Pierwsze objawy HIV mogą przypominać zwykłą grypę. Lekarz tłumaczy, jak wcześnie rozpoznać wirusa
Wirusa HIV można pomylić z grypą. Po wniknięciu do organizmu przechodzi w stan uśpienia nawet na wiele lat i dopiero po pewnym czasie daje o sobie znać. Jakie są pierwsze objawy wirusa HIV? Kiedy należy wykonać test na jego obecność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr. n.med. Karoliną Pyziak-Kowalską.
Pierwsze objawy HIV mogą przypominać grypę
„Pierwsze objawy pojawiają się niedługo od momentu zakażenia i mają postać ostrej choroby retrowirusowej. Przypominają nieco objawy grypopodobne. Mogą pojawić się: ból gardła, gorączka, powiększenie migdałków i węzłów chłonnych, czasami drobna wysypka na skórze. Są to pierwsze objawy, które później mogą ustąpić na wiele lat lub miesięcy”. - powiedziała dr n.med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.
Ostra choroba retrowirusowa to pierwsza faza zakażenia wirusem HIV. Jej rozwój trwa od kilku dni do kilku tygodniu od momentu zakażenia. Chory może mieć wszystkie wymienione wyżej objawy, ale może mieć tylko niektóre z nich lub żadne.
„Mija wiele lat i w tym czasie osoba zakażona może nieświadomie transmitować wirusy na inne osoby. W późniejszym etapie pojawiają się kłopoty zdrowotne i choroby stanowiące wskazania do wykonania badania w kierunku zakażenia HIV”. - powiedziała dr n.med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.
Z HIV można żyć nieświadomie wiele lat
Wskazaniem do przebadania się pod tym kątem wirusa HIV są następujące objawy:
- nawracające bakteryjne zapalenie płuc,
- grzybica przewodu pokarmowego,
- nawracająca grzybica pochwy,
- zakażenie HPV,
- chłoniak,
- postępujące otępienie,
- neurotoksoplazmoza,
- gruźlica,
- zakażenia bakteryjne w różnych układach,
- nawracająca opryszczka,
- półpasiec,
- gorączka o niejasnej etiologii,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- małopłytkowość,
- zespół mononukleozo podobny,
- chłoniaki nieziarnicze,
- rak szyjki macicy,
- mięsak Kaposiego,
- zmiany dna oka
Wczesne objawy HIV bywają mylone z innymi infekcjami. Gdy skończy się okres jego intensywnej replikacji, zaczyna funkcjonować w utajeniu. Mimo to zakażony nim wciąż przenosi wtedy patogen na innych. Wirus HIV, gdy jest w stanie utajenia, może nawet nie dawać żadnych objawów .
„Pierwsza reakcja, czyli wspomniana ostra choroba retrowirusowa pojawia się z reguły między drugim a szóstym tygodniem od momentu zakażenia. Jest to pierwsza faza zakażenia i musimy być bardzo wyczuleni na ten moment”. - powiedziała dr n.med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.
Objawy HIV u kobiet i mężczyzn mogą być takie samie : „Wirus HIV to wirus niedoboru odporności. On nie widzi różnic między płciami. Natomiast pewne grupy np. mężczyzn, podejmujących kontakty seksualne z tą samą płcią, mają dużą świadomość ryzyka zakażenia ze względu na ryzykowne kontakty (analne – bez zabezpiecznia). Osoby te jednak szybciej się diagnozują i stanowią duże grono naszych pacjentów w poradniach”. - powiedziała dr n.med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.
Test na HIV – warto wykonać, gdy pojawią się objawy infekcji wirusowej
Pojawienie się objawów grypodobnych jest już wskazaniem, by wykonać test na HIV.
„Może trochę przypominać anginę czy mononukleozę (objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych). Jest to pierwszy moment, kiedy warto o tym pomyśleć. Mononukleoza, tak zwana choroba pocałunków daje objawy podobne do początkowej fazy zakażenia wirusem HIV. Jeżeli zaobserwujemy długo trwające powiększenie węzłów chłonnych w różnych lokalizacjach, warto wykonać badanie”. - powiedziała dr n.med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.
Inne objawy sugerujące, by niezwłocznie wykonać test na HIV to:
- znaczna utrata wagi bez powodu,
- przedłużające się stany gorączkowe (dłużej niż miesiąc),
- przedłużające się biegunki (dłużej niż miesiąc),
- powtarzające się infekcje grzybicze,
- częste zapalenie płuc (co najmniej dwa razy w roku),
- owrzodzenia skórne,
- infekcje nowotworowe.