Rano płaski, idealny brzuszek, po południu wydęty jak balon. Niezależnie od tego co, oraz ile, się jadło w ciągu dnia. Z tym problemem zmagają się miliony kobiet na świecie, a chodzi o endometriozę. Właśnie tak może ona się objawiać – pęczniejącym brzuchem, który ktoś postronny może nawet wziąć za ciążę.Endometrioza to choroba, w której tkanka, podobna do tej wyściełającej macicę, rozrasta się poza nią. Może umiejscowić się w pęcherzu moczowym, w jelitach, w całej miednicy, a nawet poza nią, powodując ból, ogromny dyskomfort i wiele problemów zdrowotnych.
Wiele kobiet, zwłaszcza tych preferujących ciemne majtki, zauważa na nich rudawe odbarwienia. Czy jest to powód do niepokoju? Na to pytanie odpowiada dr n.med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka. Z tego tekstu dowiesz się również, jak powinna wygląd prawidłowa wydzielina, a jaka powinna zaniepokoić.
Nawracające infekcje intymne, infekcje pęcherza moczowego, suchość pochwy, czy nieprawidłowa wydzielina to mogą być efekty niewłaściwego odżywiania. Zaskakujące? Odżywianie ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie – również to intymne.Dieta wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na zdrowie narządów rozrodczych, równowagę hormonalną, stan mikroflory pochwy, a także na ryzyko występowania infekcji i innych problemów zdrowotnych. Ginekolożka wyjaśnia, co powinnyśmy jeść, by cieszyć się zdrowiem – intymnym.
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest czymś krępującym. Na długo przed nią zastanawiają się, czy przed badaniem ginekologicznym muszą golić włosy w miejscach intymnych. Ginekolożka raz na zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii.Z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” zrealizowanego wiosną 2022 roku płyną alarmujące dane. Okazuje się, że regularnie, czyli co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza, ginekologa odwiedza 61 proc. ankietowanych. Co czwarta kobieta chodzi do ginekologa raz na trzy lata, a 13 proc. w ogóle nie odwiedza tego specjalisty.
Każda kobieta słyszała kiedyś o zespole wstrząsu toksycznego i o tym, że po spaniu w tamponie można stracić nogi, a nawet życie. Ile prawdy jest w tych twierdzeniach? Na te pytania odpowiedziała na Instagramie dr n.med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka z kliniki Estebelle w Warszawie. Oto co miała do powiedzenia na ten temat.
Dr Susanna Unsworth jest ginekologiem i założycielką kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii. Lekarka podzieliła się w mediach wskazówkami na temat tego, jak przygotować się do wizyty u specjalisty. Pod lupę szczególnie wzięła jedną kwestię – czy przed wizytą u ginekologa trzeba się myć, czy można przyjść do gabinetu np. od razu po pracy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć.
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Odpowiedziała też na pytanie, czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić. Oto jej odpowiedź.
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Lekarka wymieniła 3 rzeczy, których nie trzeba robić przed wizytą u ginekologa. Niestety wiele kobiet popełnia te błędy, narażając się na pogorszenie zdrowia.
Odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego jest problemem dużej liczby kobiet. Wiele z nich przypuszcza, że powodem jest zbyt duży rozmiar członka partnera. Czy to może być przyczyną tego rodzaju dyskomfortu? O pomoc poprosiliśmy specjalistę - seksuolożkę i położną, mgr. Aleksandrą Przekwas.
80 procent kobiet nie zachodzi w ciążę po pierwszym in vitro, średni czas czekania na dziecko, to pięć lat. O tym się nie mówi. Ujawniamy prawdę o in vitro w Polsce w rozmowie z dr n. med. Janem Domitrzem, ginekologiem-położnikiem, który leczy niepłodność ponad 30 lat i jest uczniem profesora, dzięki któremu urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte in vitro.Dziś nawet kobieta po menopauzie może dziś urodzić dziecko, a jednak większość par, nawet młodych, które decydują się na in vitro, zostaje rodzicami średnio dopiero po pięciu latach i wielu nieudanych próbach.
Kobiety często zwlekają z wizytą u ginekologa - z powodu wstydliwych dolegliwości czy owłosienia intymnego. Lekarze apelują, aby nie przekładały konsultacji medycznej “na potem”, bowiem czas ma duże znaczenie w procesie leczenia. Ginekolożki wskazały 4 zachowania pacjentek, które szczególnie je martwią.
Objawem bólu tego rodzaju jest wrażenie kłucia i rozpierania w podbrzuszu. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak gdy pojawiają się objawy takie jak obfite miesiączki i upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także ból po współżyciu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Uwaga! Ból jajnika nie musi oznaczać owulacji, powody mogą być poważniejsze.
Ginekologia “estetyczna” oferuje coraz więcej zabiegów okolic intymnych, które mogą pomóc w problemie zbyt luźnej pochwy czy deformacji krocza po porodzie, nietrzymaniu moczu, czy w zmniejszeniu warg sromowych mniejszych, jeśli są tak duże, że np. uniemożliwiają kobiecie jazdę na rowerze, bez bolesnych otarć. Jednak zdarza się, że kobiety oglądają wyretuszowane zdjęcia wagin i biorą swoją naturalną fizjologię za deformację. O zabiegach intymnych mówi Anna Nieć, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.
W Poznaniu urodziły się czworaczki. Takie wydarzenie to rzadkość. Dzieci trafiły na oddział intensywnej terapii, ze względu na to, że potrzebowały wspomagania oddechowego. Jednak ich zdrowiu i życiu nic nie zagraża. Na cztery malutkie dziewczynki w domu czeka już starszy starszy brat.
O tych bliźniakach będzie się mówić jeszcze długo. Dzieci urodziły się w zupełnie różnych dniach i latach. Co ciekawe, ich przyjście na świat dzieli kilkadziesiąt minut. Jak to możliwe? Przypadki jak ten można niemalże liczyć na palcach jednej ręki.
W trakcie zabiegu cesarskiego cięcia ginekolog, który przyjmował poród, wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy. Lekarz stanął przed komisją lekarską.Jak donosi BBC News, we wrześniu 2021 roku, w Irlandii Północnej doszło do dramatycznego zdarzenia w trakcie porodu zakończonego cesarskim cięciem.
Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek. Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy.
Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.
W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże. Przyczyn związanych z trudnościami lub tym, że kobieta nie może mieć dzieci, jest bardzo wiele. Dodatkowym problemem, który również jest częstą dolegliwością wśród pań, jest endometrioza. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Jednak czy endometrioza może stanowić problem w drodze do posiadania potomstwa? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ginekologiem lek. Wiesławem Kijuć.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą, na którą chorowało, choruje i będzie chorować wiele kobiet. Wśród nich są pojawiają się nawet przypadki zachorowania wśród nastolatek. Jednym z powodów rozwoju schorzenia, jest zbagatelizowanie jego pierwszych objawów, mogących wyglądać z pozoru przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii.
Schorzenie to dotyczy jednej na cztery Polki. Prawdopodobnie każdy z nas zna kobietę, która cierpi na tę dolegliwość czyli na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to powszechny problem, którego następstwem bywa nawet depresja. Jak rozpoznać tę chorobę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założyciel Bali Clinic.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmaga się z nim ok.6 milinów osób, z czego większość stanowią jednak panie. Charakterystycznym objawem jest popuszczanie moczu bez kontrolowania go. Jak rozpoznać tę chorobę i do którego lekarza udać się po pomoc? O opinię na ten temat poprosiliśmy lekarza, specjalistę położnictwa i ginekologii.
Cytologia umożliwia rozpoznanie np. raka szyjki macicy. Dzięki niej można ustalić, czy w kanale szyjki macicy występują komórki przedrakowe. Badanie warto wykonywać co 2-3 lata. Jak wygląda badanie cytologiczne? Jakie są wskazania, by je wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przede wszystkim dolegliwość kobiet. To często spotykany rodzaj inkontynencji. U osób dotkniętych tym schorzeniem oddawanie kropel moczu pojawia się nawet podczas kichania, kaszlu czy podczas śmiania się. Co jest tego przyczyną? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.
Dyspaerunia to dysfunkcja seksualna. Jednym z charakterystycznych jej objawów jest występowanie bólu w okolicy krocza podczas współżycia – symptomy występują niekiedy także przed stosunkiem. Jakie rozpoznać dyspaerunię i jakie są jej objawy? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam ekspertka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, położoną i seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.
Na badanie urodynamiczne kierowani są pacjenci mający problemy z oddawaniem moczu. Jednym ze wskazań, by je wykonać jest częstomocz i nietrzymanie moczu. Dzięki urodynamice można określić, czy pęcherz moczowy funkcjonuje prawidłowo. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu? O odpowiedź poprosiliśmy ginekologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.
„Na Małysza” – tak nazywa się metoda, z której wiele kobiet (choć mężczyzn też) oddaje moc podczas korzystania najczęściej z publicznej toalety. Powód? Obawa przed zarazkami znajdującymi się na desce toaletowej. Jednak eksperci ostrzegają, że oddawanie moczu w ten sposób może mieć fatalne skutki. Dlaczego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym spotyka się większa część kobiet. Początkowo lekkie popuszczanie moczu przy kaszlu bądź kichaniu, nieleczone z czasem przeistacza się w poważniejszy problem. Jak rozpoznać i leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu? Tłumaczy lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.