Nie pozwól swojemu dziecku siadać w ten sposób. Fizjoterapeutka ostrzega
W siedzącej pozycji dziecko spędza znaczną część dnia. Najpierw w szkole, później w domu czy na zajęciach dodatkowych. Osoba dorosła po całym dniu pracy przy biurku czuje się zmęczona – dziecko również. Zapytaliśmy ekspertkę, na co zwrócić uwagę, by nauczyć dziecko prawidłowego siedzenia przy biurku. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą, Agnieszka Doboszyńską z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.
Prosta sylwetka – trzeba ją wypracować
Korygowanie postawy dziecka to jeden z obowiązków rodzica. Zwracanie dziecku na to uwagi sprawi, że młody człowiek utrwali nawyk prawidłowej postawy. Warto zadbać o to, by dziecko nie spędzało przy biurku zbyt dużo czasu – należy więc zachęcać go do robienia przerw i do zmiany pozycji.
„Obserwujmy, czy dziecko przy siedzeniu nie podkłada sobie cały czas jednej nogi pod pośladek, albo czy podciąga tylko jedną nogę, wkładając ją na siedzisko. Utrzymywanie takich pozycji przez dłuższy okres czasu będzie negatywnie wpływało na ustawienie miednicy, powodując zmiany w kręgosłupie. Zwracajmy również uwagę na to, aby dziecko miało podparcie pod stopy. Jeśli krzesło jest za wysokie, a nie mamy możliwości zakupu innego, postawmy podnóżek. Dziecko powinno mieć kontakt stóp z podłożem, gdyż wtedy jego pozycja jest dużo bardziej stabilna i nie musi się tak bardzo wysilać się podczas siadu”. - powiedziała fizjoterapeutka, Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.
Zasady prawidłowego siedzenia przy biurku to:
• plecy powinny być proste, a kręgosłup podparty,
• stopy oparte o ziemię lub podnóżek,
• stawy kolanowe ustawione pod kątem 90 stopni,
• barki rozluźnione,
• głowa lekko pochylona nad stołem.
Jak rozpoznać wadę postawy u dziecka?
Wady kręgosłupa najczęściej spotykane u dzieci to: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy wklęsło-okrągłe i plecy płaskie. U dzieci spotykana jest także skolioza, która jest jednak odrębnym rodzajem wady.
„Diagnozę stawia lekarz bądź fizjoterapeuta na podstawie diagnostyki klinicznej oraz diagnostyki obrazowej. Jeśli mówimy o skoliozie, musi zostać potwierdzona przez badanie rentgenowskie. Czasami w badaniu klinicznym wydaje się, że skolioza jest mała, a ostatecznie po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazuje się, że jest większa niż zakładaliśmy. W szkole dzieci poddawane są okresowym bilansom, jednak nie zawsze są one wykonywane z pełną dokładnością”. - powiedziała fizjoterapeutka, Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie
Z dzieckiem warto wybrać się do placówki specjalizującej się w badaniach profilaktycznych wad postawy. Rodzic powinien też stale obserwować dziecko. W domowych warunkach również można przeprowadzić test umożliwiający ustalenie, czy dziecko ma skoliozę:
"Możemy jeszcze zrobić test samego skłonu, tak zwany Test Adamsa, który jest wykonywany podczas badań profilaktycznych. Prosimy dziecko, żeby zrobiło skłon i obserwujemy jak zachowują się plecy. Jeśli zauważymy, że po jednej bądź po drugiej stronie plecy są lekko bardziej uniesione, zazwyczaj świadczy to o skoliozie. Stojąc bokiem, oceniamy fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, sprawdzamy czy jest zachowana lordoza lędźwiowa. Obserwując odcinek lędźwiowy, często pozycja dzieci jest w dużym pochyleniu. Tutaj jest duże rozciągnięcie mięśni z przodu i mamy duże wygięcie. Czasami są też plecy zaokrąglone lub nadmierne przeprostowane”. - powiedziała fizjoterapeutka, Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie
Fotel gamingowy alternatywa dla krzesła biurowego
Wygodne krzesło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecka. Zamiast tradycyjnego krzesła biurowego można jednak wybrać fotel gamingowy, zaprojektowany, by wspierać całe ciało: Fotele gamingowe mogą służyć do nauki. Mają dużo regulacji, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania fotela do naszej pociechy. Istotne jest, aby stopy dziecka nie wisiały w powietrzu i miały podparcie. Dzięki regulacji wysokości fotela, możemy dostosować siedzenie do wzrostu dziecka. Mamy też regulowane podłokietniki, co jest ważne, aby dziecko nie przybierało wymuszonej, nienaturalnej pozycji”. - powiedziała fizjoterapeutka, Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie