Malwina Wędzikowska to znana prezenterka telewizyjna i stylistka. Choć wszyscy kojarzymy ją z niegasnącym uśmiechem na twarzy, to niemal każdy dzień przynosi jej ból, którego nie daje po sobie poznać. Zmaga się z nim tysiące Polek. Jak podaje „Via Medica Journals”, endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet, występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym, jednak pojawia się też u niedużego procenta kobiet młodocianych i po menopauzie. Według portalu Termedia z endometriozą boryka się około milion Polek, choć eksperci twierdzą, że gdyby wzięto pod uwagę niezdiagnozowane kobiety, liczba urosłaby do trzech milionów.
Co dziesiąta kobieta w wieku reprodukcyjnym boryka się z tym problemem, a wśród Polek zmagających się z niepłodnością aż połowa – tak o endometriozie mówi prof. Mirosław Wielgoś, jeden z najbardziej znanych ginekologów w Polsce, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wziął udział w tegorocznym Kongresie Zdrowia Kobiet. Wiele mówi się o raku piersi, tymczasem o innych chorobach kobiet, np. o endometriozie wciąż za mało. Wiele Polek przez lata borykało się z wieloma objawami, w tym bólem, nim dostały właściwą diagnozę. – To bardzo ważny temat, jeśli chodzi o zdrowie kobiet, bo endometrioza to choroba nie tylko poważna, ale stanowi już dziś problem społeczny – podkreśla prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego, który wystąpił w panelu, który otworzył tegoroczny Kongres Zdrowia Kobiet w Warszawie.Profesor Wielgoś, który zasłynął m.in. z wykonywania skomplikowanych operacji płodu w łonie matki, mówił, że objawy endometriozy często nie są bardzo nasilone i dlatego ta choroba jest tak bardzo podstępna. – Objawów może nawet w ogóle nie być – dodał. Dlatego wiele kobiet bezskutecznie próbując zajść w ciążę, nie ma pojęcia, że to właśnie endometrioza uniemożliwia im, albo utrudnia zostanie mamą.Wiele kobiet z powodu endometriozy ma niedrożne jajowody, a gdyby wiedziały, mogłyby szybko poddać się zabiegowi laparoskopowego ich udrożnienia, który jest dla doświadczonego lekarza prosty, szybki i zwykle okazuje się skuteczny.
Endometrioza to problem, który może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Objawia się silnym bólem w podbrzuszu i problemami z płodnością. Dolegliwości związane z endometriozą dotyczą jednak nie tylko brzucha. Jak ją rozpoznać? Jak boli endometrioza?Endometrioza polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza samą jej jamą. Kiedy dochodzi do miesiączki, komórki w macicy zaczynają wstecznie krwawić. U większości pacjentek objawia się to silnym bólem. Zdarza się, że lekarze nie chcą ich diagnozować. Oto, jak boli endometrioza.
Endometrioza to choroba przewlekła, która powoduje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a nawet niepłodność. Jest bardzo uciążliwa i ma znaczny wpływ na obniżenie jakości życia pacjentek. Według najnowszych badań, endometriozę ma zdiagnozowaną blisko milion Polek w wieku rozrodczym. Choroba dotyczy także kobiet po menopauzie (mniej więcej 3%). Jakie są metody leczenia endometriozy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem, Lucyną Jaworską-Wojtas, Prezeską Fundacji „Pokonać Endometriozę” oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
25 mln złotych przekazała Agencja Badań Medycznych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy.Metoda ta ma być minimalnie inwazyjna i szybka. To świetna wiadomość dla Polek cierpiących na tę przewlekłą chorobę, która do niedawna była rzadko rozpoznawana. Często zdarzało się, że od wystąpienia pierwszych objawów kobiety czekały na diagnozę wiele lat.
Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek. Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy.
Ból w podbrzuszu jest częstym objawem schorzeń w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest także skutkiem siedzącego trybu życia, życia w przewlekłym stresie, dolegliwości kobiecych i wielu innych chorób. Co jeszcze powoduje ból brzucha? O opinię poprosiliśmy eksperta.
W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże. Przyczyn związanych z trudnościami lub tym, że kobieta nie może mieć dzieci, jest bardzo wiele. Dodatkowym problemem, który również jest częstą dolegliwością wśród pań, jest endometrioza. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Jednak czy endometrioza może stanowić problem w drodze do posiadania potomstwa? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ginekologiem lek. Wiesławem Kijuć.
Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Jej przyczyny są w pełni nie poznane, a szacunkowo choruje na nią od 7 do 15% kobiet między 15. a 49. rokiem życia. Schorzenie wywołuje uciążliwe objawy i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. By rozpoznać endometriozę, konieczne jest wykonanie kilku istotnych badań. Jakie to badania? Odpowiedź poniżej! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.
Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych. Jej charakterystycznym objawem jest obecność komórek błony śluzowej typowych dla endometrium tam, gdzie w organizmie zdrowej kobiety ich nie ma. By odszukać te skupiska nie wystarczy badanie laboratoryjne, lecz wywiad ginekologiczny i badania obrazowe. Na czym polegają te badania? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.
W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. Lecznicza marihuana została zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. W rozmowie z dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej poruszyliśmy te kwestie.
Endometrioza charakteryzuje się dotkliwym bólem w okolicy miednicy, często towarzyszącym menstruacji. Mimo, że jest to choroba związana z narządami płciowymi kobiety, objawy mogą pojawiać w najróżniejszych miejscach i nie być zupełnie kojarzone z tą jednostką chorobową.
Milion Polek w wieku rozrodczym zostało zdiagnozowanych w kierunku endometriozy. Objawy choroby mogą być też niespecyficzne. Na nurtujące pytania dotyczące endometriozy odpowiada ginekolog lek. Wiesław Kijuć. Endometrioza to występowanie poza jamą macicy tkanki jej błony śluzowej. Gdy pojawia się w brzuchu kobiet, mówimy o endometriozie otrzewnowej, może pojawiać się również na jajnikach, ale także w różnych innych miejscach, które dla laika są kompletnym zdziwieniem, na przykład w gałce ocznej, na przeponie, w płucach - jest to wtedy endometrioza głęboka.
Endometrioza to występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą samej macicy. Problem dotyczy coraz większej liczby kobiet. Statystki mówią, że dotyka 10-15 proc. Jednak endometrioza jest zbyt rzadko rozpoznawana, więc może być jeszcze częstsza. Czy marihuana medyczna może przynieść ulgę kobietom cierpiącym na tę przewlekłą i związaną z bólem chorobę? Mówi Lucyna Jaworska Wojtas, prezeska Fundacji „Pokonać Endometriozę” i Grzegorz Ciężadło z zarządu Centrum Medycyny Konopnej.Pod koniec 2022 roku fundacja i centrum nawiązały współpracę, by edukować kobiety z endometriozą i wspierać je zmaganiach z chorobą.