Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?
Wegańska, paleo, śródziemnomorska, Atkinsa, płynna, niskowęglowodanowa, niskotłuszczowa… Moglibyśmy tak wymieniać chyba w nieskończoność. Istnieje bardzo wiele różnych diet. Są specjaliści, którzy zajmują się tylko jednym sposobem żywienia. Są książki kucharskie z przepisami z poszczególnych diet. Tylko skąd masz wiedzieć, która dieta jest najlepsza dla Ciebie?
Ludzie często skupiają się na tym, by być na określonej diecie. Lubimy kategoryzować. Taka nasza natura. Widzimy, że znajomy jest na diecie paleo i zaczynamy się zastanawiać, czy może też jej nie spróbować. Skoro na kogoś zadziałała, to na nas pewnie też, prawda? No, nie do końca.
Pomyśl o tym jak różni jesteśmy. Wysocy, niscy, szczupli, umięśnieni, pracujący fizycznie, pracujący przy komputerze, weganie, miłośnicy mięsa. Jeśli tak bardzo się różnimy, jaka dieta może być najlepsza dla każdego z nas? Co sprawi, że w końcu doczekasz się swojej metamorfozy?
Zanim odpowiemy jednak na te pytania, dowiedzmy się więcej na temat najpopularniejszych rodzajów żywienia.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna jest świetnie rozreklamowana. Według jej zasad, jedząc duże ilości tłuszczu i ograniczając węglowodany możemy poprawić naszą wydajność, ograniczyć apetyt, a co najważniejsze pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Brzmi pięknie, prawda?
Dieta keto charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów, które zastępowane są produktami bogatymi w tłuszcz. Spożycie białka również jest mocno ograniczone. Jak bardzo? Na diecie keto jesz nawet 70 do 90% kalorii z tłuszczu. Większość Twojego talerza to tłuste mięsa, sery, czy jaja. Dzienna porcja węglowodanów to raptem 30-50 gramów dziennie! Nie ma tu miejsca na zboża, warzywa czy owoce. Nie zjesz Twojego ulubionego ravioli ze szpinakiem, czy przepysznej pizzy.
Dieta ketogeniczna powstała, aby pomagać w leczeniu padaczki i epilepsji. Dopiero później zaczęto ją wykorzystywać do odchudzania się. Dieta keto była dietą leczniczą i niech tak zostanie, bo możesz schudnąć lepiej, zdrowiej i smaczniej.
Czy dieta keto jest skuteczna?
Część osób twierdzi, że diety ketogeniczne są najlepszym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej. Inni przekonują, że diety wysokowęglowodanowe są jeszcze bardziej skuteczne. Istnieją badania potwierdzają obie tezy. Komu wierzyć?
Prawda jest taka, że jeśli jesz odpowiednią dla Ciebie ilość kalorii, niższą niż Twoje dziennie zapotrzebowanie oraz odpowiednią ilość białka, będziesz traciła na wadze. Ilość tłuszczu i węglowodanów również trzeba dopasować indywidualnie. Właśnie dlatego powstała Metoda Respo - jadłospis idealnie dopasowany do Ciebie. Nie musisz rezygnować z tego co lubisz i przechodzić na rygorystyczne diety, których nie sposób utrzymać!
Wady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna może sprawić, że będziesz miała mniej siły na treningu. Szczególnie jeśli lubisz biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Do tego typu aktywności fizycznej niezbędny jest glikogen. Glikogen to takie paliwo dla naszych mięśni. Porównaj swoje mięśnie do samochodu. Samochód będzie jeździł tak długo, jak ma paliwo. Nie napełnisz go wodą, żeby jechał dalej. Musisz zatankować. Tak samo jest z ciałem. Jeśli zużyjesz swoje zapasy glikogenu, bardzo szybko się zmęczysz. Musisz wtedy odpocząć, zjeść i poczekać aż zapasy glikogenu się odnowią. Wiesz czym jest glikogen? To polisacharyd złożony z wielu cząsteczek glukozy. A glukoza należy do węglowodanów. Dlatego na diecie ketogenicznej, kiedy jesz tak mało węglowodanów, ciężko jest uzupełnić paliwo.
Kolejną wadą diety ketogenicznej jest fakt, że spożywasz na niej bardzo niewielką ilość owoców i warzyw. A przede wszystkim… ciężko na niej żyć. Wyobraź sobie, że jest piątek wieczór, a Ty umawiasz się ze znajomymi. Chcecie wyskoczyć coś zjeść, może później wyjść na imprezę? Wchodzisz do restauracji, otwierasz menu, a tam… same węglowodany, które w diecie keto są niemalże zabronione! Co teraz? Nic nie jesz, więc całą noc słyszysz jak burczy Ci w brzuchu? A może wyłamujesz się z diety i zjadasz węglowodany, mając później wyrzuty sumienia?
Jak widzisz, dieta ketogeniczna ma znacznie więcej minusów niż plusów.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Opinie na temat diety wegańskiej są chyba najbardziej skrajne. Weganie uważają, że spożywanie mięsa powoduje raka, a mięsożercy przekonują, że diety roślinne są bardzo niedoborowe. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pośrodku.
Jakie są plusy diety wegańskiej? Za dietą wegańską stoi kilka bardzo mocnych korzyści popartych badaniami. Diety roślinne związane są z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia, niższym ciśnieniem tętniczym, mniejszym obwodem talii. Na pewno słyszałeś o tym od niejednego weganina. Zdradzimy Ci jednak sekret. To nie wykluczenie mięsa sprawia, że jesteśmy zdrowsi, tylko produkty, które jemy na diecie wegańskiej.
Dieta wegańska związana jest z bardziej różnorodnymi posiłkami. Jemy więcej warzyw, owoców, orzechów, nasion, roślin strączkowych. Szukamy nowych smaków. Przygotowujemy posiłki w domu używając mniej przetworzonych produktów. Ważny jest również fakt, iż na diecie wegańskiej stosujemy roślinne tłuszcze zamiast zwierzęcych. Taka oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy lniany zawierają duże ilości kwasów omega, które są zdrowsze niż nasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłustych mięsach i serach.
Jak widzisz dobrze zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa, ale nie musisz jeść samych roślin, żeby schudnąć i dobrze wyglądać. Lubisz czasem zjeść sałatkę z kurczakiem? A może grillowanego łososia? Śmiało! Sporo pysznych i zdrowych wegańskich przepisów znajdziesz na stronie https://centrumrespo.pl/ . W diecie najważniejszy jest umiar. Jeśli dieta sprawia Ci przyjemność, to łatwiej Ci osiągnąć cel i w końcu pochwalić się swoją metamorfozą!