Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój
Kawa jest jednym z najbardziej lubianych napojów na całym świecie, jednak przy pewnych schorzeniach nie zaleca się jej spożywania. Może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka, dlatego powinny unikać jej osoby z dolegliwościami układu pokarmowego, m.in. z chorobą refluksową i wrzodami trawiennymi. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez kawy, warto sięgnąć po jej alternatywę.
Refluks i wrzody a picie kawy
Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, powodując nieprzyjemne dolegliwości, m.in. zgagę. Kawa może nasilać objawy refluksu, głównie ze względu na zawartą w niej kofeinę.
Kofeina pobudza wydzielanie soku żołądkowego i osłabia zwieracz przełyku, wzmagając cofanie się treści do przełyku.
Ze względu na drażniące działanie kawy na błonę śluzową żołądka, powinny jej unikać osoby cierpiące na chorobę wrzodową. W ich przypadku spożywanie kawy może powodować pogorszenie stanu błony śluzowej żołądka i zwiększać ryzyko krwawienia z wrzodów.
Jeśli jest nam ciężko zrezygnować z tego aromatycznego napoju, możemy zastąpić tradycyjną kawę jej wersją bezkofeinową lub też kawą zbożową.
Czy kawa działa odchudzająco? Zależy jaka! Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!Kawa zbożowa przyjazna dla żołądka
Kawa zbożowa wytwarzana jest z prażonych ziaren zbóż (jęczmień, żyto, pszenica, owies) i innych dodatków, takich jak cykoria. Warto włączyć ją do codziennej diety, zwłaszcza jeśli z powodów zdrowotnych nie możemy spożywać tradycyjnej kawy i szukamy jej alternatyw.
Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny i nie drażni błony śluzowej żołądka, dlatego nie wzmaga dolegliwości związanych z refluksem czy wrzodami trawiennymi.
Pamiętajmy jednak, aby sięgać po produkt, który nie ma w składzie cukru i sztucznych dodatków.
Właściwości kawy zbożowej
Kawa zbożowa posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Znajdziemy w niej mikroelementy (cynk, magnez, fosfor, potas, selen), witaminy z grupy B oraz polifenole, które hamują procesy starzenia się organizmu.
Kawa zbożowa zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Regularne spożywanie kawy zbożowej pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a także usprawnia pracę układu nerwowego.
Ponadto, kawa zbożowa z dodatkiem cykorii zawiera inulinę, która wspiera prawidłową mikroflorę jelit i poprawia odporność organizmu.
Kawa zbożowa nie dla każdego
Pomimo swoich prozdrowotnych właściwości, kawa zbożowa nie jest zalecana każdemu.
Ze względu na wysoki indeks glikemiczny, powinny na nią uważać osoby cierpiące na cukrzycę. Nie jest też zalecana chorym na celiakię, ponieważ zawiera gluten.
Jeśli chcesz napisać do redakcji portalu Pacjenci.pl, podajemy kontakt: [email protected]