Codzienność w zakonie nie jest usłana różami. Kobiety, które decydują się podążać tą ścieżką, muszą liczyć się z wieloma wyrzeczeniami i restrykcjami. To, na ile będą uciążliwe, w dużej mierze zależy od podejścia siostry przełożonej.Życie zakonnic koncentruje się na modlitwie, pracy i wspólnocie, zgodnie z regułą ich zgromadzenia. Każdy dzień zaczynają od porannej modlitwy i Mszy Świętej, a potem wykonują różne obowiązki, takie jak nauczanie, opieka nad chorymi lub praca w klasztorze. Żyją w prostocie, składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, oddają swoje życie Bogu i służbie innym.
Jakiś czas temu nowoczesne leczenie immunologiczne raka szyjki macicy znalazło się na liście refundacyjnej. Oznacza to, że powinno działać bezpłatnie dla tych kobiet, które zakwalifikowały się. Jak się jednak okazuje, w praktyce ta terapia dostępna jest jedynie dla kilku pacjentek w województwie świętokrzyskim. Niestety, na razie program lekowy “Leczenie chorych na raka szyjki macicy” jawi się jedynie w teorii.
Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada za ponad 90 proc. przypadków raka szyjki macicy. Jest przenoszony drogą płciową. Rocznie na całym świecie dochodzi do ponad 300 mln nowych zakażeń. O tym, jak go rozpoznać wirusa HPV, jakie daje objawy, opowiada w rozmowie z Pacjentami dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Co dziesiąta kobieta w wieku reprodukcyjnym boryka się z tym problemem, a wśród Polek zmagających się z niepłodnością aż połowa – tak o endometriozie mówi prof. Mirosław Wielgoś, jeden z najbardziej znanych ginekologów w Polsce, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wziął udział w tegorocznym Kongresie Zdrowia Kobiet. Wiele mówi się o raku piersi, tymczasem o innych chorobach kobiet, np. o endometriozie wciąż za mało. Wiele Polek przez lata borykało się z wieloma objawami, w tym bólem, nim dostały właściwą diagnozę. – To bardzo ważny temat, jeśli chodzi o zdrowie kobiet, bo endometrioza to choroba nie tylko poważna, ale stanowi już dziś problem społeczny – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego, który wystąpił w panelu, który otworzył tegoroczny Kongres Zdrowia Kobiet w Warszawie.Profesor Wielgoś, który zasłynął m.in. z wykonywania skomplikowanych operacji płodu w łonie matki, mówił, że objawy endometriozy często nie są bardzo nasilone i dlatego ta choroba jest tak bardzo podstępna. – Objawów może nawet w ogóle nie być – dodał. Dlatego wiele kobiet bezskutecznie próbując zajść w ciążę, nie ma pojęcia, że to właśnie endometrioza uniemożliwia im, albo utrudnia zostanie mamą.Wiele kobiet z powodu endometriozy ma niedrożne jajowody, a gdyby wiedziały, mogłyby szybko poddać się zabiegowi laparoskopowego ich udrożnienia, który jest dla doświadczonego lekarza prosty, szybki i zwykle okazuje się skuteczny.
1 listopada wchodzą w życie zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Poszerzona zostaje grupa kobiet, które mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne. Na NFZ cytologia refundowana była dotąd dla pań w wieku 25-59 lat. Teraz granica wieku zostanie podniesiona z 59. do 64. roku życia, więc badanie to będzie dostępne 5 lat dłużej.
Krwawienie po menopauzie jest częstą przyczyną wizyt u ginekologa. Jest to stan nieprawidłowy, który powodować mogą zarówno niegroźne zmiany w obrębie dróg rodnych, jak i choroba nowotworowa. Jakie są oznaki, że krwawienie po 60. jest groźnym symptomem?
Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety.
Przenoszony jest przez kontakty seksualne, także oralne. 80 proc. Brodawki narządów moczowo-płciowych to jeszcze nic, w porównaniu, z tym, jakie konsekwencje może mieć zakażenie HPV: nowotwór szyjki macicy, raka prącia, odbytu, języka i gardła, a nawet płuc! Choć najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt intymny między partnerami, to osoba zakażona będąca nosicielem, może nim być jeszcze latami, nawet jeśli żyje w celibacie.Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego) to najczęstsza przyczyn raka szyjki macicy. Ale także raka odbytu (90. proc. przypadków), 40 procent przypadków raka sromu, pochwy i prącia, a także 12 procent przypadków raka krtani i gardła oraz przynajmniej 3 procent zachorowań na raka jamy ustnej. Jeśli chodzi i nowotwory krtani, gardła i jamy ustnej, należą one do tzw. nowotworów głowy i szyi.