Pacjenci.pl Zdrowie Nie żyje 16 osób zakażonych legionellą, są kolejni zakażeni. Najnowsze dane sanepidu
canva.com

Nie żyje 16 osób zakażonych legionellą, są kolejni zakażeni. Najnowsze dane sanepidu

30 sierpnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o dwóch kolejnych śmiertlenych przypadkach zakażenia legionellą. W sumie nie żyje 16 osób, u których wykryto tę bakterię. Potwierdzono również dwa nowe zakażenia.

16 przypadków śmiertelnych zakażenia legionellą

W środę rzeszowski sanepid zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat, w którym poinformował: "Odnotowano 16 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila, wszystkie osoby z chorobami współistniejącymi.”

Sanepid dodał też, że wykryto dwa nowe przypadki zakażeń. Jak poinformowały rzeszowskie służby sanitarne, bakteria została wykryta łącznie już u 155 osób. Zakażeni są pacjenci hospitalizowani w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.

Projekt bez nazwy - 2023-08-30T133550.113.png

Szczyt zachorowań legionellozą mamy już za sobą - poinformowała Katarzyna Sójka
Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Wciąż nieznane jest źródło zakażeń bakterią

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą służby otrzymały w czwartek 17 sierpnia. Wówczas było to 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których wykryto obecność bakterii Legionella pneumophila. Sanepid wciąż prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu stwierdzenia źródła zakażeń bakterią.

Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku

Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię Legionella pneumophila. Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku na całym świecie, a jej rezerwuarem jest woda i wilgotna gleba.

Bakteria ta występuje naturalnie w środowisku wodnym, takim jak jeziora, rzeki czy stawy. Może namnażać się w systemach wodociągowych, które nie są odpowiednio utrzymywane lub dezynfekowane. Do zakażenia legionellą dochodzi poprzez wdychanie drobnych kropelek wody zanieczyszczonej bakterią, na przykład podczas kąpieli, prysznica czy korzystania z fontanny. Zakażenie legionellą może powodować ciężkie zapalenie płuc, zwane legionellozą lub chorobą legionistów, które wymaga leczenia antybiotykami.

Jak można zarazić się bakterią Legionella? Te miejsca są szczególnie niebezpieczne
Dla tych osób bakteria Legionelli jest szczególnie groźna. Zakażenie może skończyć się tragicznie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko