Pacjenci.pl Zdrowie Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji
canva

Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji

17 maja 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia. Jednak o ich pielęgnacji często się zapomina lub sprowadza się wyłącznie do dbania o wygląd paznokci. Wyjaśniamy, co zrobić, by poprawić stan skóry stóp, by była jedwabiście miękka i gładka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Katarzyną Kamińska, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Mycie, peeling i nawilżanie

Stopy wykonują codziennie tytaniczną pracę. Dbanie o nie wbrew pozorom nie jest najłatwiejsze. „ Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu ” – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

  • Mycie

Stopy należy myć codziennie pod bieżącą wodą. Nie powinno się przy tym moczyć ich zbyt długo, by skóra się nie rozpulchniła. Do pielęgnacji najlepiej używać mydła zawierającego witaminy, wyciąg z ziół i kwas pantotenowy . Po umyciu należy stopy delikatnie osuszyć, nie zapominając o przestrzeniach między palcami.

  • Peeling

Peeling to remedium na skórę wymagającą szybkiej regeneracji. Jego zadanie polega na złuszczeniu warstwy rogowej naskórka – sprawia to, że skóra staje się gładka i miękka. W tym celu można skorzystać z soli przeznaczonej do stóp lub soli morskiej. Sól wsypujemy do miski z wodą o temp 35-40 C i moczymy w niej nogi przez kilka minut.

Zaleca się stosowanie peelingów raz w tygodniu, pod warunkiem że nie mamy na stopach żadnych patologicznych zmian , które moglibyśmy rozsiać” – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

  • Nawilżanie

Nawilżanie stóp jest arcyważnym, a jednocześnie często pomijanym etapem pielęgnacji . Na umyte i osuszone stopy należy codziennie nakładać krem nawilżający. Warto pamiętać, by był to kosmetyk dedykowany do stóp – preparaty tego rodzaju zawierają składniki silnie nawilżające i ograniczające potliwość.

W pewnych przypadkach domowe metody pielęgnacji będą niewystarczające . Wówczas konieczne będzie skorzystanie z pomocy podologa.

„Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz terapią problemów występujących w obrębie stóp. Można udać się do niego właściwie z każdym problemem, który znajduje się w obrębie stóp bądź na paznokciach”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Projekt bez nazwy (1).png

Ból stóp (stopy) – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu palców, śródstopia i pięt
Stopy płaskie - charakterystyka, przyczyny, leczenie, test

Uważaj na pumeks i skarpetki złuszczające

Pumeks umożliwia usunięcie naskórka ze zrogowaciałych pięt. Jednak nie bez powodu skóra w tym miejscu jest grubsza i twardsza – nadmierne wycieranie jej może spowodować podrażnienie. Codzienne korzystanie z pumeksu osłabia naturalną barierę ochronną skóry .

„Tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy go stosować. Ewentualnie możemy wykorzystać przyrząd jednorazowego użytku i robić to nie częściej niż co 28 dni – tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Skarpetki złuszczające są to nakładki na stopy, powodujące złuszczanie naskórka.

Powinniśmy ich unikać. Skarpetki te nasączone są bardzo silnymi kwasami. O ile mogłyby pomóc w przypadku dużych zrogowaceń (choć jest to sprawa dyskusyjna), nie sprawdzają się przy zdrowej skórze. Tak silnie sprzężone kwasy mogą spowodować poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp”. – powiedziała Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak jeszcze zadbać o skórę stóp?

Oprócz codziennego mycia i nawilżania wskazane jest również noszenie wygodnego obuwia. Chodzenie w ciasnych butach, wykonanych ze sztucznych materiałów i z wąskim czubkiem powoduje odciski i wrastanie paznokci. Ponadto dobrze jest regularnie oglądać stopy, by wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości... i wydać mniej na koszty leczenia.

Krem nawilżający do twarzy – czemu warto go stosować na co dzień?
Cetaphil - kosmetyki do cery suchej i wrażliwej
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko