Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Fot. Canva/pixelshot

Kwas hialuronowy a botoks. Różnice, zastosowanie i wpływ na zdrowie

30 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Dwa najpopularniejsze preparaty stosowane w medycynie estetycznej różnią się nie tylko sposobem działania, lecz także zastosowaniem i wpływem na zdrowie. Oferują co prawda skuteczne efekty w redukcji zmarszczek i przywracaniu napięcia i jędrności skóry – ale mają swoje wady, o których warto wiedzieć.

Zarówno kwas hialuronowy, jak i botoks bazują na odmiennych mechanizmach działania – kwas hialuronowy działa nawilżająco i wypełniająco, z kolei botoks paraliżuje mięśnie, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne. Przyjrzyjmy się, obu substancjom, a także kosmetykom inspirowanym ich właściwościami.

Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie i wypełnienie

Kwas hialuronowy (HA) to substancja naturalnie występująca w organizmie , która pełni istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i jędrności skóry. W medycynie estetycznej HA jest stosowany jako bezpieczny i skuteczny środek wypełniający zmarszczki i modelujący kontury twarzy. Dzięki swojej zdolności do wiązania wody, wstrzykiwany kwas hialuronowy zapewnia widoczne efekty odmładzające, poprawia elastyczność skóry i wygładza drobne linie oraz bruzdy.
Co więcej kwas hialuronowy można znaleźć także w kosmetykach nawilżających i produktach pielęgnacyjnych, które – choć nie mają aż takiego efektu działania – pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wygładzając drobne linie i zmarszczki.

botok na zmarszczki.png
Fot. Canva/pixelshot
Stylistka ostrzega: Tego nie rób po hybrydzie! Zniszczysz paznokcie
Zadbaj o usta jesienią i zimą. Sprawdzone sposoby na spierzchnięte usta

Paraliż mięśni twarzy i likwidacja zmarszczek za pomocą botoksu

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, działa zupełnie inaczej niż kwas hialuronowy. Jej głównym zadaniem jest tymczasowe sparaliżowanie mięśni w wybranych partiach twarzy , dzięki czemu zmarszczki mimiczne ulegają wygładzeniu. Botoks stosowany jest głównie na czoło (poprzeczne linie, lwia zmarszczka) oraz w okolicach oczu (tzw. kurze łapki). Jego skuteczność opiera się na zauważalnym wygładzeniu twarzy poprzez paraliż mięśni twarzy.
Trzeba pamiętać, że każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety . Każdy zabieg powinien być również wykonywany przez doświadczonych specjalistów, w przeciwnym wypadku pacjentowi grozi np. asymetria lub znacznie zniekształcenie rysów twarzy.
Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kwasu hialuronowego, producenci pomyśleli też o kosmetykach o działaniu „botoks-like”. Wykorzystują one składniki mające naśladować efekt botoksu poprzez rozluźnienie mięśni twarzy. Badania pokazują jednak, że tego typu preparaty mają znacznie krótszy czas działania, a ich wpływ ogranicza się do pielęgnacji powierzchniowej. Stosuje się je na tzw. wielkie wyjścia.

Bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego i botoksu

Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy wymagają regularnych zabiegów, jeśli zależy nam na podtrzymaniu efektów estetycznych. Obie substancje mają też swoje wady:

Kwas hialuronowy (HA) jako substanacja nturalnie występująca w naszym organizmie, wchłania się naturalnie. Efekt zabiegu z HA utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy i dla podtrzymania wymaga reaplikacji.
Trzeba pamiętać, że nadmierne lub nieumiejętne stosowanie kwasu hialuronowego może prowadzić do niekorzystnych efektów estetycznych – takich jak „napompowana”, zniekształcona twarz.

Botoks (toksyna botulinowa) działa poprzez blokowanie mięśni, czasowo je „paraliżując”. Efekt utrzymuje się ok. 3-6 miesięcy, po tym czasie mięśnie zaczynają znów pracować, a zmarszczki mimiczne powracają. Z tego powodu botoks również wymaga regularnych zabiegów, aby efekt się utrzymał.
Botoks nie jest całkowicie neutralny dla zdrowia, może bowiem osłabiać mięśnie, szczególnie przy częstym stosowaniu . Istnieją też badania sugerujące, że długotrwałe stosowanie botoksu może wpływać na zanik mięśni twarzy lub osłabienie struktury kości w obszarach, gdzie toksyna była regularnie stosowana.

Kwas i botoks nie tylko na twarz

W pewnych sytuacjach obie substancje stosuje się również ze względów zdrowotnych .

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w różnych dziedzinach medycyny , głównie ze względu na swoje właściwości nawilżające i regeneracyjne. Stosuje się go m.in. w reumatologii – w terapii chorób zwyrodnieniowych stawów , np. wstrzykując HA do stawów kolanowych w celu poprawy ich ruchomości, zmniejszenia bólu i ochrony chrząstki stawowej.

Z kolei botoks może mieć zastosowanie tam, gdzie istotne jest tymczasowe osłabienie mięśni lub nerwów , np. w leczeniu dystonii mięśniowej (skurcze mięśni), migren oraz spastyczności mięśni u pacjentów z porażeniem mózgowym lub po udarze. Innym obszarem jest stosowanie botoksu w urologii – w leczeniu nietrzymania moczu i nadreaktywnego pęcherza, a także w dermatologii, gdzie używa się go leczenia nadmiernej potliwości (hiperhydrozy).

Zobacz także:

Sposób na promienną cerę. Dlaczego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry?

Siwiejesz przed trzydziestką? Nie kupuj farby do włosów. „Syndrom Marii Antoniny” można cofnąć

Sposób na promienną cerę. Dlaczego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry?

6 chorób, które można poznać po paznokciach
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko