Pacjenci.pl Zdrowie Nagła śmierć polskiego skoczka narciarskiego. Mateusz Rutkowski nie żyje
Mateusz Rutkowski (fot. PAP)

Nagła śmierć polskiego skoczka narciarskiego. Mateusz Rutkowski nie żyje

7 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Portal Sucha24.pl przekazał dziś tragiczną wiadomość. Zmarł Mateusz Rutkowski, były skoczek narciarski i reprezentant Polski. Miał zaledwie 37 lat.

Ratownicy walczyli o życie Mateusza

Jak poinformował portal goral.info.pl, z powodu nagłego zatrzymania krążenia u Mateusza Rutkowskiego, około południa do Skrzypnego wezwano służby ratunkowe.

Ratownicy niezwłocznie przystąpili do reanimacji mężczyzny, niestety nie udało się go uratować.

Grzegorz Momot PAP.png

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy
Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Sportowiec borykał się z problemami

Mateusz Rutkowski zadebiutował w Pucharze Świata 10 stycznia 2004 roku. W tym samym roku zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów w Strynie, ustanawiając rekord skoczni Bjørkelibakken - 104,5 m. Na tych samych mistrzostwach zdobył srebrny medal w drużynie z Kamilem Stochem, Stefanem Hulą i Dawidem Kowalem.

Niestety, Mateusz Rutkowski borykał się z problemami z alkoholem i nadwagą, co przyczyniło się do rychłego końca jego kariery. Wciąż jednak związany był ze światem sportu. Należał do zarządu Klubu Sportowego Rutkow-ski (szkolącego dzieci i młodzież), którego prezesem jest jego brat Łukasz Rutkowski, były skoczek i reprezentant Polski.

Jakie są przyczyny nagłego zatrzymania krążenia?

Nagłe zatrzymanie krążenia to ustanie lub znaczne upośledzenie mechanicznej czynności serca, co prowadzi do utraty przytomności, najczęściej z zatrzymaniem oddechu oraz brakiem wyczuwalnego pulsu. Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Po jakim czasie od zatrzymania się krążenia mózg zaczyna umierać?

„Według różnych badań jest to 4 - 5 minut. Tak naprawdę, jeśli do tych czterech minut rozpoczniemy resuscytację, poszkodowany ma bardzo duże szanse na przeżycie. Nie należy więc się stresować, czy uszkodzimy komuś np. żebra, ponieważ chodzi tu o życie i zachowanie funkcji mózgu.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów ratownik medyczny Sebastian Jaworski.

Najczęściej do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi z przyczyn kardiologicznych, takich jak:

  • zawał serca,
  • zatorowość płucna,
  • niewydolność serca,
  • wrodzone wady serca.

Warto jednak mieć świadomość, że NZK może wystąpić także u osób pozornie zdrowych, np. z powodu zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

Jak wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową?

“W każdym przypadku, kiedy osoba nie oddycha lub nie oddycha prawidłowo, powinniśmy wdrożyć resuscytację krążeniowo - oddechową.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów ratownik medyczny Sebastian Jaworski.

“W pierwszej kolejności szukamy kogoś do pomocy, aby wezwał pomoc. Dobrze by było, gdyby druga osoba zaczęła szukać defibrylatora, który może nam bardzo pomóc w prowadzeniu resuscytacji, a ponadto znacznie zwiększy szanse na przeżycie osoby w nagłym zatrzymaniu krążenia. Jeżeli chodzi o same czynności związane z resuscytacją, pamiętajmy, aby uciskać klatkę piersiową na środku, szybko i mocno za pomocą dwóch rąk (dolna połowa mostka na 5-6 cm grubości). Kolejną kwestią są oddechy ratownicze, ponieważ stosunek uciśnięć do oddechów to 30 do 2. Jeśli jednak czujemy obawę przed robieniem oddechów ratowniczych obcej osobie i nie posiadamy specjalnej maseczki, nie musimy tego robić. Możemy wykonywać same uciski klatki piersiowej. Robimy to do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli będziemy mieć do dyspozycji automatyczny defibrylator zewnętrzny, należy go podłączyć i wykonywać po kolei wszystkie jego polecenia. Każdy defibrylator w Polsce wydaje komendy w języku polskim.” - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.

Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie
Bulterier zagryzł dziecko. Trener psów komentuje tragedię w Zgorzelcu
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko