Legionella to rodzaj bakterii, które mogą wywoływać groźne infekcje układu oddechowego u ludzi. Najczęściej choroba wywołana przez Legionellę nosi nazwę legionellozy. Bakterie te rozwijają się w środowisku wodnym, zwłaszcza w systemach klimatyzacyjnych, wieżach chłodniczych i zbiornikach wodnych. Zakażenie Legionellą może prowadzić do poważnych objawów, takich jak gorączka, duszności i zapalenie płuc, co wymaga leczenia antybiotykami.
Z powodu zakażenia bakterią Legionella pneumophila zmarło 25 osób, a 165 zostało zakażonych. Szef podkarpackiego sanepidu podał nowe informacje w tej sprawie. Znamy już prawdopodobne źródło zakażenia legionellą w Rzeszowie. Co więc było przyczyną?
Jak poinformował sanepid, zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. To już 25. zgon z potwierdzonym zakażeniem.
Z powodu zakażenia Legionellą zmarła w Rzeszowie czwarta osoba – łącznie z jej powodu doszło do 19 zgonów. Coraz więcej osób jest hospitalizowanych. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. W sprawie tej głos zabrał prof. Krzysztof Simon. Lekarz wyjaśni, które osoby nie powinny spodziewać się objawów zakażenia i kto należy do grupy podwyższonego ryzyka.
Minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała, że pik zachorowań na legionellozę mamy już za sobą. Tymczasem lekarze ostrzegają, że nie oznacza to końca problemu. Powinniśmy potraktować to jako alert, bo takie ognisko może się pojawić w każdym innym miejscu w Polsce - ostrzega dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o dwóch kolejnych śmiertlenych przypadkach zakażenia legionellą. W sumie nie żyje 16 osób, u których wykryto tę bakterię. Potwierdzono również dwa nowe zakażenia.
We wtorek w TVP Info minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała, że sytuacja związana z zakażeniami legionellą powoli się stabilizuje. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala, jednak wciąż prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w sprawie ustalenia źródła zakażeń.
We wtorek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podała informację o trzech nowych ofiarach śmiertelnych zakażenia legionellą. W sumie zmarło już 14 pacjentów, u których stwierdzono obecność tej bakterii. Wykryto również dziewięć kolejnych przypadków zakażenia. Na terenie Podkarpacia łączna liczba zakażonych przekroczyła 150 osób.
Na Podkarpaciu już ponad sto osób przebywa w szpitalach z powodu infekcji bakterią Legionella. Pojawiła się pierwsza infekcja poza tym regionem, a dokładniej w woj. lubelskim. W komunikacie opublikowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie czytamy, że w obydwu przypadkach mamy do czynienia z tym samym źródłem zakażenia.
Legionella w Rzeszowie jest tematem, o którym mówi się coraz więcej. Padają już takie stwierdzenia jak „epidemia legionellozy”. Coraz więcej osób zaczyna też obawiać się o swoje zdrowie. Należy jasno stwierdzić, że bakteria Legionella pneumophila jest groźna przede wszystkim dla pewnych grup ludzi. Kto w szczególności powinien zachować czujność? Głos w tej sprawie zabrał kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.
Zakażeń bakterią Legionellą przybywa. Niestety coraz częściej słyszymy też o kolejnych zgonach spowodowanych infekcją. Zauważalny jest także wzrost obaw przed zarażeniem się patogenem. Jednak każdy z nas może wiele zrobić, by uniknąć infekcji. W jakich warunkach bakteria najszybciej się rozmnaża? W których miejscach najłatwiej się zarazić i jak temu zapobiec?
Legionelloza, czyli choroba legionistów, jest to ciężka choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywołuje ją Gram-ujemna bakteria Legionella pneumophila, która zalegnąć może się, chociażby w zaniedbanej klimatyzacji. Gdy przedostanie się dróg płuc, stanowi zagrożenie życie i może spowodować rozwój ostrego zapalenia płuc. Wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczowe. Jednak by je rozpocząć, sam chory musi nierzadko znać objawy choroby. Jak więc ją rozpoznać? Tłumaczymy.