Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Liszaj złocisty
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:31

Liszaj złocisty

Liszaj złocisty
pixabay.com

Czym jest liszaj złocisty?

Liszaj złocisty jest rzadką dermatozą (chorobą skóry). Zazwyczaj wiąże się z występowaniem purpurowo-złocistych liszajowatych grudek na skórze. Najczęściej pojawia się na skórze nóg  u młodych dorosłych i dzieci. Liszaj złocisty wlicza się do barwnikowych dermatoz plamicznych.

Przyczyny powstawania liszaja złocistego nie zostały rozpoznane. Podejrzewa się, że do wystąpienia choroby przyczyniać mogą się: zwiększone ciśnienie żylne lub zastój krwi, kruchość naczyń włosowatych, infekcja, niektóre leki lub nadmierna odpowiedź limfocytów T.

Objawy liszaja złocistego

Zmiany skórne w przypadku liszaju złocistego występują głównie na kończynach dolnych, rzadziej na przedramionach i tułowiu. Przyjmują formę złocistobrązowych plam i grudek połączonych w większe zgrupowania. Większość zmian skórnych jest bezbolesna, czasem chorzy odczuwają swędzenie i pieczenie. Początek choroby jest nagły, ale objawy zazwyczaj trwają latami. Nowe zmiany mogą powstawać cały czas w trakcie trwania choroby, mogą też zmieniać miejsce występowania.

Rozpoznanie liszaja złocistego

W obrazie histopatologicznym naskórka widoczne są łagodne zmiany lub ich brak, w skórze właściwej stwierdza się naciek zapalny limfocytów; może dochodzić do wynaczynienia erytrocytów. Diagnozy dokonuje specjalista dermatolog.

Leczenie liszaja złocistego

Leczenie liszaja złocistego polega na miejscowym podawaniu sterydów. Niekiedy lekarz może zalecić stosowanie pentoksyfiliny – leku ułatwiającego przepływ krwi w naczyniach włosowatych poprzez zmniejszanie jej lepkości i działanie przeciwzakrzepowe.

 Możliwe jest przeprowadzenie terapii promieniowaniem ultrafioletowym (fototerapia), po uprzednim uwrażliwieniu tkanek skóry fotouczulaczami – w tym przypadku doustnymi psolarenami. Fototerapia stosowana jest często u pacjentów, u których nie zauważa się poprawy po zastosowaniu terapii sterydowej.

Tagi: