Wenerolog ostrzega, na co zwrócić uwagę

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 100 typów, lecz nie wszystkie są jednakowo groźne. To najczęściej przenoszony wirus, którym można się zakazić m.in. podczas stosunku seksualnego. Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Jak wygląda infekcja u mężczyzn a jak u kobiet? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

Dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
22.04.2024 14:52 To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje!

Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 99% możliwy do wyleczenia. Dowodzi to, jak ważną rolę odgrywa znajomość pierwszych objawów choroby i dlaczego aż tak ważne, jest ich wczesne rozpoznanie.Znając pierwsze symptomy nowotworu macicy, można wcześniej rozpocząć leczenie. Jednak świadomość zdrowotna Polaków, również w tym przypadku, jest wciąż na niskim poziomie. To powinno się zmienić. Dziś wskazujemy, na objawy raka szyjki macicy, które przerażająco łatwo pomylić z objawami innych chorób. 

Młoda kobieta z chustką na głowie leży smutna na łóżku, obok w kółku widoczny wirus HPV
06.04.2024 18:07 Na te nowotwory chorują coraz młodsi. Winny wirus przenoszony drogą płciową

Na te nowotwory umiera 300 tys. osób rocznie. Za ich powstanie odpowiada wirus przenoszony drogą płciową. Mowa o nowotworach głowy i szyi powodowanych m.in. przez zarażenie wirusem HPV.  Jak się przed nim chronić? Jakie są rokowania w przypadku choroby?Wirus HPV to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nie dawać objawów przez kilkanaście lat, nagle powodując zmiany skórne albo raka. I chociaż jest na niego szczepionka, to niewiele osób z niej korzysta. Większość z nich nie wie, że rezygnując ze szczepienia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

cytologia
03.04.2024 16:33 Czy cytologia wykrywa HPV? Lekarz odpowiada

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dotyka większą część społeczeństwa, a niektóre jego odmiany stanowią poważny czynnik ryzyka rozwoju nowotworów. „Kobiety mają ryzyko raka szyjki macicy, ale również u mężczyzn zakażenia będą wywoływały objawy chorobowe i nowotwory.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka, dermatolog - wenerolog. Dlatego, tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a także szczepień przeciw HPV. Jak wykryć wirusa brodawczaka ludzkiego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

Minister Izabela Leszczyna fot. Pawel Wodzynski / East News, tło: canva
15.02.2024 15:51 Czy te szczepienia będą obowiązkowe? Minister zdrowia zabrała głos

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja „Wiedza Świadomość Życie", która została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania, minister zdrowia poruszyła temat szczepień przeciwko HPV. Co zapowiedziała Izabela Leszczyna? 

cytologia
30.10.2023 23:33 Dla kogo bezpłatna cytologia? Zmiany od 1 listopada

1 listopada wchodzą w życie zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Poszerzona zostaje grupa kobiet, które mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Na NFZ cytologia refundowana była dotąd dla pań w wieku 25-59 lat. Teraz granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia, więc badanie to będzie dostępne 5 lat dłużej. 

śmierć modelki
16.10.2023 18:02 26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!

Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety. 

ludzie na ulicy
09.09.2023 14:38 Co trzeci mężczyzna ma tego wirusa, który przyczynia się do rozwoju nowotworów. Lepiej zrób badania

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że co trzeci mężczyzna na świecie w wieku powyżej 15 lat jest zakażony wirusem brodawczaka ludzkiego. Zakażenie nie ma daje objawów, lecz może spowodować rozwój wielu chorób nowotworowych np. raka szyjki macicy, prącia i odbytu. Jakie są objawy zakażenia HPV? Jak dochodzi do infekcji? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

gardło
08.09.2023 10:41 Ten wirus może spowodować raka gardła. Ludzie potrafią go nie wykryć przez całe życie

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.