Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jakie są nietypowe objawy endometriozy?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.04.2023 11:53

Jakie są nietypowe objawy endometriozy?

endometrioza
canva.com

Endometrioza charakteryzuje się dotkliwym bólem w okolicy miednicy, często towarzyszącym menstruacji. Mimo, że jest to choroba związana z narządami płciowymi kobiety, objawy mogą pojawiać w najróżniejszych miejscach i nie być zupełnie kojarzone z tą jednostką chorobową. 

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą narządów płciowych kobiety, charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te są wciąż aktywne wydzielniczo i reagują na zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym, powodując przewlekłą reakcję zapalną w organizmie. Komórki endometrium przemieszczając się poza macicą, wywołują ogniska endometrialne w obrębie innych narządów, najczęściej jajników, otrzewnej, w przewodzie pokarmowym czy układzie moczowym, prowadząc do infekcji i blizn w tkankach.

Przyczyny choroby do dziś nie zostały dokładnie poznane. Podejrzewa się, że pewne układy genów powodują większe prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę. 

Często występuje rodzinnie, szczególnie w linii głównej, pierwszego stopnia pokrewieństwa. Obecnie uważamy, że endometrioza jest wieloprzyczynowa i jednoznacznie nie umiemy określić, dlaczego tak się dzieje. Jest to także jedno z częstych powikłań po cięciu cesarskim”. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.

Projekt bez tytułu - 2023-04-05T135244.340.png

Jak medyczna marihuana pomaga na endometriozę? Pytamy ekspertów Antykoncepcja hormonalna może mieć poważny skutek uboczny, o którym warto wiedzieć. Wciąż za mało się o tym mówi

Jakie są typowe i nietypowe objawy endometriozy?

Głównym objawem ednometriozy jest ból o różnym charakterze. „Typowa endometrioza może powodować ból okołomiesiączkowy, są to także bóle podczas mikcji, czyli oddawania moczu, współżycia, czasami owulacji, defekacji.” - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. Drugim charakterystycznym objawem endometriozy są problemy z zajściem w ciążę i bezpłodność.

Endometrioza jest chorobą wielopostaciową i może dawać najróżniejsze objawy, również takie, które są zupełnie niekojarzone z tą jednostką chorobową. „Odnośnie bóli nietypowych, zdarzyła mi się pacjentka, która została zdiagnozowana, ponieważ miała problemy poruszania się, uciekała jej stopa, miała bóle w barkach. Ogniska endometriozy naciskały na nerwy, które były za to odpowiedzialne.” - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.

Nietypowe objawy endometriozy: 

 • częste biegunki lub zaparcia
 • wzdęcia
 • przewlekłe zmęczenie
 • wahania nastroju
 • duszności
 • ból dolnej części pleców i ramion 
 • ból nóg

Jak zdiagnozować endometriozę?

Podstawowa diagnostyka endometriozy oparta jest na trzech głównych elementach: 

 • rzetelny wywiad lekarski 
 • badanie ginekologiczne
 • ultrasonografia dopochwowa 

Zazwyczaj po badaniu ginekologicznym, a także ultrasonografii i wywiadzie można jednoznacznie postawić diagnozę. W przypadkach wątpliwych wykorzystać można także tomografię komputerową, jednak nie jest to badanie z wyboru, ponieważ jest bardzo drogie i musi być ukierunkowane. Tego typu badania wykonywane są w przypadku endometriozy głębokiej, umiejscowionej nietypowo”. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.

Dodatkowymi badaniami wykorzystywanymi w diagnostyce endometriozy są: 

 • tomografia komputerowa
 • cystoskopia
 • kolonoskopia