Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.11.2023 10:33

Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało

None
canva

Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem. 

Ból łydek i czarny palec jako objawy miażdżycy

Odczuwanie bólu łydek podczas niezbyt intensywnej aktywności fizycznej może być objawem miażdżycy. Skóra staje się wówczas blada, pojawia się na niej opuchlizna, a rany goją się wolniej. Gdy tętnice kończyn dolnych stopniowo zaczynają się zwężać, pojawia się chromanie przestankowe:

Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu. Oznacza to, że wysiłek, który podejmuje, wiąże się z takim zapotrzebowaniem na tlen, na krew, któremu tętnice nie są już w stanie sprostać. Mamy za mały dopływ krwi w stosunku do podjętego wysiłku”. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Miażdżyca nóg obejmuje przede wszystkim naczynia krwionośne stóp i podudzi. W pewnych przypadkach zajmuje nawet duże naczynia udowe. Symptomy bywają widoczne również na palcach, które mogą czernieć. 

W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Miażdżyca powoduje także zaburzenie czucia w nogach. O chorobie świadczyć może także uczucie drętwienia w okolicy stóp, uczucie kłucia w okolicy stóp i uczucie zimna.

Projekt bez nazwy - 2023-11-11T192651.417.png

Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna?

Zaczerwienienie stawu palucha jako objaw dny moczanowej

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą stawów. Wywołuje ją krystalizacja i fagocytoza moczanu sodu. W tym stanie zwiększa się stężenie kwasu moczowego w organizmie. Charakterystycznymi symptomami są ból i obrzęk stawów:

Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu. Jeżeli widzą Państwo u siebie takie objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kryształki mogą się odkładać nie tylko w stawach palucha, ale także m.in. w stawach skokowych, kolanowych, rzadziej w stawach kończyn górnych”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Ból dłoni i nóg jako objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból i ograniczona ruchomość stawów to charakterystyczne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów – tu warto uściślić, że brak bólu jest jednoznaczny z tym, że u danej osoby nie występują choroba zwyrodnieniowa stawów. Jego obecność to główny objaw choroby.

„(…) w chorobie zwyrodnieniowej stawów to typowe objawy: ból i ograniczenie ruchomości. Może także dojść do sytuacji poszerzenia obrysu stawów, najczęściej w stawach międzypaliczkowych bliższych czy kolanowych”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Choroba często atakuje stawy, z których najczęściej korzystamy.

„(…) Bardzo często zajęte są ręce. Jako homo sapiens korzystamy głównie z rąk, pracując skupiamy się na pracy manualnej, korzystając z komputera i myszki, może dojść do nadmiernego obciążenia stawów i wówczas pojawić się może choroba zwyrodnieniowa stawów rąk”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.
 

Oprócz wspomnianego bólu i ograniczonej ruchomości chory ma również osłabiony uchwyt. Choroba rozwija się etapowo – w pierwszej fazie ból jest stały lub pojawia podczas przeciążenia ręki. Później może wystąpić obrzęk stawów i guzki, które ograniczają ruchomość . Po dłuższym bezruchu lub po przebudzeniu palce mogą sztywnieć.