Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Endometrioza

Endometrioza

endometrioza
24.11.2023 15:11 Endometrioza - choroba milionów Polek. Szansa na szybszą diagnostykę

25 mln złotych przekazała Agencja Badań Medycznych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu  na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy.Metoda ta ma być minimalnie inwazyjna i szybka. To świetna wiadomość dla Polek cierpiących na tę przewlekłą chorobę, która do niedawna była rzadko rozpoznawana. Często zdarzało się, że od wystąpienia pierwszych objawów kobiety czekały na diagnozę wiele lat. 

ból brzucha
13.10.2023 17:12 Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!

Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek.  Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy.  

ból brzucha
06.09.2023 16:16 Nie ignoruj nawracającego bólu w podbrzuszu, nawet lekkiego. To może być ważny objaw

Ból w podbrzuszu jest częstym objawem schorzeń w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest także skutkiem siedzącego trybu życia, życia w przewlekłym stresie, dolegliwości kobiecych i wielu innych chorób. Co jeszcze powoduje ból brzucha? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

ból
28.08.2023 13:40 To częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę! Kobiety dowiadują się o niej przypadkowo

W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże. Przyczyn związanych z trudnościami lub tym, że kobieta nie może mieć dzieci, jest bardzo wiele. Dodatkowym problemem, który również jest częstą dolegliwością wśród pań, jest endometrioza. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Jednak czy endometrioza może stanowić problem w drodze do posiadania potomstwa? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ginekologiem lek. Wiesławem Kijuć.

kobieta na łóżku
16.06.2023 15:13 Podejrzewam, że choruję na endometriozę – jakie badania wykonać?

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Jej przyczyny są w pełni nie poznane, a szacunkowo choruje na nią od 7 do 15% kobiet między 15. a 49. rokiem życia. Schorzenie wywołuje uciążliwe objawy i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. By rozpoznać endometriozę, konieczne jest wykonanie kilku istotnych badań. Jakie to badania? Odpowiedź poniżej! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.

ból brzucha
14.06.2023 09:50 Bez tych badań wykrycie endometriozy jest wręcz niemożliwe

Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych. Jej charakterystycznym objawem jest obecność komórek błony śluzowej typowych dla endometrium tam, gdzie w organizmie zdrowej kobiety ich nie ma. By odszukać te skupiska nie wystarczy badanie laboratoryjne, lecz wywiad ginekologiczny i badania obrazowe. Na czym polegają te badania? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.

konopia
14.04.2023 13:29 Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Co to jest THC i CBD?

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. Lecznicza marihuana została zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. W rozmowie z dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej poruszyliśmy te kwestie. 

endometrioza
07.04.2023 11:53 Jakie są nietypowe objawy endometriozy?

Endometrioza charakteryzuje się dotkliwym bólem w okolicy miednicy, często towarzyszącym menstruacji. Mimo, że jest to choroba związana z narządami płciowymi kobiety, objawy mogą pojawiać w najróżniejszych miejscach i nie być zupełnie kojarzone z tą jednostką chorobową. 

endometrioza
22.03.2023 16:54 Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Przyczyny, objawy, leczenie w rozmowie z ekspertem

Według najnowszych badań, blisko milion Polek w wieku rozrodczym zostało zdiagnozowanych w kierunku endometriozy. Choroba charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji, jednak może występować także niezależnie od fazy cyklu. Objawy mogą być też niespecyficzne. Na nurtujące pytania dotyczące endometriozy odpowiada ginekolog lek. Wiesław Kijuć. 

endometrioza-konopia
10.01.2023 00:16 Jak medyczna marihuana pomaga na endometriozę? Pytamy ekspertów

Endometrioza to występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą samej macicy. Problem dotyczy coraz większej liczby kobiet. Statystki mówią, że dotyka 10-15 proc. Jednak endometrioza jest zbyt rzadko rozpoznawana, więc może być jeszcze częstsza. Czy marihuana medyczna może przynieść ulgę kobietom cierpiącym na tę przewlekłą i związaną z bólem chorobę? Mówi Lucyna Jaworska Wojtas, prezeska Fundacji „Pokonać Endometriozę” i Grzegorz Ciężadło z zarządu Centrum Medycyny Konopnej.Pod koniec 2022 roku fundacja i centrum nawiązały współpracę, by edukować kobiety z endometriozą i wspierać je  zmaganiach z chorobą.