Pacjenci.pl

canva.com

Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

10 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Choroba hemoroidalna jest bardzo powszechnym schorzeniem. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Choroba hemoroidalna w głównej mierze jest skutkiem niezdrowego stylu życia. Istotną rolę odgrywa tu dieta, a przede wszystkim brak jednego, niezwykle cennego składnika. 

Co to są hemoroidy i jaką pełnią funkcję?

Hemoroidy to połączenia tętniczo - żylne, znajdujące się w odbytnicy. Są strukturami prawidłowymi, a ich podstawową funkcją jest odpowiednie utrzymywanie stolca. „Są odpowiedzialne mniej więcej za 15 procent skurczu zespołu zwieraczowego i doszczelniają odbyt.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Każdy z nas ma hemoroidy, zazwyczaj w ilości trzech sztuk. Zdarza się, że wskutek pewnych czynników dochodzi do ich dysfunkcji i przyrostu. Mamy wtedy do czynienia z chorobą hemoroidalną, potocznie zwaną hemoroidami.

Projekt bez tytułu - 2023-03-10T020559.228.png

hemoroidy

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
zakrzepica odbytu

Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Niewiele się o niej mówi, a dotyka dużą część społeczeństwa

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego dieta uboga w błonnik prowadzi do choroby hemoroidalnej?

Najczęstszą przyczyną choroby hemoroidalnej są zaparcia. „Zaparcia powodują, że wypróżnienia trwają zbyt długo, są forsowne, czyli generują większe ciśnienia i nie dochodzi do prawidłowego rozciągania odbytnicy. Wszystko to prowadzi do poszerzenia się splotów hemoroidalnych.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Przyczyny zaparć są różne, jednak najczęściej jest to mała podaż błonnika w diecie. „Jest to największy problem dietetyczny naszych czasów. Często spożywamy produkty wysokobiałkowe i wysokocukrowe, o śladowej ilości błonnika. Brakuje nam więc tej części pokarmu, która wypełnia jelito, nie ulega strawieniu i zatrzymuje wodę. W prawidłowym procesie trawienia błonnik odgrywa istotną rolę, ponieważ tworzy masę stolca. Aby jelito mogło prawidłowo funkcjonować i aby odbytnica prawidłowo się rozciągała podczas wypróżniania, stolca powinno być objętościowo dużo.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Jeśli w naszej diecie przeważają produkty typu fast food, podaż błonnika jest znikoma, co przekłada się na nieprawidłową objętość stolca i problemy zdrowotne. „Skutkiem tego nasz stolec ma małą objętość, jest trudniej pasażowany i tym samym zwiększa się ryzyko rozwoju innych chorób przewodu pokarmowego, takich jak m.in. rak jelita grubego, choroba uchyłkowa, czy choroby odbytu.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Dlaczego bez wody błonnik nie zadziała tak, jak należy?

Należy zadbać nie tylko o właściwą podaż błonnika w diecie, ale także o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przeciwnym razie błonnik będzie działać na opak i spowoduje zaparcia, których chcemy uniknąć. Błonnik przechodząc przez przewód pokarmowy chłonie wodę i rozrzedza masy kałowe, ułatwiając ich wydalanie. 

Bez odpowiedniego nawodnienia błonnik zacznie wiązać wodę obecną w przewodzie pokarmowym. Spowoduje to wysychania mas kałowych i tym samym doprowadzi do zaparć. „Stolec jest wykorzystywany przez nasz organizm jako rezerwuar płynów. W przypadku ich względnego deficytu, organizm jest w stanie odzyskać wodę w jelicie grubym, ale kosztem jakości stolca.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

dieta

Jak powinna wyglądać dieta przy zespole jelita drażliwego? Na pewne produkty lepiej uważać

CZYTAJ DALEJ
dieta

Produkty, które zwiększają ryzyko zawału i miażdżycy. Polacy je wprost uwielbiają

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

hemoroidydieta - pacjencichoroba hemoroidalna

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]