Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.07.2023 10:32

Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia

picie kawy rano
canva

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdy z nas wśród rodziny i bliskich ma kogoś, kto nie zaczyna dnia bez tzw. małej czarnej. Jednak czy picie kawy na czczo jest zdrowe? O odpowiedź poprosiliśmy psychodietetyka SaskaMed Katarzynę Sobolewską

Kawa na czczo – czy to dobry pomysł?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. To, czy picie kawy na czczo okaże się szkodliwe lub nie, zależy od różnych czynników: „W pewnym stopniu taka rutyna może zaszkodzić, lecz wszystko jest kwestią tego, jak wpływa to na nasz organizm. Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

To, że picie kawy na pusty żołądek jest szkodliwe jest mitem. Nie ma wielu dowodów naukowych, które potwierdzałaby, że taka rutyna zawsze jest szkodliwa. Picie np. kawy z mlekiem na pusty żołądek może jednak mieć negatywne konsekwencje na cukrzyków: „Jeśli zaś pijemy na pusty żołądek kawę z mlekiem, będzie to traktowane przez nasz organizm jako oddzielny posiłek. Mleko zawiera laktozę, a laktoza to cukier, zatem kawa z mlekiem wypita bez posiłku spowoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie duży wyskok cukru i bardzo szybki jego spadek. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób przy insulinooporności i cukrzycy typu drugiego lub pierwszego”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy

Zdrowy sposób na picie kawy – na czym polega?

„Kawę najlepiej pić z dodatkiem białka i zbilansowanego posiłku. Dodatkowo warto dodać do niej kolagen, który wykazuje dobroczynne działanie na jelita, pomagając w ich odbudowie. Ponadto kolagen wspiera kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Decydując się na picie kawy, kolagen będzie dobrym rozwiązaniem dla naszych jelit”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.  

Organizm ludzki przestaje produkować kolagen w okolicach 26. roku życia.  Jest to przyczyna powstawania zmarszczek, powodująca utratę jędrności skóry i osłabiająca kości. Dodawanie kolagenu do kawy może więc okazać się korzystnym zwyczajem, tym bardziej że jego obecność w kawie nie zmienia jej smaku – w tym celu można dodać ok. 20 g bezsmakowego kolagenu w proszku i powoli wymieszać go, aż całkowicie się rozpuści.

Kawa do śniadania – czy to dobre połączenie?

Osoby niewyobrażające sobie poranka bez kawy warto by piły ten napój z dodatkiem mleka: „Dlatego w tym przypadku kawa z mlekiem i z kolagenem będzie lepszym rozwiązaniem, niż sama kawa. Najlepsze nawodnienie zapewni nam jednak woda”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.  Do porannego posiłku idealnie pasować będzie również zielona herbata, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne a także biała herbata i woda kokosowa, również ze szczyptą soli. 

Polecane