Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 14.10.2023 15:05

Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4?

chora kobieta
New Africa/Shutterstock

Chcesz wziąć zwolnienie, ale nie chcesz, żeby ktokolwiek dowiedział się, na co chorujesz. Czy pracodawca może dowiedzieć się o przyczynie zwolnienia lekarskiego pracownika albo zweryfikować, jaka choroba uniemożliwiła obecność w pracy? Co w sytuacji L4 z powodu nadużycia alkoholu? Wyjaśniamy, co konkretnie dokument przygotowany przez lekarza ujawnia o pracowniku. 

Czy pracodawca widzi na L4 nazwę choroby?

Co pracodawca może zobaczyć na dokumencie wystawionym przez lekarza? To pytanie nurtuje wiele osób. Pracownicy często boją się, że jeśli otrzymają zwolnienie np. od psychiatry, może to mieć wpływ na ich relacje z pracodawcą. Czasem z różnych względów nie chcemy ujawniać pracodawcy, na co dokładnie chorujemy i przysługuje nam pełne prawo do zachowania prywatności. 

Warto wiedzieć, że na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie widzi nazwy choroby, czyli szczegółowej przyczyny L4. Dokument, który trafia do pracodawcy nie zawiera informacji o przyczynie, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie.

Pracodawca nie ma dostępu do numeru statystycznego choroby pracownika. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 21 lipca 2019 roku, L4 nie może zawierać żadnych dokładnych danych, które dotyczą powodu zwolnienia, w tym numeru statystycznego choroby. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-14T144241.702.png

Lekarze o stanie psychicznym pacjentów. Sondaż Centrum Terapii Dialog Pół miliona Polaków "stoi" w kolejce do okulisty, 300 tys. do dentysty. Do kogo jeszcze?

Co pracodawca widzi na L4?

Na zwolnieniu lekarskim są jednak widoczne specjalne kody literowe, które wskazują powód niezdolności do pracy. Są one zawarte w dokumencie, ponieważ od nich zależy wysokość zasiłku chorobowego. Na elektronicznym zwolnieniu lekarskim mogą widnieć następujące kody: 

  • Kod A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • Kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • Kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • Kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • Kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Pracodawca ma dostęp do takiego kodu literowego, ale nie ma możliwości poznania dokładnej przyczyny, która uniemożliwiła pracownikowi pracę. Istnieją jednak pewne wyjątki, m.in. nadużycie alkoholu, które “zdradza” kod C. 

Jeśli chodzi o kody B i D, pracownik ma możliwość złożenia pisemnego wniosku o to, aby lekarz nie wpisywał ich na L4. W pozostałych przypadkach, decyzja ta należy do lekarza. Jeśli więc pracownik nie jest obecny w pracy z powodu nadużycia alkoholu, nie ma wpływu na zachowanie tej tajemnicy przed pracodawcą. 

Czy pracodawca może domagać się podania przyczyny L4?

Pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika podania szczegółowych informacji dotyczących jego stanu zdrowia, m.in. z jakiej przyczyny poszedł na zwolnienie lekarskie. 

Pracownik ma jednak obowiązek poinformować pracodawcę o tym, że jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Powinien także podać przewidywany czas trwania zwolnienia lekarskiego. Należy to uczynić nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. 

Polecane