W Warszawie otwarto najnowocześniejszą pracownię cytologii ginekologicznej w Polsce. Obiekt nie odbiega niczym od zachodnich standardów, a jego powierzchnia i to, w jaki sposób jest zorganizowany, robi wrażenie.Całość przypomina kadry z filmu science-fiction: długa na 200 metrów linia badawcza, po której jeżdżą probówki, ludzie w kombinezonach, brak choćby drobinki kurzu, ale to nic nadzwyczajnego w budynku przy ul. Jutrzenki 100. Wszystko po to, żeby ratować kobiety przed rakiem szyjki macicy – nowotworem, który zabija ponad 4 tysiące Polek rocznie.
Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 100 typów, lecz nie wszystkie są jednakowo groźne. To najczęściej przenoszony wirus, którym można się zakazić m.in. podczas stosunku seksualnego. Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Jak wygląda infekcja u mężczyzn a jak u kobiet? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.
Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 99% możliwy do wyleczenia. Dowodzi to, jak ważną rolę odgrywa znajomość pierwszych objawów choroby i dlaczego aż tak ważne, jest ich wczesne rozpoznanie.Znając pierwsze symptomy nowotworu macicy, można wcześniej rozpocząć leczenie. Jednak świadomość zdrowotna Polaków, również w tym przypadku, jest wciąż na niskim poziomie. To powinno się zmienić. Dziś wskazujemy, na objawy raka szyjki macicy, które przerażająco łatwo pomylić z objawami innych chorób.
Na te nowotwory umiera 300 tys. osób rocznie. Za ich powstanie odpowiada wirus przenoszony drogą płciową. Mowa o nowotworach głowy i szyi powodowanych m.in. przez zarażenie wirusem HPV. Jak się przed nim chronić? Jakie są rokowania w przypadku choroby?Wirus HPV to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nie dawać objawów przez kilkanaście lat, nagle powodując zmiany skórne albo raka. I chociaż jest na niego szczepionka, to niewiele osób z niej korzysta. Większość z nich nie wie, że rezygnując ze szczepienia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dotyka większą część społeczeństwa, a niektóre jego odmiany stanowią poważny czynnik ryzyka rozwoju nowotworów. „Kobiety mają ryzyko raka szyjki macicy, ale również u mężczyzn zakażenia będą wywoływały objawy chorobowe i nowotwory.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka, dermatolog - wenerolog. Dlatego, tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a także szczepień przeciw HPV. Jak wykryć wirusa brodawczaka ludzkiego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.
W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja „Wiedza Świadomość Życie", która została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania, minister zdrowia poruszyła temat szczepień przeciwko HPV. Co zapowiedziała Izabela Leszczyna?
1 listopada wchodzą w życie zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Poszerzona zostaje grupa kobiet, które mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Na NFZ cytologia refundowana była dotąd dla pań w wieku 25-59 lat. Teraz granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia, więc badanie to będzie dostępne 5 lat dłużej.
Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety.
Światowa Organizacja Zdrowia podała, że co trzeci mężczyzna na świecie w wieku powyżej 15 lat jest zakażony wirusem brodawczaka ludzkiego. Zakażenie nie ma daje objawów, lecz może spowodować rozwój wielu chorób nowotworowych np. raka szyjki macicy, prącia i odbytu. Jakie są objawy zakażenia HPV? Jak dochodzi do infekcji? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.