Nowy płatny urlop, powyżej limitu 26 dni. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi
Dwa dni dodatkowego wolnego powyżej limitu urlopu wypoczynkowego 26 dni, opłacane w wysokości 50% wynagrodzenia to nowość, która w 2023 roku została wprowadzona do Kodeksu Pracy. Co istotne, na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia urlopu na wniosek pracownika bez żądania podania przyczyny.
Nowy urlop od siły wyższej
Nowe zwolnienie z pracy zostało wprowadzone przez nowelizację Kodeksu Pracy, która weszła w życie w połowie 2023 roku. Jej celem było wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw tzw. work-life balance (koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” a życiem prywatnym).
Zmienione przepisy wprowadzają m.in. nowy urlop opiekuńczy oraz tak zwany urlop od siły wyższej.
Zasady dodatkowego urlopu od siły wyższej
Urlop od siły wyższej to 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego.
Urlop od siły wyższej jest płatny połowę (50 proc.) wynagrodzenia.
Siłą wyższą są pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu.
Pracodawca jest obowiązany do udzielenia urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Nie ma określonego wzoru treści takiego wniosku.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik.
Zwolnienie udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Pracodawcy, który odmówi urlopu od siły wyższej grozi kara grzywny
Eksperci z Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia podkreślają, że dodatkowy urlop od siły wyższej przysługuje pracownikom świadczącym pracę na podstawie Kodeksu Pracy oraz:
- policjantom,
- strażakom,
- żołnierzom zawodowym,
- funkcjonariuszom Straży Granicznej,
- funkcjonariuszom Służby Więziennej,
- funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej,
- nauczycielom.
Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej i naruszy przepisy Kodeksu pracy w tym zakresie, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Pracodawca może zostać ukarany karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł - zaznaczają specjaliści.
Źródło: rynekzdrowia.pl
Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: redakcja@pacjenci.pl