Kawa z cynamonem - idealne połączenie. Działa odchudzająco i nie tylko!
Kawę można łączyć z różnymi składnikami, dzięki którym staje się nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowsza. Jednym z najpopularniejszych dodatków do małej czarnej jest cynamon. Poznaj jego niezwykłe właściwości, a zaczniesz dodawać go do porannej kawy :)
Co zawiera cynamon cejloński?
Cynamon cejloński to pochodząca ze Sri Lanki przyprawa uzyskiwana z kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zealanicum). Oprócz swoich walorów smakowych, posiada też wiele właściwości prozdrowotnych.
Cynamon cejloński to źródło przeciwutleniaczy i cennych składników, takich jak:
- minerały: magnez, cynk, potas, wapń, żelazo, fosfor, potas;
- witaminy: A, E, K oraz witaminy z grupy B;
- błonnik pokarmowy;
- olejek eteryczny – aldehyd cynamonowy.
Właściwości cynamonu cejlońskiego
Działa przeciwzapalnie
Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, cynamon cejloński pomaga chronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórek i stany zapalne w organizmie.
Pomocny przy przeziębieniu
Cynamon cejloński zwany jest naturalnym antybiotykiem, ze względu na swoje działanie antybakteryjne, antywirusowe i rozgrzewające. Warto dodawać go do napojów i potraw w okresie wzmożonych infekcji.
Pomaga na zaparcia i wzdęcia
Cynamon cejloński wykazuje korzystne działanie na układ pokarmowy. Wspomaga pracę jelit, przeciwdziałając zaparciom. Ponadto, pomaga łagodzić dokuczliwe wzdęcia, niestrawność i mdłości.
Pomaga przy odchudzaniu
Cynamon cejloński pobudza produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu poprawia przemianę materii. Ponadto, pobudza procesy termogenezy w organizmie, stymulując go do spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Pomaga też redukować nadmierny apetyt i ochotę na słodycze.
Obniża poziom glukozy i lipidów we krwi
Cynamon cejloński pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi i łagodzi insulinooporność. Ma także zbawienne działanie na układ krążenia - obniża ciśnienie krwi oraz poziom lipidów, chroniąc przed rozwojem miażdżycy.
Jak odróżnić cynamon cejloński od chińskiego?
W sklepach najczęściej można spotkać cynamon chiński, który jest gorszej jakości i posiada znikome wartości prozdrowotne. Ponadto, zawiera znacznie wyższą zawartość kumaryny - związku, który w dużych ilościach może być toksyczny dla organizmu. Warto więc wiedzieć, jak odróżnić cynamon cejloński od chińskiego:
Kolor: Cynamon cejloński ma jasnobrązową barwę, natomiast cynamon chiński jest ciemniejszy i może być nawet rdzawo-czerwony.
Wygląd: Laska cynamonu cejlońskiego składa się z cienkich, delikatnych warstw, zwijających się w rulonik, który wyglądem przypomina cygaro. Cynamon chiński jest zaś twardszy i grubszy.